Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_9641641c539630074c10fedd9de2bd35, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
400.000 bilder fra Samfundet skal digitaliseres - NorwayToday

400.000 bilder fra Samfundet skal digitaliseres

2 weeks ago 20


foto.samfundet.no

Men de har ikke penger til å ta vare på verdensarven.

foto.samfundet.no

– At de bildene som har blitt tatt igjennom åra anses som så verdifullt å ta vare på, er jo veldig stas.

Dette bildet er fra da Jokke og Valentinerne hadde konsert på Samfundet i 1988.

foto.samfundet.no

I fjor ble det vedtatt at hele arkivet til fotogjengen på Samfundet skal bli en del av den norske biten av UNESCOs verdensdokumentarv.

I arkivet finner man bilder fra da de bygde Studentersamfundet, til ...

foto.samfundet.no

... litt nyere tider som da Dagny hadde konsert under studentfestivalen UKA i midten av oktober.

foto.samfundet.no

Hellesnes Molden sier at de har som hovedmål å dokumentere alt på huset.

Det har de holdt på med siden 1930-tallet, men gjengen ble offisielt «grunnlagt» i 1958.

foto.samfundet.no

– Det er veldig flott å få være del av en såpass lang tradisjon. Det er flott å få ta del i noe som har pågått såpass lenge.

Mange nå folkekjære artister besøkte Samfundet tidligere i karrieren sin, sånn som Øystein Sunde her i 1970.

foto.samfundet.no

Det finnes en del gullkorn i dette arkivet, som for eksempel dette av 17 år gamle Liv Ullmann.

foto.samfundet.no

Fotogjengen på Samfundet samarbeider med NTNU Universitetsbiblioteket, som arbeider med digitalisering av arkivet.

foto.samfundet.no

– Vi anslår at arkivet består av 400.000 negativer. Per i dag er 106.000 digitalisert. Av disse er 52.000 tilgjengelig på nett.

Et av dem er av  Vazelina Bilopphøggers i 1984. Her hadde de  holdt på i kun 5 år.

foto.samfundet.no

Arkivet ble formelt sendt over til biblioteket i 2023. Da fikk de litt penger fra rektor ved NTNU. De har og fått noen midler av Bergesen-stiftelsen. Av de digitaliserte bildene finner man dette av en 34 år gammel Mari Boine.

foto.samfundet.no

Akkurat nå har de ingen midler, så prosjektet står stille. Men, de venter svar på noen søknader. Kari Bremnes har sunget på Samfundet flere ganger. Blant annet i 1994.

foto.samfundet.no

Lund forklarer at de er forberedt på at det blir flere prosjektperioder over flere år, før de er i mål. Da kan flere bilder vises fram sammen med dette av Tiësto i 2000.

foto.samfundet.no

Under studentfestivalen UKA er det mange tidligere medlemmer av fotogjengen som kommer tilbake til Samfundet.

foto.samfundet.no

– De har også påpekt at det er veldig fint at noe de har vært med på blir anerkjent.

Som dette bildet fra Kaizers Orchestra-konserten i 2013 før de la opp. Og gjorde comeback igjen i 2022.

foto.samfundet.no

Fotogjengen skal fortsette arbeidet med å dokumentere alt som skjer på Samfundet.

foto.samfundet.no

Slik at Øyvind Sauvik aka. Vincent Vagabond aka. Vinni og ...

foto.samfundet.no

... NM i luftgitar også i framtida skal være en del av den norske dokumentarven.

Read Entire Article