Svensk kriminell pågrepet i Bodø – omtales som lederskikkelse

12 hours ago 3



Mannen i 20-årene har ifølge politiet et kriminelt rulleblad med flere dommer i Sverige.

Dommene omfatter vold, trusler og narkotikalovbrudd.

I en av dommene omtales han som en lederskikkelse i et kriminelt nettverk.

Det er et svensk nettverk som er kjent for narkotikakriminalitet. Både i Sverige og internasjonalt.

Det sier Gudjon Omar Gudjonson, som er leder for grense- og utlendingsseksjonen i Nordland politidistrikt.

Han ønsker ikke at navnet på det kriminelle nettverket skal komme ut i media.

Fryktet vold og salg av narkotika

Det startet med at politiet fikk meldinger om mistenkelig aktivitet i bybildet.

Etter noen undersøkelser ble mannen pågrepet sv politiet.

Selv om mannen ikke har utført kriminalitet i Norge, mener politiet at han bygde nettverk ved å kontakte unge personer i Bodø.

Det vi frykter er at kriminelle nettverk får fotfeste i Nordland, sier Gudjonson.

Bodø

Det er første gang en svensk statsborger er utvist fra Nordland, basert på mistanke om at han var i ferd med å bygge et kriminelt nettverk.

Foto: Simon Skjelvik Brandseth / NRK

Hva frykta dere at han skulle gjøre i Bodø?

Det kan være salg av narkotika og innføring av større mengder. Det kan også være det som følger med narkotikakriminalitet, som ofte er vold og voldsoppdrag.

Den svenske mannen ble pågrepet 8. oktober i en leilighet ved Bodø sentrum. Pågripelsen gikk rolig for seg, ifølge politiet.

Nå er han utvist fra Norge i fem år. Begrunnelsen for utvisningen er utlendingslovens bestemmelse om «hensynet til offentlig orden eller sikkerhet».

– Dette er en lovhjemmel som gir oss muligheten til å jobbe forebyggende. Dette er en del av politiets strategi for å forhindre kriminalitet. Det er første gang vi gjør dette i Nordland, sier Gudjonson.

– Skal ikke etablere seg i Norge

Over hele landet har politiet jobbet med å utvise personer knyttet til svenske kriminelle nettverk.

Justisminister Astri Aas-Hansen (Ap) forteller at det er viktig for regjeringa ha et godt samarbeid mellom politi og utlendingsmyndigheter.

Justisministeren med skulderlangt brunt hår og svarte klær.

Justisminister Astri Aas-Hansen forteller at ingen kriminelle personer eller nettverk skal få komme til Norge og etablere seg.

Foto: Benyamin Farnam / NRK

– Kriminelle utlendinger er noe vi risikerer å se i hele landet. Et samarbeid er viktig for å forhindre at de kommer til Norge. Vi må være resolutte når vi har personer som kan utgjøre potensiell kriminalitet, sier Aas-Hansen.

– Vi skal ikke ha det sånn at kriminelle personer eller kriminelle nettverk kommer til Norge for å etablere seg her.

– Svakt argument for utvisning

Mannens forsvarer Finn Ove Smith mener argumentet med at den svenske mannen bygde nettverk ved å kontakte unge personer i Bodø er svakt.

I tillegg sier Smith at den svenske mannen flyttet til Bodø for fjerne seg fra det kriminelle miljøet han var i Sverige.

– Han hadde også avklart flyttingen til Norge med kriminalomsorgen i Sverige.

– Rekruttert inn i kriminelle miljøer

Ifølge Bodø-ordfører Odd Emil Ingebrigsten (H) er det en kjent problemstilling at svært unge personer i Bodø har blitt utsatt for press og delvis rekruttert inn i kriminelle miljøer.

Mann står på altan og ser utover Bodø by, det er natt og det regner

Ordfører i Bodø kommune, Odd Emil Ingebrigtsen, sier at det er en kjent problemstilling at ungdommer blir prøvd rekruttert inn i kriminelle miljøer.

Foto: Sondre Skjelvik / NRK

Han ønsker å gi ros til politiet i Nordland for handlekraft og godt resultat.

– Jeg stoler fullt og helt på at politiet har veldig god oversikt over hva som er nødvendig å gjøre, sier Bodø-ordføreren.

Publisert 15.10.2025, kl. 17.40

Read Entire Article