VG: Gjør endringer på laget etter skadetrøbbel

1 hour ago 1



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 30. september 2025 kl. 15:43

    VG: Glimt gjør endringer på laget etter skadetrøbbel

    Daniel Bassi pådro seg en lyskeskade mot Odd i cupen sist torsdag.

    VG erfarer dermed at midtbanespiller Sondre Auklend får sjansen fra start på høyrekant mot Tottenham.

    Ifølge avisen er de andre alternativene på høyrekant ikke klar til å starte tirsdagens kamp.

    Det er også usikkert om Jostein Gundersen starter i midtforsvaret. Tromsøværingen har slitt med en skade de siste dagene.

    Kampstart på Aspmyra er klokken 21.00.

    Bodø/Glimts Sondre Auklend

    Foto: Terje Pedersen / NRK
  • 30. september 2025 kl. 14:15

    Mesterliga-baby fikk nystrikket Glimt-lue: – Nå er vi klar for kamp

    På samme dag som Bodø/Glimt spiller sin første hjemmekamp i Mesterligaen, er det født to babyer på Nordlandssykehuset.

    Begge fikk lue og sokker med Glimt-motiv. Det er bestemoren til en av jordmødrene på fødeavdelinga, Inger Johansen, som står bak gaven til babyene.

    – Fødselen var unna på 40 minutter. Det var en vill prestasjon av mor, så det var artig, sier faren til en av de nyfødte, Thomas Nilsen.

    De hadde egentlig termin om to uker, men klokken 01.42 natt til tirsdag ble den lille gutten født.

    – Det er virkelig en ordentlig Glimt-baby, smiler faren.

    – Det er bare å stålsette seg, nå er vi klar for kamp. I kveld skal Tottenham slås.

    For jordmor Susanne Steinsland var det stas å ta imot den lille gutten.

    – I mitt bergenser-hjerte så skulle jeg gjerne sett at ungen hadde på seg en Brann-lue. Men jeg har skjønt at her er det Glimt som gjelder. Han må nesten bli Glimt-supporter, nå når han har fått seg Glimt-lue, sier jordmora.

    Mesterliga-baby fikk nystrikket Glimt-lue

    Foto: Sofie Retterstøl Olaisen / NRK
  • 30. september 2025 kl. 12:39

    Skal samarbeide med Havarikommisjonen etter dødsulykken

    Sjøfartsdirektoratet vil samarbeide med Statens Havarikommisjon for transport og politiet i den videre oppfølgingen av ulykken der en redningsmann fra Redningsselskapet og en jente på 11 år mistet livet.

    – Vi vil nå ha en prosess der alle hendelser vil bli vurdert, og der vi også vil undersøke om det er behov for ytterligere informasjon eller tilsyn fra vår side, sier sjøfartsdirektør Alf Tore Sørheim.

    – Slike prosesser er godt innarbeidet, og vi har god dialog med andre etate.

    Ifølge direktoratet blir ulykken regnet som en ulykke med næringsfartøy.

    Dette er fordi ulykkesbåten, en Arronet 33, ble drevet etter Forskrift om fartøy under 24 meter som fører 12 eller færre passasjerer, og fordi redningsmannen som omkom jobbet på Redningsselskapets lokale fartøy.

    Ulykkesbåten blir heist på land.

    Foto: Arve Sundfær
  • 30. september 2025 kl. 12:21

    Berg og Bjørkan med i troppen mot Israel

    Ståle Solbakken har tatt ut troppen til den viktige kvalifiseringskampen mot Israel. Norge skal også møte New Zealand i en vennskapskamp.

    Glimt-spillerne Patrick Berg og Fredrik Bjørkan er med i troppen også denne gang.

    Benfica-spilleren Andreas Schjelderup fra Bodø er også med i troppen.

    Norge har gode sjanser for å gå til sitt første mesterskap på 26 år.

    Hvis Norge vinner sine resterende kamper, er VM-billetten uansett. Med seier over Israel og Estland skal mye gå galt for at Norge blir tatt igjen i den siste kampen mot Italia i Milano.

    Patrick Berg

    Foto: NTB
  • 30. september 2025 kl. 11:05

    Cathrine kan bli ny kommunedirektør i Hemnes

    Cathrine Theting er innstilt til jobben som kommunedirektør i Hemnes kommune. Det skriver kommunen i ei pressemelding.

