Stortingsrepresentant Geir Jørgensen fra Rødt krever en ekstern gransking av oppskytingen fra Andøya Spaceport, som ble avbrutt etter 30 sekunder.
Han sier det er viktig å få klarhet i konsekvensene av at raketten krasjet og eksploderte i havet.
– Hvor nær har vi vært en stor ulykke, eller at liv kunne ha gått tapt? Det andre vi må få klarhet i er naturkonsekvensene.
Jørgensen viser til at havområdene utenfor Andøya er viktige gyteområder for skrei, og at sjøfugler nå går inn i hekkesesongen.
– Og så går en full drivstofflast ned i havet i dette sårbare naturområdet. Vi forventer at myndighetene setter ned en granskingsgruppe.
Selv mener Andøya Spaceport og det tyske selskapet bak raketten «Spectrum» at oppskytingen var en suksess.
– Det betyr at da må vi gå inn og se på om denne typen virksomhet bare skal få fortsette videre på Andøya. Vi har grunn til å tro at dette har stor negativ innvirkning på havmiljøet i et sårbart område.