Animatør hevder det er flere likheter mellom «Vaiana» og hans eget animasjonsprosjekt.

Publisert 14.01.2025 20:00
Disney saksøkes nå av en animatør for de kjente filmene «Vaiana» og «Vaiana 2», også kjent som «Moana» på engelsk.
Ifølge animatør Buck Woodall skal filmene ha flere likheter med et av hans egne animasjonsfilmprosjekt fra tidlig 2000-tallet.
Det skriver Sky News.
Halvguder og polynesisk øy
Søksmålet ble lagt frem i Californias føderale domstol fredag, og Woodall krever et beløp som tilsvarer rundt 113 milliarder norske kroner fra Disney.
Han hevder at «Vaiana»-filmene har flere av de samme plotpoengene som manuset i hans tidligere animasjonsfilmprosjekt kalt «Bucky».
Begge historiene handler om en tenåring som legger ut på en farlig reise på havet for å redde folket sitt på en polynesisk øy.
Andre likheter som kommer frem i søksmålet er at hovedpersonen starter reisen med en skilpadde, den polynesiske troen på åndelige forfedre manifestert som dyr, et symbolsk halskjede, møtet med en halvgud med tatoveringer og en stor krok samt en skapning som er skjult i et fjell.
Woodall mener det «umulig kan være tilfeldig» at historiene er så like, ettersom han lagde et manus og en trailer for «Bucky» som han viste til den tidligere utviklingsdirektøren i Mandeville Films i 2003.
Utviklingsdirektøren, som nå jobber i DreamWorks Animation, skal ha hatt en «første titt»-avtale med Disney gjennom Mandeville.
Vedkommende skal ha bedt om produksjonsplaner og karakterdesign, og sagt at hun kunne skaffe ham grønt lys til å få filmen i produksjon.

Regissørens svar
Woodall har også tidligere prøvd å saksøke Disney på grunn av «Vaiana». Dommeren hevdet i november i fjor at han saksøkte for sent når det gjaldt den første filmen som kom ut i 2016.
Da den andre filmen kom ut i november, valgte han derfor å gå i gang med ytterligere rettslige prosesser.
Søksmålet trekker også frem likheter med den andre filmen. Blant annet at Vaiana og mannskapet blir sugd inn i en boblebadlignende havportal.
Ron Clements, som er regissøren bak Disney-filmene «Vaiana», skrev en erklæring etter det første søksmålet.
Her hevdet han at «Vaiana» ikke er inspirert av, eller basert, på Woodalls «Bucky»-prosjekt. Første gang han hørt om det, var da søksmålet ble kjent.
Ifølge Sky News har Disney også sendt inn dokumenter med utviklingen til «Vaiana», samt historieideer og pitchmaterialer.