    – Når vi enstemmig innstiller Cathrine Theting til jobben, så er det fordi vi er overbeviste om at hun er den best kvalifiserte kandidaten blant flere gode kandidater, sier ordfører Paul Asphaug, som har ledet arbeidsutvalget.

    56-åringen er utdannet innen offentlig administrasjon, ledelse og pedagogikk, og har over 20 års ledererfaring fra offentlig sektor

    De siste fem årene har hun vært kommunalsjef for oppvekst og kultur i Sømna kommune, hvor hun også er assisterende kommunedirektør.

    Om Theting får jobben, blir klart i et kommunestyremøte 9. oktober.

    Brønnøy barnehage oppvekstsjef Cathrine Theting

    Foto: Ole-Christian Olsen
  • 30. september 2025 kl. 10:29

    Evenes valde vekk Visit Lofoten

    Evenes kommunestyre har vedtatt å samarbeide med Visit Narvik som destinasjonsselskap, etter ei jamn avstemming med 9 mot 8 stemmer, skriv Fremover.

    Valet stod mellom Visit Narvik og Visit Lofoten.

    Ordførar Terje Bartholsen (Ap) og varaordførar Skjalg Hamnes (Sp) ønskte heller Lofoten, men vart stemde ned – både i forsøket på å utsetje saka og i sjølve valet.

    Avgjerda markerer slutten på ein prosess der både næringslivet og politikarane har vore delte.

    Kommunedirektøren tilrådde Narvik, og ei spørjeundersøking blant lokale aktørar i næringslivet gav Narvik eit lite forsprang. Dei peika altså på Visit Narvik som den aktøren som best kunne representere kommunen.

    Bartholsen seier han sjølvsagt respekterer kommunestyret si avgjerd og vil jobbe for eit godt samarbeid.

    – Eg er heilt overbevist om at vi kjem til å ha eit godt samarbeid med Visit Narvik. Vi har samarbeida fint med dei tidlegare, seier han.

    Et bygg med inngang og skilt til kommunehuset

    Foto: Mathis Eira
  • 30. september 2025 kl. 09:37

    Politiet vil vere synleg når Tottenham inntar Bodø

    I dag møter Bodø/Glimt Tottenham på Aspmyra i Bodø. Politiet er godt førebudde på å passe på sikkerheita på kampdagen, skriv dei i ei pressemelding.

    Politiet håpar innbyggarar og gjestar får ein fin fotballkveld saman.

    – Politiet vil ha både synleg og usynleg nærver for å sørge for ro og orden, seier stabsjef Bent Are Eilertsen.

    Dei minner om viktigheita av å møte andre på ein høfleg måte, respekt og smil.

    – Politiet vil ha mange ressursar i sving på kampdagen inkludert både hundepatruljar, ordenspatruljar og droner. Som alltid minner vi om at det er flott med engasjerte supportarar, men bruk av bluss på tribunen er ikkje tillate.

    Det har vært et stort engasjement i Bodø-fotballen de siste årene. Her er Glimt-fansen på vei til Aspmyra sommeren 2025.

    Foto: Erlend Hykkerud / NRK
  • 30. september 2025 kl. 08:53

    Fotballekspert om Glimt sine sjansar: – Betre enn tidlegare

    I kveld blir det spelt ein historisk kamp på Aspmyra stadion, når Bodø/Glimt tar imot Tottenham til tidenes første Meisterliga-kamp nord for Polarsirkelen.

    Det engelske storlaget vann Europaligaen i fjor etter å ha slått Glimt ut av turneringa i semifinalen.

    Fotballekspert i NRK, Carl-Erik Torp, seier det er eit sterkt Tottenham-lag som skal møte Glimt. Men:

    – Det er fordel Glimt at dei møttest såpass nyleg.

    Torp har ei magekjensle på at Glimt har betre sjansar i kveld enn dei tidlegare kampane mot Tottenham og at Glimt tar tempo betre.

    – Vi såg det veldig mot Slavia Praha borte. Det at dei kjem tilbake frå to mål under og slår tilbake på måten dei gjer, vitnar om ein heilt annan ro og tryggleik i slike store kampar.

    Fotballeksperten trur likevel at sjansane til Bodø/Glimt hadde vore endå større med hardare vêrforhold.

    – Sist Tottenham var her så regna det, i tillegg til at bana blei vatna. Eg trur Tottenham-spelarane synest at banen var litt for våt.

