Justisdepartementet mener kinesiske myndigheter når som helst kan bruke TikTok mot amerikanerne. Nå hviler appens skjebne i Donald Trumps hender.

Publisert 17.01.2025 16:31 Sist oppdatert nå
TikTok tapte ankesaken i USAs Høyesterett, og appen blir dermed forbudt i USA fra og med søndag.
Forbudet betyr i utgangspunktet at appen fjernes fra AppStore og Google Play fra og med søndag.
For de 170 millioner amerikanerne som allerede har installert TikTok på telefonen, vil de få opp en melding som forteller dem om forbudet dersom de forsøker å åpne appen.
Dette sier Trump
Forbudet vil neppe vare lenge. De siste dagene har både avtroppende president Joe Biden og påtroppende president Donald Trump signalisert at de vil forsøke å oppheve forbudet, med formål om å redde appen.
TikToks direktør er invitert til Trumps innsettelse mandag, og det er ventet at republikaneren ikke kommer til å aktivt håndheve forbudet.
I et intervju med CNN, publisert like etter avgjørelsen, bekrefter Donald Trump at TikToks fremtid er opp til ham. Han ønsker derimot ikke å si hva dette innebærer.
– Til syvende og sist havner avgjørelsen hos meg, så dere får se hva jeg kommer til å gjøre, sier Trump til kaalen.

Også Biden-administrasjonen overlater ansvaret for TikTok til sin republikanske etterfølger.
– TikTok bør fortsatt være tilgjengelig for amerikanere, men med amerikanske eller andre eiere, som tar tak i den nasjonale sikkerhetstrusselen Kongressen identifiserte da de skapte dette forbudet, heter det i en uttalelse fra Det hvite hus.
Forbudet vil tre i kraft 19. januar, dagen før Donald Trump sverges inn som USAs president.
– Denne administrasjonen erkjenner at en slik lovendring ganske enkelt må gjennomføres av den neste presidenten, heter det i uttalelsen.
Derfor blir det forbudt
President Joe Biden har tidligere pekt på at USA har behov for å kontrollere en app som eies av en geopolitisk rival. Dersom det kinesiske moderseslskapet ByteDance ikke gikk med på å selge den amerikanske delen av appen til et annet selskap, ville TikTok bli forbudt i USA.
ByteDance nektet å selge, og dermed endte striden i retten. ByteDance hevdet at amerikanske myndigheter innskrenket ytringsfriheten gjennom forbudet, men tapte først i en lavere domstol. Dette ble så anket til Høyesterett.
Her argumenterte Justisdepartementet for at kinesiske myndihgeter kunne bruke TikToks enorme mengder data til å trakassere og spionere på amerikanere.
– Kina kan når som helst anvende TikTok for å skade USA, sa Justisdepartementets advokat Elizabeth Prelogar i retten.
Høyesterett ga Justisdepartementet medhold, og var enig i at forbudet ikke dreide seg om innskrenkelse av ytringsfriheten, men nasjonal sikkerhet.