Student lagt i håndjern etter Trump-ordre

1 week ago 24



To dager før ICE-agenter omringet Mahmoud Khalil, og la ham i håndjern, spurte han sin høygravide kone om hun visste hva hun skulle gjøre hvis agentene plutselig kom på døren. 

Noor Abdella ble forvirret. Ektemannen har permanent oppholdstillatelse i USA, såkalt green card, og hun er amerikansk statsborger. 

Hun bekymret seg ikke. 

– Jeg tok ham ikke seriøst. Tydeligvis var jeg naiv, sier Abdalla til Reuters.

 Caitlin Ochs / Reuters / NTB
HØYGRAVID: Noor Abdalla (28) omtaler ektemannen Khalil som verdens snilleste mann. Han insisterte på å gjøre all matlaging, klesvask og rengjøring hjemme mens hun var gravid. Foto: Caitlin Ochs / Reuters / NTB

Khalil er syrisk statsborger med palestinsk bakgrunn. Han har green card i USA og leverte masteroppgaven sin ved Columbia University i desember. Han venter fremdeles på vitnemålet.

Palistisk aktivist

Han har aldri vært i trøbbel med politiet. Men som palestiner har han vært aktiv i demonstrasjonene mot USAs støtte til Israel og krigen i Gaza, og ble en fremtredende pro-palestinsk skikkelse på universitetet det siste året. 

Lørdag kveld ble han pågrepet og lagt i håndjern. Flere ICE-agenter var involvert i pågripelsen som skjedde i leilighetskomplekset som tilhører prestisjeuniversitetet Columbia på Manhattan.

Det har vekket sterke reaksjoner.

– Med forbehold om at det måtte være faktiske forhold i saken som ikke er offentlig kjent, så fremstår det for meg som at Khalil blir straffet for grunnlovsbeskyttet politisk aktivisme, uansett så forkastelig den eventuelt måtte være, sier professor i statsvitenskap, Hilmar Mjelde, til TV 2.

 Jenny Eidesvik / TV 2
USA-EKSPERT: Hilmar Mjelde er professor ved Høgskulen på Vestlandet og USA-ekspert. Foto: Jenny Eidesvik / TV 2

Trump: – Den første av mange arrestasjoner

Arrestasjonen skjedde på presidentens ordre. Noe som ble bekreftet etter at president Donald Trump på mandag tok ansvar for pågripelsen og sa i et innlegg på Truth Social at det var «den første av mange arrestasjoner» av studenter involvert i det kan kalte «proterror, antisemittiske og anti-amerikanske aktiviteter».

Mjelde minner om at Trump nylig løslot de paramilitære kongresstormene ut av fengsel. En gruppe som faktisk hadde utført politisk vold. 

– Alt dette fremstår som eksempler på ordtaket «Alt for mine venner, for mine fiender: loven», sier professoren.

 MANDEL NGAN / AFP / NTB
ADVARTE: President Donald Trump sa flere ganger under valgkampen at han kom til å bruke statsmakt mot politiske motstandere - samtidig som han sier han skal redde ytringsfriheten i landet. Foto: MANDEL NGAN / AFP / NTB

Da Khalils advokat, Amy Greer, snakket med myndighetene etter pågripelsen, fikk hun vite at de håndhevet et direktiv fra utenriksdepartementet om å kansellere Khalils studentvisum, skriver AP. 

Da advokaten forklarte at Khalil hadde permanent opphold (green card), sa vedkommende at myndighetene ville tilbakekalle denne statusen også.

Etter arrestasjonen ble Khalil først holdt i New York før han ble overført til et interneringssenter i New Jersey og senere til et føderalt anlegg i Louisiana. 

Der er han fortsatt. 

 SPENCER PLATT / AFP / NTB
PROTEST: Demonstranter protesterer mot pågripelsen av Mahmoud Khalil i New York. Foto: SPENCER PLATT / AFP / NTB

I det første rettsmøtet i New York mandag, argumenterte Khalils advokater for at hans klient hadde blitt arrestert som hevn for å ha brukt sin grunnlovsfestede rett til å ytre seg mot Israels militære angrep på Gaza. 

Trump har sagt, uten bevis, at Khalil fremmet synspunkter som var pro-Hamas - som anses som en terrororganisasjon i USA og mange andre land.

Varslet maktbruk

Selv om Khalil ikke er anklaget for noen forbrytelse, sier Trump at hans tilstedeværelse i USA er «i strid med nasjonale og utenrikspolitiske interesser.», uten å gi noen nærmere begrunnelse, skriver New York TImes. 

Dommeren stanset imidlertid deportasjonen av Khalil, men saken er fremdeles under behandling. 

Mjelde er ikke overrasket over utviklingen. 

– Trump varslet allerede i valgkampen at han kom til å bruke statsmakt mot politiske motstandere. Alle som markerer seg offentlig med kritikk av Trump-administrasjonen risikerer en eller annen form for straffereaksjon, sier Mjelde.

– Palestina-aktivistene står høyt på hatlisten til amerikansk høyreside. De er de nye Black Lives Matter-aktivistene. De har overtatt den rollen Black Lives Matter og Antifa spilte for noen år siden i MAGAs fiendeunivers, forklarer han.