    – Likevel, det er like forhold for begge lag, og det er jo ein nydeleg dag i Bodø å få Meisterligaen tilbake på norsk jord. Det er heilt utruleg.

    Glimt lagoppstilling før møtet med Slavia Praha.

    Foto: Terje Pedersen / NTB
  • 30. september 2025 kl. 07:51

    Nå kommer Jeppe (25) tilbake til Narvik

    Oslogutten Jeppe Meyer returnerer til Arctic Eagles - Narvik Hockey, melder Fremover.

    Dermed forlater Meyer Sparta Sarpsborg og kommer tilbake til laget i nord hvor han hadde en sterk sesong i 2021-2022.

    Han gleder seg til å komme tilbake.

    – Det er veldig spennende i en klubb som tar nye steg, sier han til avisa.

  • 30. september 2025 kl. 07:22

    Gaming frå Lofoten i ny verdsrekord

    Årets utgåve av uimotsagde rekordar, Guinness World Records 2026, blir lansert idag, ifølge ei pressemelding frå Bonnier forlag.

    Noreg er godt representert. Du kan lese om for eksempel Jakob Ingebrigtsen sine nye rekordar på 1500 meter innandørs, om Jannicke Mikkelsen som var ein del av mannskapet på den første bemanna romferden i polar bane, eller om Erling Braut Haaland som toppscorar i Nations League.

    Men Nordland er også representert i boka med ein spesiell bragd frå Lofoten.

    Fortnite-stjerna Martin Foss Andersen, i miljøet kjent som MrSavage, held rekorden for verdas lengste elimineringsavstand i spelet, som er oppnådd ved hjelp av teleskop i Lofoten.

    Guinness World Records 2026 lanseres 30. september

    Foto: Bonnier
  • 30. september 2025 kl. 07:06

    Inneheld skadelege miljøgifter: – Ikkje tilstrekkeleg

    Ein ny studie frå Nord universitet syner at vaskevatn frå norske vegtunellar inneheld miljøgifter som kan skade fisk, sjølv etter rensing.

    Det opplyser universitetet i ei pressemelding.

    Noreg har over tusen vegtunnelar, med ei samla lengde på over 800 kilometer. Flesteparten av desse manglar reinseanlegg for vaskevatnet etter at tunnelane er reingjort med høgtrykk og såpe.

    Dette vaskevatnet inneheld ei kompleks blanding av miljøgifter, mellom anna tungmetall, mikroplast og kjemikaliar frå bildekk og bremser som ofte blir sloppe rett ut i naturen.

    Den nye studien frå Nord universitet har undersøkt kor effektivt renseanlegget i Bodøtunnelen er til å fjerne slike miljøgifter.

    Eksperiment med sebrafisklarvar synte at også det reinsa vatnet kunne forstyrre utviklinga, endre åtferda og gi gentoksisk effekt.

    – Dette syner at dagens reinsemetodar ikkje er tilstrekkelege for å verne vasslevande organismar.

    Det seier masterstudent Chinmayi Remaghatta som har vore med på studien.

    To personar ser i kamera

    Foto: Nord universitet
  • 29. september 2025 kl. 21:29

    Åpen kirke i Gravdal: – En uvirkelig tragedie

    Buksnes kirke på Gravdal i Vestvågøy holdt åpent mandag ettermiddag etter den tragiske ulykken i Nappstraumen.

    Redningsmannen Adrian Willyson Brask (36) og den svenske jenta Ebba Torstenson (11) mistet livet i ulykken.

    – I dag åpnet vi kirken for folk som ønsker å vise sin medfølelse og som trenger å bearbeide det som har skjedd. Det er en ulykke som preger lokalsamfunnet veldig, sier sokneprest Eimund Kibsgaard Nordberg.

    Soknepresten sier det som har skjedd er en uvirkelig tragedie.

    – Vi lever tett på havet og kjenner godt til Nappstraumen, så det blir veldig nært. Folk har vist en enorm medfølelse for de etterlatte.

  • 29. september 2025 kl. 21:19

    Fungerer som næringsråd

    Fylkesrådsleder Svein Øien Eggesvik (Sp) er fungerende fylkesråd for næring etter at Bjørn Larsen (FrP) har sluttet for å bli stortingsrepresentant.

    Bjørn Larsen (FrP) gikk av som fylkesråd for næring 19. september, som følge av at han er valgt inn på stortinget for sitt parti.

    Fra og med 20. september er det Svein Øien Eggesvik som fungerer som næringsråd, i tillegge til å være fylkesrådsleder.

