Utenriksdepartementet har reagert på denne løven i Fotballforbundets nye supporterkolleksjon. Med god grunn, ifølge jurist.
- Utenriksdepartementet reagerer på løven i Fotballforbundets nye supporterkolleksjon.
- Jurist Rune Nordengen mener løven er for lik riksvåpenet.
- Bruk av riksvåpenet uten tillatelse kan gi bøter eller fengsel.
- Fotballforbundet avventer dialog med UD.
– Jeg må innrømme at jeg synes de ligger nærmere enn jeg ville vært komfortabel med, sier Rune Nordengen.
Han har på spørsmål fra VG vurdert løven som fikk UD til å reagere.
Jurist og partner i Bull, erfaren innen blant annet immaterial- og markedsføringsrettslige spørsmål
Tirsdag kom det frem at de skal i dialog med Norges Fotballforbund (NFF) om løven i enkelte av effektene i den nye supporterkolleksjonen.
Spørsmålet er om løven i kolleksjonen er for lik løven i riksvåpenet.
Døm selv ved å bla her:
Foto: Skjermdump fra Fanhaus.no / Skjermdump fra Fanhaus.no
Hvis svaret er ja, er det ikke lov å bruke uten tillatelse fra UD – bruk av riksvåpenet er strengt regulert.
– Dette er litt åpent for skjønn og jeg har bare vurdert det ut fra det jeg har sett, men jeg syns den er ganske lik ... og at den har en slik utforming at det er stor risiko for at den lett kan forveksles med det norske riksvåpenet, sier Nordengen.
UD skriver at de ikke har noe å legge til etter tirsdagens sak – da de sa at de er i dialog med NFF om løven. Runar Pahr Andresen, kommersiell direktør i NFF, skriver følgende som svar til Nordengens vurderinger:
– Landslagscrestet, inkludert store deler av løven, ble varemerkeregistrert i 2015, noe som i praksis betyr at Patentstyret har vurdert saken og bruken av landslagsløven. Vi har ingen kommentar til den uttalelsen utover det.
Han sier det er selskapet Fanhaus som står for distribusjon og salg av kolleksjonen, og at de ikke har hørt annet enn at det skal foregå som planlagt.
Utover det avventer de dialogen med UD.
Nordengen sier videre at det ikke er mye man regulerer så strengt som riksvåpenet.
– Men akkurat riksvåpenet har man stilt veldig strenge krav til – og det er fordi det brukes i offisiell sammenheng, på offisielle norske dokumenter og så videre.
Han sier det imidlertid er noen endringer fra løven på kolleksjonen til den offisielle versjonen.
– De har blant annet tatt bort øksen og kronen, så det er ikke brukt nøyaktig likt, sier Nordengen.
– Men når det gjelder utformingen av selve løven, er det vanskelig å se noen annen begrunnelse for å bruke løven enn at det er en henvisning til riksvåpenet.

8 hours ago
1










English (US)