Naturvernforbundet vil skrote Nord-Norgebanen en gang for alle.

Publisert 18.01.2025 16:53
– Togskinner gjennom Nord-Norge er en dårlig idé miljømessig, naturmessig og klimamessig.
Det sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
Sammen med administrerende direktør i NHO Luftfart, Erik Lahnstein, danner de en noe overraskende allianse.
Målet er å en gang for alle sette spikeren i kisten for en debatt som stadig blusser opp; Nord-Norgebanen.

Hundrevis av milliarder
I oktober slapp regjeringen en rapport som inneholdt kvalitetssikring av ulike alternativer for jernbaneutbygging mellom Bodø og Tromsø.
Rapporten viste at jernbaneutbyggingen, avhengig av valg av konsept, vil ha en kostnad på mellom 256 milliarder kroner og 309 milliarder kroner.
Rapporten anbefalte å skrote planene.
Likevel blusser diskusjonen opp igjen jevnt og trutt i nord.
Nå vil Naturvernforbundet og NHO Luftfart at debatten legges død før startskuddet for valgkampen for alvor går av.

– Det er nok overraskende for en del at Naturvernforbundet ikke vil ha togutbygging. Det må du forklare.
– Det høres fint ut, men i praksis er tog hele veien til Tromsø et lite miljøvennlig tiltak.
Han mener naturinngrepene er altfor store og at klimakostnadene ved utbygging er altfor høye i forhold til gevinsten.
Heller fly enn tog
– Det er veldig mye bedre hvis man er opptatt av å sikre folk god
fremkommelighet og få ned klimagassutslippene, å heller satse på fly, sier Lahnstein.
Direktøren i NHO Luftfart mener tallene taler for seg selv.
– Hvis man virkelig legger godviljen til, og tror at det kan være mulig å bygge Nord-Norge-banen for 200 milliarder kroner, ville man fått en årlig rentekostnad på åtte milliarder kroner. For under to milliarder kroner kan man gjøre all luftfart internt i Nord-Norge, og til og fra Nord-Norge, fossilfri, sier Lahnstein.

Han hevder luftfarten kommer til å bli fossilfri, og viser til at man allerede i dag kan fylle inntil 50 prosent biodrivstoff på dagens fly.
– Hvis vi hadde tatt det biodrivstoffet som i dag går til veitransporten i Norge, der man istedenfor kan bruke elektrisitet, biogass eller hydrogen, ville vi faktisk allerede i løpet av noen få år kunne gjort all luftfart internt, og til og fra nord, fossilfri, sier Lahnstein.
Vil prioritere nord
– Tog eller fly i nord, Gulowsen?
– I utgangspunktet skal vi ikke bygge jernbane som har altfor store naturkonsekvenser. Da blir det noe mer fly og noe mindre tog i nord enn i sør, svarer Gulowsen.
Han er imidlertid klar på at mer flytrafikk ikke er løsningen, selv om man i større grad gjør flyene fossilfrie.

– Situasjonen er at vi har en begrenset mengde med bærekraftige bioenergiressurser. Vi må bruke alt vi har med mest mulig nøysomhet, sier han.
Kortbanenettverket i Nord-Norge trekker han likevel frem som en viktig del av infrastrukturen.
– Det må vi opprettholde, og folk må kunne bruke det tilbudet. Og da er jeg enig med NHO luftfart om at noe av flytrafikken til og fra nord, samt kortbanenettet, absolutt bør ha større rett til andelene bærekraftig biodrivstoff, enn for eksempel busstrafikk i Oslo som veldig mye enklere kan bytte til biogass og elektrifisering, sier Gulowsen.