Trygler velgerne om å stemme taktisk: – Litt desperat

11 hours ago 4



«Er du rødgrønn? Stem taktisk på MDG i år!»

Slik møtes potensielle velgere inne på Miljøpartiet de grønnes hjemmeside.

I partiets jakt på å kare seg over sperregrensen for første gang, tyr partiet til uvanlige grep.

Ved stortingsvalget i 2021 manglet MDG kun om lag 5000 stemmer fra å kare over den magiske fireprosentgrensen.

– Vi hadde trengt litt mer drahjelp forrige valg. Da var vi nærme å komme over grensen, sier stortingsrepresentant Lan Marie Nguyen Berg til NRK.

E18 Sandvika kan være ute av NTP

Stortingsrepresentant Lan Marie Berg (MDG)

Foto: Rolf Petter Olaisen / NRK

Nå frir partiet til velgere som også foretrekker helt andre partier enn MDG.

«Også du som foretrekker andre partier på venstresiden bør faktisk stemme MDG i år – for en taktisk stemme til MDG kan avgjøre hele valget.»

Men hvorfor kan det hjelpe å stemme taktisk ved valget? Og kan det være bortkastet?

Gir statsministergaranti

Valget i år ser også ut til å plassere flere parti rundt den fryktede sperregrensen.

På NRKs ferske måling viser at en rekke partier vaker rundt sperregrensen.

Meningsmåling august 2025 Hvordan ville Norge stemt?

Vis i tillegg

Forrige måling Valget i 2021 Feilmargin

PartioppslutningPartiOppslutningEndring

28,2 %

−1,8

20,5 %

−0,8

14,6 %

−1,2

7,1 %

−0,9

6,3 %

+0,7

5,3 %

+0,1

4,8 %

+1,5

4,7 %

+2,6

3,8 %

−0,4

Partimåling fra Norstat for august 2025 med 1 004 spurte. Viser endring fra meningsmåling i juni.

Hvis man tar høyde for feilmarginen i målingen, ligger både Senterpartiet, Kristelig Folkeparti, Miljøpartiet de Grønne og Venstre på «skuddhold» til sperregrensen.

MDG prøver nå å lokke til seg velgere fra de andre rødgrønne partiene, for å komme seg over sperregrensen, og sikre statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) fire nye år.

Skjermdump fra MDGs nettside hvor det oppfordres til å stemme taktisk i år om man er rødgrønn politisk.

På Miljøpartiet de grønnes nettside frir partiet nå til rødgrønne velgere som i utgangspunktet ikke ville stemt MDG.

Foto: Skjermdump MDG.no

– Vi vil ha Støre som statsminister, men da kan Ap være avhengig av at MDG kommer over grensen. Derfor er det så viktig å stemme MDG hvis du ønsker Støre som statsminister, sier Berg.

Flertall på Stortinget Antall stortingspolitikere

Antall politikere per partiPartiAntall politikereEndringVenstresiden: 93Høyresiden: 76
102
11-2
557
9-19
85
85
3-5
24-12
4120

Viser hvor mange politikere partiene ligger an til å få valgt inn på Stortinget ifølge NRKs partimåling august 2025. Sammenlignet med hvor mange partiene fikk inn ved valget høsten 2021.

Arbeidsminister Tonje Brenna stusser på rådet fra Berg.

– Det høres rart ut. Er man mest enig med Arbeiderpartiet må man åpenbart stemme Arbeiderpartiet. Det syns jeg var et pussig råd fra MDG.

Tonje Brenna

Arbeidsminister Tonje Brenna (Ap) vil ikke råde folk til å stemme taktisk – og vil helst ha stemmene selv.

– Kan utløse fem mandater

Også KrF vaker rundt sperregrensen på snittet av meningsmålingene.

Førstekandidat i Nordland, Linda Helén Haukland (KrF) tror partiet kan sanke taktiske stemmer fra folk som ønsker en borgerlig valgseier.

– For de som ønsker å dra politikken mot sentrum i en borgerlig regjering, vil det være et klokt valg.

Fylkesråd for næring Linda Helen Haukland, representanter for lokale bedrifter, shell, Lyse, og Eviny ved westcon Helgeland

Linda Helén Haukland (KrF) er førstekandidat i Nordland, og var tidligere fylkesråd for næring. Hun tror partiet kan ende opp med å få taktiske stemmer ved årets valg.

