NISO-leder Kristoffer Paulsen Vatshaug frikjennes i granskningsrapport

1 day ago 7



Niso-lederen har ikke opptrådt kritikkverdig, konkluderer LOs juridiske avdeling.

NISO-leder Kristoffer Vatshaug avbildet ved en tidligere anledning. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
  • Helene Husvik, VG

    Helene Husvik, VG

Publisert: 02.09.2025 13:53

I mai kom det frem påstander mot NisoNisoNorske idrettsutøveres sentralorganisasjon – fagforeningen til norske toppidrettsutøvere-leder Kristoffer Paulsen Vatshaugs lederstil, fremsatt av to Niso-ansatte i et VG-intervju.

I kjølvannet av kritikken ble det iverksatt en granskning, ledet av en advokat Atle Sønsteli Johansen, sjef for LOLOLandsorganisasjonen i Norge (LO) er Norges største arbeidstakerorganisasjon, som representerer arbeidstakere i ulike bransjer.s juridiske avdeling.

Nå har LO-rapporten konkludert: Forbundslederen har ikke opptrådt kritikkverdig etter at det ble varslet mot ham, skriver Niso i en pressemelding.

Rapporten fastslår også at organisasjonen hadde varslingsrutiner på plass, og at saken ble håndtert etter gjeldende retningslinjer.

LO-undersøkelsen omfattet samtaler med varslerne, den omvarslede, nåværende og tidligere ansatte samt medlemmer av arbeidsutvalget. Alle involverte fikk anledning til å gi sine synspunkter både skriftlig og muntlig.

Varslerne har også fått mulighet til å levere tilsvar til granskningsrapporten, og styret har behandlet både rapporten og tilsvaret.

– Styret respekterer at det finnes ulike meninger, og det er læringspunkter i en sak som dette, skriver nestleder Ina Vårhus på vegne av styret.

Hun understreker at styret har stor tillit til forbundslederen og støtter hans arbeid med å lede Niso videre.

Niso opplyser at de ikke vil kommentere enkeltdetaljer i saken av hensyn til involverte parter.

Read Entire Article