På lik linje med det kommende stortingsvalget, forberedes det også til sametingsvalg.
Sametinget får rundt 750 millioner kroner i året fra staten, som de skal fordele til samiske interesser.
I tillegg er én av de viktigste oppgavene å rådgi myndigheter i saker som angår samer.
Før årets valg står mye på spill. Det er knyttet stor spenning til særlig en ting:
Hvem blir den neste sametingspresidenten?
Fosset frem
Partiet Nordkalottfolket har fosset frem på Sametinget og gjorde et brakvalg i 2021. Da fikk de 18,3 prosent av stemmene.
Men i november 2024 var partiet plutselig det største på Sametinget med enorme 38 prosentpoeng. Det kom fram i en meningsmåling gjort av Norstat for NRK.
Dersom de får makta etter valget, må reindrifta vike, for partiet ønsker at fastboende samer skal ha rettigheter på linje med reineierne.
– Det å skape likeverd internt i det samiske samfunnet er utrolig viktig. Det er vårt mantra.
Det sier Nordkalottfolkets presidentkandidat Vibeke Larsen til NRK. Hun forteller det er viktig å skape likeverdighet mellom fastboende samer, reindrifta og sjøsamene.
Likeverd: Nordkalottfolket har truffet en nerve i det samiske samfunnet, og har hatt enorm vekst i antall stemmer og medlemmer de siste årene. Her er Vibeke Larsen på Sametingets talerstol.
Foto: Håkon Mudenia / NRK– At vi løfter de gruppene som i dag føler seg litt utenfor, forteller Larsen.
Partiet mener nemlig at fokuset på Sametinget har dreid seg om reindrifta i for stor grad, og ønsker å løfte grupper som sjøsamer og fornorskede samer.
– Vi skal fortsatt beholde reindrifta, men de må også akseptere at det finnes andre samiske interesser som også skal bruke utmarka, sier hun.
Ønsker likeverd
Sametingspresident Silje Karine Muotka har ofte vært mottaker for kritikk fra Nordkalottfolket og svarer dette:
– Jeg sier som jeg sa i nyttårstalen, at alle samer er hjertelig velkomne til valgmanntallet og det samiske samfunnet. Og vi må sikre at alle samer har et godt tilbud.
Muotka sier også at de vil fortsette å jobbe for å lovfeste sjøsamiske rettigheter.
Saksøke staten, eller ikke?
Dagens Sametingsråd, som er Sametingets «regjering», saksøker staten nå.
Det er fordi de mener at regjeringa har brutt deres lovpålagte plikt om å konsultere med Sametinget i Melkøya-saken.
I tilfellet om Melkøya-saken mener sametingsrådet at elektrifiseringa vil medføre store kraftlinjer og vindturbiner, som igjen vil påvirke reindrifta og samisk utmarksbruk.
Dagens sametingspresident Silje Karine Muotka mener at rettssaken hun vil føre, er siste mulighet for å stanse elektrifiseringa.
Stanse: Sametingspresident Silje Karine Muotka mener Melkøya-elektrifisering vil medføre det største naturinngrepet i norsk historie. Det vil hun stanse.
Foto: Inga Maret Solberg Åhren / NRK– Rettssaken betyr mye for hvordan vår fremtid i nord blir. Hvis andre partier får styringen, kan de trekke rettssaken. Og da blir det elektrifisering. Så jeg synes det er veldig viktig, sier Muotka (NSR).
Både Nordkalottfolket og Arbeiderpartiet er kritiske til elektrifiseringa av Melkøya, men ønsker ikke å saksøke staten av den grunn.
– Vi er alltid for sent ute
Arbeiderpartiet på Sametinget, «Bargiidbellodat», og deres presidentkandidat Svein Atle Somby er tydelig på hva han ønsker å endre dersom han får makta på Sametinget.
Somby har en lang karriere som politiker, og har vært ordfører i Karasjok de siste ti årene.
Valgt: Svein Atle Somby trakk det lengste strået og ble valgt som Arbeiderpartiets presidentkandidat. Flere kandidater var aktuelle i forkant.
Foto: Mathias Sommerseth Kjellmo– Vi (Sametinget) er alltid for sent ute, sier han.
Somby sikter til Melkøya-saken. Han forteller at en rettssak kunne vært unngått om Sametinget hadde vært proaktiv og ikke reagert i ettertid.
Ap-kandidaten mener saken viser at Sametinget ikke fungerer slik tanken var.
– Sametinget i dag er helt i utakt med regjeringen. Det fungerer dessverre ikke slik det var ment å fungere, som en god rådgiver og sparringpartner til regjeringa, sier Somby.
– Men er det Sametingets eller norske myndigheters feil at det er blitt sånn?
– Jeg tror ikke Sametinget er flink til å være tett innpå når det står vanskelige saker. Vi må følge med, vi må være der for å rådgi, svarer den erfarne politikeren.
Somby mener Sametinget er blitt en «motstander» for regjeringa. Det vil han endre på om han kommer til makta.
Oppsiktsvekkende fremgang
Politisk kommentator i NRK, Mona Solbakk, kaller seg «sametingsnerd», og har gjort seg noen meninger om hva vi kan forvente i valgkampen.
– Det som er ganske tydelig, er at den neste sametingspresidenten er kvinne, sier hun, og sikter til Silje Karine Muotka og Vibeke Larsen.
Ser fremover: Selverklært nerd på samepolitikk gleder seg til valget.
Foto: Håkon Mudenia / NRKHun sier det er for tidlig i valgkampen til å komme med konkrete spådommer, men hun har notert seg noen indikasjoner på hva som blir viktig for partiene.
– Det som er spesielt med dette valget, er Nordkalottfolkets utrolige fremgang, spesielt i Finnmark. Den siste meningsmålinga vi har er oppsiktsvekkende, og den viser tydelig at kampen blir mellom Norske Samers Riksforbund og Nordkalottfolket, sier hun.
Hun tror Arbeiderpartiet blir «jokeren» som både begge presidentkandidatene må fri til for å flertall på Sametinget.
– Spenningsmomentene før valget er med det klare; vokser Nordkalottfolket så mye at de kan ta makta på Sametinget, og hvem skal Arbeiderpartiet samarbeide med, sier hun.
Publisert 12.01.2025, kl. 12.57 Oppdatert 12.01.2025, kl. 13.12