Domstolen opphever en stans av president Donald Trumps massedeportasjoner.

Beslutningen er en seier for den amerikanske presidenten, som har fått massiv kritikk for sine deportasjoner av angivelige gjengmedlemmer fra Venezuela.
«Alien Enemies Act»
er ment for bruk i krigstid og er hittil ikke blitt brukt i USA siden 2. verdenskrig.Loven gir presidenten omfattende fullmakter til å spore opp og deportere innvandrere som ikke har lovlig opphold i landet.
Loven ble sist brukt som et ledd i interneringen av japansk-amerikanske sivile under 2. verdenskrig. Bare to andre ganger tidligere i USAs historie er loven tatt i bruk – under 1. verdenskrig og under 1812-krigen.
15. mars ble det kjent at Trump ville bruke loven til å deportere venezuelanske migranter ved å argumentere for at den kriminelle venezuelanske gjengen Tren de Aragua (TdA) var en invasjonsstyrke som opptrådte på vegne av Venezuelas regjering.
En føderal dommer beordret en stans i dette allerede 16. mars, og et flertall i en føderal ankedomstol opprettholdt dette 26. mars.
Mandag slår høyesterett imidlertid fast at Trump-administrasjonen kan gjennomføre deportasjonene.
Fem av høyesteretts ni dommere ga Trump-administrasjonen medhold, men domstolen slår fast at de venezuelanske migrantene må få sjansen til å gå rettens vei for å utfordre utvisningen før de blir sendt ut, og at de må gis «rimelig tid» til å gjøre dette.
Det konservative flertallet slår imidlertid fast at disse rettsprosessene må foregå i Texas og ikke i Washington.