Emiratene: – Vi vil ikke tolerere en israelsk annektering av Vestbredden

1 day ago 1



De forente arabiske emirater, som for fem år siden etablerte diplomatiske bånd med Israel, kaller Israels plan om å annektere Vestbredden for en rød linje.

Statssekretær Lana Nusseibeh i emiratenes utenriksdepartement sier at de ikke vil akseptere en israelsk annektering av Vestbredden. Foto: AMR ALFIKY / Reuters / NTB

Publisert: 03.09.2025 13:54

Emiratene er blant de få arabiske landene som har anerkjent Israel og etablert normale diplomatiske bånd med landet. Det skjedde i 2020 i forbindelse med de såkalte Abrahamavtalene.

I en uttalelse fra landets utenriksdepartement onsdag understrekes det at hvis Israel går videre med planen om å annektere deler av Vestbredden, så vil det undergrave avtalene fra 2020.

– I begynnelsen så vi på avtalene som en måte å gjøre det mulig for oss å gi fortsatt støtte til det palestinske folket og deres ønske om en uavhengig stat. Forslagene om å annektere deler av Vestbredden, som ifølge meldinger blir diskutert av den israelske regjeringen, er en del av en innsats som – for å bruke ordene til en israelsk minister – kommer til å gravlegge ideen om en palestinsk stat, sier statssekretær Lana Nusseibeh i en uttalelse som nyhetsbyrået AFP har fått tilsendt.

Read Entire Article