ABC News:
Trump-administrasjonen skal ha laget en hemmelig liste over mål i Venezuela som kan angripes på ordre fra presidenten, ifølge medier.
Publisert 01.11.2025 07:44
Over de siste dagene har det blitt spekulert i om USAs president Donald Trump kommer til å angripe Venezuela innen nær fremtid.
Trump skal fredag ha nektet for at han planlegger fremtidige angrep.
På samme tid skal Trump-administrasjonen ha utarbeidet en hemmelig liste over mål i Venezuela, som kan angripes på ordre fra presidenten.
Det melder ABC News natt til lørdag, på bakgrunn av informasjon fra flere tjenestemenn med kjennskap til saken.
Den hemmelige listen skal ha blitt gjennomgått av republikanske senatorer denne uken.
Ifølge én av kildene finnes det «flere indikasjoner på at et angrep kan finne sted innen de neste 72 timene».
Kan være forberedelser
På den hemmelige listen står det nøye utvalgte militærbaser, våpenlagre og narkotikatransportknutepunkter.
Dersom disse målene blir truffet, kan det dramatisk svekke Nicolás Maduros regime og begrense narkotikaflyten mot USA.
Kilder til The Wall Street Journal har også varslet om at Trump-administrasjonen skal ha identifisert flere mål i Venezuela.
Selv om Trump har nektet for å ha tatt en endelig avgjørelse om landangrep, er det mye som tyder på at forberedelsene er i gang.
CIA har fått grønt lys til å gjennomføre hemmelige operasjoner i Venezuela, og store militære styrker, inkludert krigsskip og jagerfly, skal være utplassert i området.
USA har nylig gjennomført flere militære angrep på båter, som de mener frakter narkotika inn i landet.
I tillegg har amerikanske myndigheter utlovet en dusør på 50 millioner kroner for informasjon som fører til at Maduro blir pågrepet.
Ber Russland om hjelp
Etter at USA har økt presset på Venezuela, skal president Maduro ha sendt en formell forespørsel til Russland om militær støtte.
Dokumenter som The Washington Post har fått tilgang på, viser at Maduro skal ha bedt Russland om missiler, radarer og oppgradert flyutstyr.
I brevet heter det ifølge kildene at Venezuela «ser seg nødt til å styrke sin militære kapasitet for å motstå økende trusler fra USA», og de spesifiserer behovet for «strategiske våpen» og «moderne forsvarssystemer».
Venezuela skal ifølge dokumentene også ha henvendt seg til Kina og Iran med ønske om militær bistand og utstyr.
Det er imidlertid ikke kjent om landene har svart på henvendelsen.
Avisen Miami Herald skrev fredag at Trump-administrasjonen allerede har bestemt seg for å angripe Venezuela, og at angrepene kan komme når som helst.
– Maduro er i ferd med å bli fanget, og han kan snart oppdage at han ikke kan flykte fra landet selv om han bestemmer seg for det, opplyste én av kildene til avisen.

















English (US) ·