Snudde motgang til suksess: – Vet ikke hvor jeg skal begynne

1 month ago 25



Fra pipekonsert til trampeklapp – nå vil alle ha en bit av det som har blitt Rosenborgs storscorer.

1 av 2Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

  • Christian Dehlie Lokøy, VG

  • Bjørn S. Delebekk (foto), VG

Publisert: 28.07.2025 06:56

Det har gått halvannen time siden Dino Islamović satte inn fire mål og senket Tromsø nesten på egenhånd. Likevel står det en haug av unge og voksne Rosenborg-supportere og venter på å få et bilde og en autograf.

Om man spoler tiden én måned tilbake, er det få som ville trodd at fansen skulle stå i over én time og vente på spissen med nummer 39 på ryggen.

– Vi fikk jo alle med oss at det var antydende pipekonsert for en måned siden da han kom inn. Det er jo noe vi ikke syns noe om i det hele tatt, sier Ole Selnæs til VG.

Rosenborg-kapteinen hinter tilbake til da Islamović ble byttet inn i cupkvartfinalen mot Sarpsborg. Paradoksalt nok var det kanskje i den kampen lykken snudde for Islamović. Hans to første mål siden overgangen fra svensk fotball.

Siden den gang har det blitt tolv mål på syv kamper.

Enda sprøere: Syv mål på tre døgn.

– I dag er det trampeklapp og alle roper navnet hans. Det er jo litt sånn ... Ja, det snur fort, for å si det sånn, fortsette Selnæs.

– Det er ingenting som har skjedd. Det er ikke som at jeg har utviklet meg på en måned. Det er sånn det er i fotball og i livet. Du har tøffere perioder og du har bedre perioder, sier hovedpersonen selv til VG.

Dino Islamović trodde knapt det han så etter fire mål mot Tromsø. Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

Trener Alfred Johansson er imponert over hvordan spissen har taklet motgangen.

– Jeg er dypt imponert. Han har «spist mye dritt». Han har bare stått på i trening, stått på i kamp, og fortsatt å jobbe hardt for laget, vel vitende om hvilken kvalitet han har – og at det nok skulle løsne på et tidspunkt. Han er et forbilde for våre unge spillere, sier Johansson.

Da Islamović selv blir konfrontert med uttalelsen, svarer han:

– Spist mye dritt har jeg ikke, ler han.

– Jeg har hørt mye drit, ja. Absolutt.

– Hva slags drit er det du har hørt, da?

– Oi, sukker han.

– Jeg vet ikke hvor jeg skal begynne, men det er mye.

– Noen eksempler?

– Jeg tror dere alle har vet hva jeg har hørt, og jeg tror dere vet mer enn hva jeg vet. Jeg følger ikke så mye med i media. Det jeg har hørt, er fra dere som står her.

Grafikk: sofascore.com

Selnæs mener Islamović har levert stabilt godt.

– Han har egentlig vært god hele veien, synes jeg, og scoret mange mål på trening. Og det var litt tilfeldig at han ikke scoret de første kampene i Eliteserien, for det var en del sjanser og mye stang ut og gode redninger og sånne ting, sier Selnæs.

Islamović selv virker ikke overrasket over at målene nå renner inn.

– Jeg vet hva mine kvaliteter er og jeg vet at de vil komme til syne om jeg gjør ting riktig. Jeg hadde kanskje villet score tidligere i sesongen enn jeg gjorde, men sånn er det iblant, sier han.

– Så er det jo, som alle vet, du skal score i Rosenborg som spiss. Det er klart man får kritikk, men jeg vet hva jeg kan, fortsetter kraftspissen.

Hyllest, selfier, autografer og trampeklapp til tross: Johansson tok ikke spissen av banen rett etter hans fjerde scoring for å gi ham en ekstra feiring med fansen.

– Nei. Vi spiller ikke for å klappe hverandre på skulderen. Vi spiller for å vinne fotballkamper.

Read Entire Article