Fredspris? Da må medlemmene i Nobelkomiteen få mentalt sammenbrudd.

11 hours ago 3



Et mentalt sammenbrudd i komiteen må til for at Trump skal få oppfylt sin drøm om å bli kåret til fredsfyrste, skriver innleggsforfatterne. Foto: Evelyn Hockstein, Reuters

Donald Trump er nominert til Nobels fredspris av Benjamin Netanyahu. Et større brudd med prisens verdier er vanskelig å forestille seg.

Publisert: 15.08.2025 21:26

Den amerikanske presidenten Donald Trump har gjentatte ganger tatt til orde for at han fortjener Nobels fredspris – særlig fordi hans store hatobjekt, den forhenværende presidenten Barack Obama, fikk fredsprisen i 2009. Prisen til Obama ble svært omstridt.

Ifølge den forhenværende sekretæren for Nobelkomiteen, Geir Lundestad, fikk Obama fredsprisen fordi han «sto for alle de idealer Nobelkomiteen hadde arbeidet hardt for gjennom mange tiår: en bedre organisert verden med vekt på FN og multilateralt diplomati, dialog og forhandlinger i nesten alle situasjoner, visjonen om en verden uten atomvåpen, styrking av demokrati og menneskerettigheter; en ny klimapolitikk.» Det skriver Lundestad i boken «Fredens sekretær».

Viktige idealer

Lundestad har rett. Helt fra den første fredsprisen i 1901 og frem til i dag har prisen belønnet arbeidet for internasjonalt samarbeid, frihandel, nedrustning og brorskap mellom folkene.

To ganger har komiteen gitt modige priser til forsvarere av demokrati og ytringsfrihet.

Den ene gangen var prisen til Carl von Ossietzky i 1936. Det gjorde Adolf Hitler rasende. Den andre gangen var da fredsprisen ble gitt til Liu Xiaobo i 2010. Det førte til at den kinesiske presidenten Xi Jinping satte Norge i fryseboksen.

Trump har kastet vrak på nesten alle idealer som er nevnt ovenfor. Han har nektet å godkjenne et demokratisk valg og inspirert tilhengere til å begå statskupp.

Torpedere

Sammen med diverse diktatoriske stater har han langt på vei torpedert det internasjonale regelverket som USA tok initiativet til etter andre verdenskrig.

Han har trukket USA ut av FNs klimaavtaler, nedlagt amerikansk u-hjelp, trukket USA ut av FNs helseorganisasjon samt FN-organisasjonen Unesco. Det har ansvar for verdensarvlisten, jenters rett til utdanning i fattige land, pressefrihet og kunnskap om jødeutryddelsene under annen verdenskrig.

Trump har innført sanksjoner mot den internasjonale domstolen ICC og vil straffeforfølge fire av dens dommere.

Trump har truet alliansepartnerne i Nato, Canada og Danmark. Han er mot frihandel og bruker toll som et politisk pressmiddel mot andre land for å tvinge gjennom sin vilje. Den internasjonale orden er langt på vei erstattet med «makt er rett».

Dette kommer tydelig frem i Trumps holdning til den russiske presidenten Vladimir Putins krig mot Ukraina og den israelske statsministeren Benjamin Netanyahus krig mot befolkningen i Gaza.

Trumps beundring for Putin er åpenbar, og uansett hva han gjør i nærmeste fremtid, har han forlenget lidelsene i Ukraina fordi han lenge kjøpte Putins fortelling om at det var Ukraina som hadde ansvaret for krigen.

Han godtar Putins krav på ukrainsk land og støtter dermed at grenser mellom stater kan flyttes med våpenmakt, i strid med FN-pakten. Trump skjelte ut den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj som taper i Det hvite hus og holdt i en periode tilbake viktig våpenstøtte til Ukraina.

Ansvarlig

Når det gjelder krigen i Gaza, mener flere og flere eksperter, også israelske, at Israels krig er et pågående folkemord. Trump bærer et stort ansvar for dette ved å støtte Israels krig og etniske rensing. Uten USAs våpenstøtte kan ikke Israel holde krigen gående.

Nobelkomiteen har i sommer fått en absurd nominasjon. Den tiltalte for folkemord, Benjamin Netanyahu, har nominert sin medskyldige, Donald Trump, til Nobels fredspris.

Et mentalt sammenbrudd i komiteen må til for at Trump skal få oppfylt sin drøm om å bli kåret til fredsfyrste.

Read Entire Article