VGTV har sikret seg rettighetene til den internasjonale datingsuksessen «Love Island» og lager i tillegg en ny norsk versjon av programmet.
Det kommer frem i en pressemelding torsdag.
Fra 2027 blir VGTV også det norske hjemmet for flere av de største internasjonale versjonene – inkludert «Love Island UK», «Love Island All Stars», «Love Island USA» og «Love Island Australia».
Siden 2020 er det TV 2 som har hatt disse rettighetene.
TV 2 har også laget tre sesonger av den norske versjonen, men i fjor skrev kanalen at det ikke var planlagt for ny sesong.
Satsingen blir den største i VGTVs historie.
– «Love Island» er et av de sterkeste formatene som finnes for en ung målgruppe – og et program mange er dypt engasjert i. Derfor går vi all in, sier programdirektør i VGTV, Martin Jøndahl, og legger til:
– Dette blir VGTVs mest påkostede og ambisiøse satsing noensinne, med alle elementene publikum forventer.
Casting har startet
Castingen til den nye norske versjonen er allerede i gang. Innspillingen er planlagt tidlig høst 2026, med premiere vinteren 2027.
– Å få «Love Island» til VGTV er noe jeg har drømt om lenge – både fordi jeg elsker programmet, men også fordi jeg mener VGTV har de beste forutsetningene i Norge for å løfte dette formatet. Vi vet hvordan vi skaper engasjement og bygger profiler, og har det som skal til for å lage et univers som lever langt utover selve episodene, sier ansvarlig produsent Julie Easter Christiansen.
aJa!bBryr meg ikkecKanskje jeg skal gi det en sjanse
Hvem som skal være programleder er foreløpig ikke kjent.
– Vi har noen åpenbare navn fra VGTV som det er naturlig at får en rolle i satsingen. Blant dem er Morten Hegseth, som tar med seg verdifull erfaring som tidligere programleder for konseptet, og som også vil spille en sentral rolle i utvelgelsen av både programleder og cast.
I pressemeldingen sier Morten Hegseth:
– Jeg har klare tanker om hvem som bør lede programmet, og det er ikke en 40 år gammel mann med forkjærlighet for strikking. Programlederen for Love Island må være glamorøs, sexy og akkurat passe gæren, og jeg vet nøyaktig hvem det bør være. Men det kommer vi tilbake til, avslutter Hegseth.

9 hours ago
3








English (US)