    Fylkestinget skal velge ny fylkesråd for næring under sin samling i Sandnessjøen i oktober, i tillegg til andre planlagte skifter i henhold til de fire posisjonspartienes avtale fra 2023.

    En skallet mann med grått skjegg og dress med slips står i et kontorlokale og ser inn i kamera.

    Foto: Sofie Retterstøl Olaisen / NRK
  • 29. september 2025 kl. 19:20

    Redningsselskapet vil dekke begravelsen til Adrian (36)

    Redningsselskapet vil hedre redningsmannen Adrian Willyson Brask (36) – som omkom fredag mens han forsøkte å redde liv, melder VG.

    – Vi vil rette en stor og varm takk til alle som har støttet opp i forbindelse med bortgangen til Adrian. Vi kommer til å opprette en dialog med Adrians familie der vi tilbyr oss å dekke utgiftene til begravelsen, sier pressevakt Markus Plementas i Redningsselskapet til VG.

    Brask var på oppdrag for Redningsselskapet i forbindelse med at en båt kantret i Nappstraumen i Lofoten da han omkom fredag.

    En 11 år gammel jente døde også i båtulykken i Nappstraumen i Lofoten fredag. Den svenske jenta som omkom, er Ebba Torstenson (11).

    Et svart-hvitt bilde av en mann med skjegg. Rundt bilderammen står det blomster og tente lys.

    Foto: Theo Aasland Valen / NRK
  • 29. september 2025 kl. 17:20

    Politiet om droner ved Brønnøysund lufthavn: – Så fem-seks stykker

    Politiet har startet etterforskning etter at et Widerøe-fly ble omdirigert fra Brønnøysund flyplass på grunn av droner innenfor flyforbudssonen.

    Flyet skulle mellomlande i Brønnøysund på vei fra Bodø til Trondheim.

    Til TV 2 sier politiadvokat Torbjørn Sandbu i Nordland politidistrikt at det finnes videoopptak av dronene.

    – På et tidspunkt ble det telt fem til seks droner. Noen hang over lufthavnen, andre beveget seg i et varierende tempo, sier Sandbu.

    Videoopptaket ble imidlertid gjort på lang avstand, og kvaliteten på opptaket er dårlig.

    Det har tidligere vært snakk om at to droner ble observert.

    (NTB/NRK)

    Et omdirigert fly som vises på Flightradar-kart .

    Faksimile: Flightradar24 / Flightradar24
  • 29. september 2025 kl. 14:07

    Ferje kjørte inn i bergvegg

    Ferjesambandet Tjøtta – Forvik med «MF Alsten» innstilles inntil videre på grunn av kontaktskade.

    Ifølge Brønnøysunds Avis har ferja gått inn i en bergvegg ved ferjeleiet på Forvik..

    Det er et hull i skroget over bildekket etter kollisjonen, og ferja kan ifølge det de reisende skal ha fått opplyst ikke gå, melder Brønnøysunds Avis.

    – Direkteferja «Stokkafjord» tok ikke med bilene fra sør, og det står en del igjen nå. «Alsten» kan ikke ta dem med, ifølge BA.

  • 29. september 2025 kl. 13:55

    Observasjon av droner: Ingen mistenkt

    Politiet har iverksatt etterforskning for å forsøke å få fram mest mulig informasjon knyttet til observasjonene av mulige droner som ble gjort i Brønnøysund søndag kveld, og hvem som eventuelt stod bak droneflygningen.

    Observasjon av de mulige dronene ble gjort innenfor flyforbudssonen og er således et straffbart forhold. Politiet var på stedet og fikk observasjon på flere droner, men mistet disse etter hvert av syne. Vi etterforsker dette videre.

    Politiadvokat Torbjørn Sandbu sier at politiet generelt får mange henvendelser om droneaktivitet for tiden, men når det påvirker flysikkerheten og innbyggerne blir det ekstra viktig å forsøke å finne ut hva dette var og hvem som eventuelt stod bak.

    – Så langt er det ingen som er mistenkt, men innbyggerne skal være trygg på at politiet tar disse hendelsene på alvor, sier Sandbu.

    Politiet takker overvåke innbyggere for tips om droneobservasjoner i distriktet. Samtidig er det mulig droneaktivitet ved kritisk infrastruktur, olje- og gassinstallasjoner, kraftverk, flyplasser og militære installasjoner, vi er interessert i.

