Statsministeren åpner for å legge ned de omstridte politikontorene Ap og Sp opprettet sammen i regjering. Det får Senterpartiets leder til å fyre løs.

Publisert 01.08.2025 23:44
– Nå er dette blitt en kampanje mot nærpoliti og en kampanje for sentralisering, og det at Jonas da bøyer av i første sving, det synes jeg er uklokt, sier Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum.
Da Senterpartiet satt i regjering med Arbeiderpartiet frem til januar i år, ble ni politikontorer åpnet i distriktene, imot politiets eget ønske.
Onsdag, under partilederduellen mot Sylvi Listhaug (Frp), erkjente Støre at kontorene kan bli lagt ned, hvis de ikke fungerer som de skal.

– Hvis det er en ressursinnsats som ikke løser oppgaver, så må vi være villige til å endre på det, sier han.
På spørsmål om kontorer kan bli lagt ned igjen hvis Arbeiderpartiet fortsetter i regjering til høsten, svarte statsministeren at det er det politiet som må vurdere.
Det får tidligere regjeringspartner til å reagere.
LES OGSÅ: Latterliggjør politiets «kaffetrakter-kontor»
– Uklokt
– At Arbeiderpartiet er mer for sentralisering enn Senterpartiet, det vet vi jo. Men jeg synes det er veldig uklokt fordi nå har vi åpnet 20 nye polititjenestesteder og 15 pass-steder som tusenvis har brukt. Det er mange av de polititjenestestedene som har vært veldig vellykket, mener Vedum.

Flere medier har kartlagt hvor få besøkende nærkontoret har hatt siden åpning. I fjor skrev TV 2 om hvordan de nye politikontorene i snitt har under to besøk i uka.
– Når kontorene er så lite brukt, er det rett å bruke penger på det da?
– Vi må ha mer politi nært der folk bor. Selv om noen av disse stedene har hatt for lite politiressurser, betyr ikke det at vi skal fjerne de som er igjen, vi må heller tilføre mer ressurser og mer nærpoliti.

Nå er den her:
Prøv TV 2s valgomat
– Er det ikke lurt å lytte til politiet selv da?
– Vi må utvikle hele Norge, det er politikkens jobb. Det kan ikke være sånn at det bare er toppledelsen i politiet som skal bestemme. Vi mener vi må ha politi, sykehus og de grunnleggende tjenestene også på små steder.
Vedum har en tydelig melding til sin tidligere regjeringspartner.
– Ikke la dere forlede av Frp og Høyre til å bli med på en ny sentraliserings og reverseringsbølge, sier han.
Har tenkt å lytte
Justisminister Astri Aas Hansen (Ap) åpner i likhet statsministeren for å kunne legge ned politikontorene – dersom politiet selv ber om det.

– Det er ute i det enkelte politidistrikt at de vet hvordan de aller best løser sitt samfunnsoppdrag, jeg har tillit til at politimestrene sammen med de ansatte, fagforeningene og kommunene finner ut av hvordan vi skal få de gode polititjenestene som gjør at alle i Norge kan føle trygghet, sier hun til TV 2.
– Så hvis en politimester kommer til deg og sier: kan jeg få lov til å legge ned dette kontoret, da vil du ikke nekte ham det?
– Jeg vil høre på de politifaglige rådene. Jeg vil se på hvordan dette begrunnes. Og så vil jeg utfordre politiet på samfunnsoppdraget deres. At de skal sikre gode polititjenester, sier hun.
Aas-Hansen forteller at hun enda ikke har fått noen konkrete henvendelser som dette.
– Vi har ikke på blokken verken å opprette eller å legge ned tjenestesteder. Det som er viktig for oss, det er å si hva slags politi vi vil ha og hvilke resultater vi vil ha. Vi vil at folk skal kunne være trygge over hele landet, slår Aas Hansen fast.