Fra pipekonsert til trampeklapp – nå vil alle ha en bit av det som har blitt Rosenborgs storscorer.
1 av 2Foto: Bjørn S. Delebekk / VG
Christian Dehlie Lokøy, VG
Bjørn S. Delebekk (foto), VG
Publisert: 28.07.2025 06:56
Det har gått halvannen time siden Dino Islamović satte inn fire mål og senket Tromsø nesten på egenhånd. Likevel står det en haug av unge og voksne Rosenborg-supportere og venter på å få et bilde og en autograf.
Om man spoler tiden én måned tilbake, er det få som ville trodd at fansen skulle stå i over én time og vente på spissen med nummer 39 på ryggen.
– Vi fikk jo alle med oss at det var antydende pipekonsert for en måned siden da han kom inn. Det er jo noe vi ikke syns noe om i det hele tatt, sier Ole Selnæs til VG.
Rosenborg-kapteinen hinter tilbake til da Islamović ble byttet inn i cupkvartfinalen mot Sarpsborg. Paradoksalt nok var det kanskje i den kampen lykken snudde for Islamović. Hans to første mål siden overgangen fra svensk fotball.
Siden den gang har det blitt tolv mål på syv kamper.
Enda sprøere: Syv mål på tre døgn.
– I dag er det trampeklapp og alle roper navnet hans. Det er jo litt sånn ... Ja, det snur fort, for å si det sånn, fortsette Selnæs.
– Det er ingenting som har skjedd. Det er ikke som at jeg har utviklet meg på en måned. Det er sånn det er i fotball og i livet. Du har tøffere perioder og du har bedre perioder, sier hovedpersonen selv til VG.
Trener Alfred Johansson er imponert over hvordan spissen har taklet motgangen.
– Jeg er dypt imponert. Han har «spist mye dritt». Han har bare stått på i trening, stått på i kamp, og fortsatt å jobbe hardt for laget, vel vitende om hvilken kvalitet han har – og at det nok skulle løsne på et tidspunkt. Han er et forbilde for våre unge spillere, sier Johansson.
Da Islamović selv blir konfrontert med uttalelsen, svarer han:
– Spist mye dritt har jeg ikke, ler han.
– Jeg har hørt mye drit, ja. Absolutt.
– Hva slags drit er det du har hørt, da?
– Oi, sukker han.
– Jeg vet ikke hvor jeg skal begynne, men det er mye.
– Noen eksempler?
– Jeg tror dere alle har vet hva jeg har hørt, og jeg tror dere vet mer enn hva jeg vet. Jeg følger ikke så mye med i media. Det jeg har hørt, er fra dere som står her.
Grafikk: sofascore.com
Selnæs mener Islamović har levert stabilt godt.
– Han har egentlig vært god hele veien, synes jeg, og scoret mange mål på trening. Og det var litt tilfeldig at han ikke scoret de første kampene i Eliteserien, for det var en del sjanser og mye stang ut og gode redninger og sånne ting, sier Selnæs.
Islamović selv virker ikke overrasket over at målene nå renner inn.
– Jeg vet hva mine kvaliteter er og jeg vet at de vil komme til syne om jeg gjør ting riktig. Jeg hadde kanskje villet score tidligere i sesongen enn jeg gjorde, men sånn er det iblant, sier han.
– Så er det jo, som alle vet, du skal score i Rosenborg som spiss. Det er klart man får kritikk, men jeg vet hva jeg kan, fortsetter kraftspissen.
Hyllest, selfier, autografer og trampeklapp til tross: Johansson tok ikke spissen av banen rett etter hans fjerde scoring for å gi ham en ekstra feiring med fansen.
– Nei. Vi spiller ikke for å klappe hverandre på skulderen. Vi spiller for å vinne fotballkamper.