Håper på løslatelse

Kona Noor Abdalla (28) jobber som tannlege i New York, og er gravid i åttende måned. 

 Noor Abdalla viser frem et fotografi fra bryllupsdagen.
GIFT: Noor Abdalla viser frem et fotografi fra bryllupsdagen. Foto: Caitlin Ochs / Reuters / NTB

Abdalla og Khalil møttes i Libanon i 2016 da Khalil ledet en organisasjon som tilbyr utdanningsstipender til syrisk ungdom. De var venner i flere år før de ble kjærester og siden giftet seg i New York i 2023.

– Han er en fantastisk person og bryr seg så mye om andre. Han er den snilleste, ekte sjelen, sier Abdalla om ektemannen. 

Paret venter sitt første barn i slutten av april. Hun håper Khalil vil bli løslatt innen den tid. 

– Jeg er så spent på å få mitt første barn med personen jeg elsker, sier hun. 

 Caitlin Ochs / Reuters / NTB
GRAVID: Noor Abdalla viser fram ultralydbildet av den lille gutten hun har i magen. , Foto: Caitlin Ochs / Reuters / NTB

Den amerikanske regjeringen har imidlertid sagt at de har begynt prosedyrer for å deportere Khalil.

Khalil ble født og oppvokst i en palestinsk flyktningleir i Syria og kom til USA på et studentvisum i 2022. Han ble et profilert medlem av Ivy League-universitetets studentprotestbevegelse. 

I flere år har de krevd at Columbia universitetet skal avslutte investeringer på 14,8 milliarder dollar i våpenprodusenter og andre firmaer som støtter Israels regjering. Etter krigen i Gaza har kravet forsterket seg. 

Får støtte av jøder

Demonstrantene har blitt anklaget for antisemittisme, men studentene mener kritikk av israelske myndigheter ikke må blandes sammen med jødehat. 

 Jeenah Moon / Reuters / NTB

FÅR STØTTE: Enkelte jøder i New York har uttrykt sin støtte til Khalil og sier de er mot deportasjonen. Foto: Jeenah Moon / Reuters / NTB

 Stefan Jeremiah / AP / NTB

FÅR STØTTE: Enkelte jøder i New York har uttrykt sin støtte til Khalil og sier de er mot deportasjonen. Foto: Stefan Jeremiah / AP / NTB

Jødiske fakultetsmedlemmer ved Columbia har også holdt en markering og pressekonferanse til støtte for Khalil. 

Torsdag tok en gruppe fra Jewish voice for peace seg inn i Trump Tower på Manhattan med krav om at Khalil blir løslatt. Flere ble pågrepet av politiet. 

Abdalla sier at ingen fra Columbias administrasjon har tilbudt å hjelpe dem.

Hun har selv hatt noen korte telefonsamtaler med Khalil fra fengsel. Der hjelper han andre innsatte migranter som sliter med engelsk med å fylle ut skjemaer. 

 Yuki Iwamura / AP / NTB

DEMONSTRERER: Torsdag samlet Jøder i New York seg for å demonstrerer mot arrestasjonen av Khalil. Foto: Yuki Iwamura / AP / NTB

 Yuki Iwamura / AP / NTB

JØDER FOR FRED: Torsdag samlet Jøder i New York seg for å demonstrerer mot arrestasjonen av Khalil. Foto: Yuki Iwamura / AP / NTB

 Yuki Iwamura / AP / NTB

JØDER FOR FRED: Torsdag samlet Jøder i New York seg for å demonstrerer mot arrestasjonen av Khalil. Foto: Yuki Iwamura / AP / NTB

 Yuki Iwamura / AP / NTB

JØDER FOR FRED: Torsdag samlet Jøder i New York seg for å demonstrerer mot arrestasjonen av Khalil. Foto: Yuki Iwamura / AP / NTB

 Yuki Iwamura / AP / NTB

JØDER FOR FRED: Torsdag samlet Jøder i New York seg for å demonstrerer mot arrestasjonen av Khalil. Foto: Yuki Iwamura / AP / NTB

 Yuki Iwamura / AP / NTB

JØDER FOR FRED: Torsdag samlet Jøder i New York seg for å demonstrerer mot arrestasjonen av Khalil. Foto: Yuki Iwamura / AP / NTB

Rettigheter under press

Behandlingen av Khalil setter søkelys på Trump-administrasjonens offentlige retorikk om ytringsfrihet. Under valgkampen lovet de mer ytringsfrihet, og under sin første tale til Kongressen i forrige uke, sa Trump at han hadde «gjenopprettet ytringsfriheten i USA». 

Arrestasjonen og førsøket på å deportere en demonstrant med permanent oppholdstillatelse i landet, signaliserer det stikk motsatte.

–  Politiske og sivile rettigheter er under press i USA nå om dagen. Trump har ingen ideologi, så han vil ikke se noe problem med å bruke statsmakt mot sine fiender og andre «utgrupper», sier Mjelde.

Han mener USA går i samme retning som Ungarn og beskriver det som et «illiberalt demokrati» – et demokrati der politiske og sivile rettigheter blitt brutt. 

Read Entire Article