Foto: NRK

– Men hovedargumentet er at en stemme på KrF kan løse ut fem nye mandater på borgerlig side, mens en stemme på de andre (Frp og Høyre) kan utløse ett mandat. Hvis noen vil ha borgerlig valgseier, vil sikkert også noen stemmer komme til oss på grunn av det, sier hun.

– Så du tror folk kan finne på å stemme på KrF av taktiske hensyn?

– Ja, det vil jeg tro. Samtidig ser vi et vanvittig ras av innmeldinger i partiet, vi har fått rundt tusen nye medlemmer bare den siste uka. Det vitner om at det er politikken vår som gjør utslaget her, sier hun.

Det håper også Berg i MDG.

– Hva om dere får så dårlige målinger at folk tenker at en stemme på MDG er bortkastet?

– Jeg tror det skal veldig mye til for at en stemme på MDG blir bortkastet.

Men hvor mye skal det egentlig til for at en taktisk stemme blir bortkastet? Ikke mye, sier valgforsker Johannes Bergh.

Flertall på Stortinget Kunne Støres regjering ha fortsatt?

Fordeling av politikere til venstre- og høyresiden

Venstresiden

Portrettbilde av Jonas Gahr Støre

Antall politikere: 93

Ned 7 politikere sammenlignet med valget 2021

Høyresiden

Portrettbilde av Erna Solberg

Antall politikere: 76

Opp 8 politikere sammenlignet med valget 2021

Viser politikere på Stortinget ifølge augustmålingen, sammenlignet med dagens storting. Støres regjering har hatt støtte fra 100 politikere fra Ap, Sp, SV, R og MDG siden valget 2021. En regjering må ha flertallet (85) av Stortinget bak seg.

Valgforsker: – Litt desperat

– I et demokrati kan velgerne gjøre akkurat det man vil. Men det skal litt til for at en taktisk stemme funker slik man vil, eksempelvis for å få et parti over sperregrensen, sier valgforsker Bergh ved Institutt for samfunnsforskning til NRK.

For at en taktisk stemme faktisk skal fungere, må partiet først komme seg over sperregrensen.

Hvis partiet ikke gjør det, er de for små for å få direktemandater og kvalifiserer heller ikke for utjevningsmandater.

Valgforsker Johannes Bergh

Johannes Bergh er valgforsker ved Institutt for samfunnsforskning.

Foto: NTB

– Da er det en fare for at en taktisk stemme kan bli en bortkastet stemme. Da er det kanskje like greit å stemme på et parti som man faktisk er enig med, legger han til.

Han sier MDGs frieri til taktikerne er noe av det mest tydelige man har sett fra noen partier.

– Det kan fremstå som litt desperat at man ikke bruker egen politikk som argument, men appellerer til taktisk stemmegivning. Men det er ikke helt nytt, sier Bergh.

– Tror du partier som Ap, Frp og Høyre tenker at det er en fordel med flest partier i sin blokk kommer over sperregrensen, og derfor har velgere å avse til disse partiene?

– Jeg tror ikke de eksplisitt gjør det. De vil nok ha stemmene for seg selv. Men i praksis er også Høyre og Arbeiderpartiet avhengig av at andre partier gjør det bra for at de skal få makt. Men du vil ikke se at Støre går ut og anbefaler velgere å stemme noe annet enn Arbeiderpartiet.

Og selv om det er en risiko knyttet til å stemme taktisk, kan vippepartiene fort avgjøre hvilken blokk som får flest mandater.

– Det er en god sjanse for det, for det er jevnt på målingene.

TONE SOFIE AGLEN Politisk kommentator NRK

Tone Sofie Aglen er politisk kommentator i NRK og sier at sperregrensen er som en politisk jackpot, som utløser flere mandater enn om man havner under.

Foto: Jon Petrusson / NRK

– Politisk jackpot

Politisk kommentator i NRK, Tone Sofie Aglen, sier marginer kan avgjøre årets valg.

– Kommer du over 4 prosent får du langt flere mandater enn om man får 3,9 prosent. Det er litt som å være med i en politisk jackpot, sier hun.

– Og stortingsvalg i Norge pleier å være veldig jevne, og så hvem som kommer over eller under sperregrensen kan avgjøre hvilken side som vinner og får statsministeren.

Publisert 15.08.2025, kl. 21.23

Read Entire Article