  • 29. september 2025 kl. 12:34

    Glimt-profilene har mer tro før historisk kamp: – Surrealistisk

    Bodø/Glimt forbereder seg til Mesterliga-historiens første kamp nord for polarsirkelen og jakter revansje etter nederlaget for Tottenham i mai.

    Det ble en fysisk batalje sist, og de store og sterke Tottenham-spillerne ble et tema den gangen.

    – Jeg håper vi har blitt sterkere. Vi vet hva vi kan forvente av dem, sa Glimt-keeper Nikita Haikin på en pressekonferanse mandag.

    Bare Rosenborg og Molde har spilt i Mesterligaen på herresiden i norsk fotball. Tirsdag kveld blir Glimt den tredje klubben. Det er 18 år siden sist Norge var representert i turneringen.

    Hemmeligheten

    På mandagens pressekonferanse ville Adresseavisen ha svar på hvorfor Glimt-trener Kjetil Knutsen tror at nettopp Glimt kom seg til verdens gjeveste klubbturnering. Knutsen oppsummerte:

    – Vi har jobbet hardt, godt og strukturert med en tydelig identitet. Det er den enkle forklaringen, og så er det selvfølgelig veldig mye mer komplekst, sa han.

    – Mange ting falt på plass ved at vi fikk en spillergruppe som var ekstremt sulten. Jeg tror vi fikk satt sammen et veldig sultent trenerteam og bygget med dyktige folk rundt klubben. Vi har funnet vår vei med prestasjon og utvikling. Det fokuset har vi hatt hele veien, la Glimt-sjefen til.

    Fokuset har samtidig ikke vært på mesterligaspill.

    – Vi har aldri pratet om å vinne serien eller komme til Mesterligaen, forklarte Knutsen.

    Treneren mener Glimt-laget nå er bedre forberedt på den harde kampen som venter mot Tottenham tirsdag.

    – Premier League er det høyeste nivået du kan spille mot. Du trenger referanser for å forstå hvordan det er. Du kan snakke om det, men du må kjenne det på kroppen, sa Knutsen.

    – Det har noe å si at vi er enda bedre forberedt på det, la han til.

    Takknemlig

    Glimt fikk det tøft mot Tottenham i europaligaen i mai. I semifinalen vant London-laget 3-1 hjemme, og på Aspmyra vant de hvitkledde 2-0. Tottenham vant deretter finalen og sikret seg Mesterliga-spill i likhet med bodøværingene.

    Glimt endte med 2-2 mot Slavia Praha i Champions League-debuten. Det første poenget satt langt inne. Glimt lå under 0-2, men scoringer av Daniel Bassi og Sondre Brunstad Fet sørget for jubel for de omkring 600 tilreisende Glimt-supporterne.

    – Det er surrealistisk. Vi bør av og til minne oss på hvor takknemlige vi bør være, sa Haikin om høstens Mesterliga-deltakelse.

    Tottenham kommer til Aspmyra med ett tap på de åtte siste kampene i alle turneringer. Åpningen på sesongen ga tre poeng mot Villarreal (1-0).

    (NTB)

  • 29. september 2025 kl. 11:50

    Droneforbod utgår klokka 12

    Politiet vedtok laurdag å skjerpe dronereglane rundt fire lufthamner i Nordland som følge av moglege droneobservasjonar på Ørland hovudflystasjon.

    Brønnøysund lufthamn var ein av desse, saman med Bodø, Evenes og Andenes.

    Desse blir oppheva klokka 12:00 i dag, opplyser politiet.

    Politiet gjer løpande vurderingar om behovet for å sette i gang liknande førebyggande tiltak.

    Restriksjonane ved Ørland utgår også.

    Forbud mot droner

    Foto: Morten Andersen / NRK
  • 29. september 2025 kl. 10:51

    Åpner kirken etter dødsulykka i Nappstraumen

    Busksnes kirke i Vestvågøy åpner dørene etter den tragiske ulykka i Nappstraumen hvor en 11 år gammel jente og en redningsmann mistet livet.

    Det skriver Lofotposten.

    Kirken er åpen fra klokken 14 til 17 i dag.

    Sokneprest Eimund Nordberg sier at folk kan tenne lys og bearbeide hendelsene i stillhet.

    Søndag ble det arrangert en minnemarkering på allmenningskaia på Ballstad med 300 deltakere.

Torsk spiser torsk 00:26

Neste

Read Entire Article