GJESTEKOMMENTAR: Donald Trumps rasering av forskning og utdanning i USA kan være en mulighet for Norge.

Donald Trump har nominert Linda McMahon (76) til utdannings­minister. Hun er tidligere sjef for wrestling-organisasjonen WWF, satt i Trumps første administrasjon før hun gikk over i valgkamp­organisasjonen hans. Og hun ga Trump ca. 112 millioner kroner i valgkamp­bidrag. Foto: J. Scott Applewhite, AP/NTB
  • Natalia I. Kucirkova

    Natalia I. Kucirkova

    Ph.d. og professor, Læringsmiljøsenteret, UiS

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Det pleide å være slik at det som kom fra USA, var bedre, større og mer avansert enn det vi hadde. Helt siden den store utvandringen, via Marshall-hjelpen og atomkappløpet mot kommunistene, har USA vært den trygge storebroren som passet på oss. Men dette har endret seg de senere årene, og drastisk med Trumps administrasjon anno 2025.

Endringen merkes også sterkt innen utdanning og forskning. Jeg har jobbet tett med amerikanske kolleger siden doktorgradsstudiene, bodd i Boston og samarbeider fortsatt med Harvard og andre amerikanske universiteter. USAs omstilling strider direkte mot våre verdier om ytringsfrihet, demokrati og omsorg for de mest utsatte i samfunnet.

Les hele saken med abonnement