Hyller mensen-grep: – Håper flere følger eksempelet

3 hours ago 1



Kiwi skal dele ut gratis bind og tamponger.

 Erik Edland / TV2
GRATIS: Nå skal Kiwi dele ut dette gratis. Foto: Erik Edland / TV2

Publisert 07.09.2025 10:18

– Vi vet at mange unge jenter opplever usikkerhet knyttet til mensen, og at altfor mange har hatt ubehagelige situasjoner fordi de mangler riktige produkter.

Det sier kommunikasjonssjef i Kiwi Nora Mile Helgesen, som kunngjør en helt fersk satsing fra dagligvarekjeden. 

 Kiwi
STARTPAKKE: Nora Mile Helgesen forteller om Kiwis nye satsing «Tweenspakken». Foto: Kiwi

– Vi lanserer nå en egen startpakke som skal bidra til en tryggere start for unge jenter, sier Helgesen. 

Denne startpakken er gratis og består av bind, tamponger og en kortversjon av Silje Sirnes Winjes  bok «Alt om mensen».

Håper flere gjør det samme

Endometrioseforeningens styreleder, Marte Øien, hyller grepet. 

– Dette er et tiltak vi heier på. Mange jenter har uregelmessig menstruasjonssyklus, som kan gjøre mensen uforutsigbar, sier Øien. 

Hun peker på at de med endometriose og adenomyose ofte har tyngre blødninger. Øien sier at det kan bli kostbart å handle inn nok bind og tamponger.

Styreleder i Endometrioseforeningen Marte Øien.
MENSEN: Marte Øien håper også det offentlige tar lignende grep. Foto: Anna Camilla Kjensmo

– Vi håper flere aktører vil følge dette eksempelet, også håper vi jo spesielt at det offentlige vil ta grep, som sikrer at jenter i skolen har tilgang på det de trenger av bind og tamponger, sier Øien. 

– Da vil alle, uavhengig av familiens økonomi, kunne føle seg litt tryggere når de har mensen, sier hun.

Vil fjerne tabuer 

Ifølge Helgesen i Kiwi er det første gang det lanseres en slik mensenpakke. Målet er å bidra til åpenhet og å fjerne tabuer. 

– Våre undersøkelser viste at hele 77 prosent av jenter mellom 16 og 24 år har opplevd ubehagelige situasjoner fordi de manglet tilgang til bind og tamponger på skolen eller studiestedet, sier Helgesen. 

 Erik Edland / TV2
BIND OG TAMPONGER: Alle som er medlem av Trumf eller Kiwi Pluss kan hente en pakke i skoleåret. Foto: Erik Edland / TV2

Pakken kan hentes ut gratis én gang hvert skoleår per Trumf-medlemskap og man må være Kiwi Pluss-kunde. 

– Er det egentlig gratis når det er et krav at man må være Kiwi Pluss-medlem eller ha Trumf-medlemskap?

– Ja, å bli medlem av Trumf og Kiwi Pluss er helt gratis, sier Helgesen. 

Read Entire Article