På en parkeringsplass i Bærum sitter spanere fra politiet klare.
Det de snart skal få se, er første steg i avsløringen av et kriminelt nettverk som har produsert flere hundre kilo amfetamin i Norge.
I gateverdi er det narkotika verdt mellom 150 og 300 millioner kroner.
Foran øynene på spanerne kommer en mann kjørende og plasserer en pappeske i bagasjerommet på en bil.
Like etter kommer en norsk mann politiet har under spaning. Han blir kjent som «depotmannen». Han henter pappesken. Så blir han pågrepet på fersk gjerning. I pappesken finner politiet 40 kilo amfetamin.
Samtidig har politiet fulgt etter mannen som leverte pappesken.

De pågriper ham på Hønefoss. Det viser seg å være en litauer som bor på Lena i Østre Toten.
Når politiet drar hjem til ham, begynner de å forstå omfanget. I kjelleren finner de en fullt utstyrt amfetaminlab for produksjon av narkotika.
Også her finner de store mengder amfetamin.
Alt dette skjer i april 2020.
Senere samme år pågripes nok en norsk mann for å ha hatt en rolle i nettverket.
I juni varsles også politiet om at det er gjort et funn hos «depotmannens» bestemor. I klesskapet er rundt 60 kilo amfetamin gjemt i kofferter.
– Totalt sett på det som ble funnet i Bærum, på Lena og hos bestemoren snakker vi om cirka 140 kilo amfetamin. Det er narkotikabeslag man ikke har sett maken til i Innlandet, sier Johan Petter Bærland, statsadvokat i Hedmark og Oppland.

Toppen av isfjellet
Etter avsløringen mistenker politiet at det foregår mer i miljøet rundt litaueren på Lena.
– Det var lite sannsynlig at han hadde drevet helt alene med et så stort opplegg, sier John Eivind Melbye, politioverbetjent i Innlandet politidistrikt.
I starten av 2021 holder de et øye med litauerens omgangskrets.
Spesielt svogeren hans skiller seg ut.
Også dette en litauer som bor på Lena. Denne mannen skal bli kjent som «hovedmannen».
Politiet spaner på ham for å se om han kan ha en rolle i saken. Det gir etter hvert uttelling.
I forbindelse med avsløringen året før, hadde politiet fått tilgang til meldinger fra en kryptert meldingstjeneste brukt av kriminelle.
Kommunikasjonen viser at personene som var knyttet til laben på Lena var del av et større nettverk styrt fra Litauen.
Meldingene tyder på at det de avslørte på Lena bare var toppen av isfjellet.

Krypterte meldinger
Mens politiet vinteren 2021 spaner på hovedmannen på Lena, dukker en helt ny mulighet opp.
I all hemmelighet hadde FBI utviklet en ny kryptert meldingstjeneste kalt Anom. Gjennom en informant fikk de mulighet til å distribuere tjenesten til kriminelle nettverk.
– En av svært få Anom-brukere i Norge viste seg å være vår hovedmann, sier John Eivind Melbye.

Nær sagt i sanntid kan politiet følge med på meldingene som sendes til og fra hovedmannen.
– Personene som begår kriminalitet føler seg her svært trygge og prater helt åpent om hva de driver med, sier Johan Petter Bærland.
Det blir raskt klart at amfetaminproduksjonen på Toten fortsetter, til tross for at politiet avslørte og stengte ned en amfetaminlab året før.

Kokken fra Litauen
I mai ser politiet tydelig at noe er på gang.
– Vi ser først en melding fra bakmenn i Litauen om at amfetaminolje er på vei. Det blir skrevet at det skal komme med en lastebilsjåfør, sier Melbye.
22. mai kommer en trailer fra Litauen til en Circle K-stasjon ved Holmestrand. Her overleverer sjåføren to kanner amfetaminolje til en annen litauer. Han frakter kannene videre til Toten.
Noen timer senere ser politiet at hovedmannen sender bilder av kannene til bakmenn i Litauen, og bekrefter at de er klare for å produsere.
Noen dager senere går meldingene mellom Litauen og Norge fortsatt. Nå er en ny litauer på vei inn i Norge.

Dette skal bli kjent som «kokken».
– Dette er en fagmann som skal komme inn for å bidra med produksjonen, sier Melbye.
Når traileren med kokken ankommer Skedsmokorset, er spanerne allerede på plass.
– Fra dette tidspunktet har vi veldig god kontroll på de involverte, sier Melbye.
I dagene som følger gjør litauerne på Lena sine siste forberedelser til produksjonen.
Det er hovedmannen, kokken og en tredje litauer, som skal bli kjent som «huseieren». Han eier huset der politiet mener det skal produseres narkotika.

26. mai 2021 plasserer en spaner seg i et skogholt noen hundre meter unna huset. Meldingene på Anom er tydelige på at det neste dag skal skje noe.
I timevis følger spaneren med på bevegelsene ved huset.
– Vi skjønner at vi kommer til å stå overfor en stor produksjon av amfetamin, sier Melbye.
Amfetaminlab i skur
Morgenen etter kommer hovedmannen og kokken kjørende. I sol og 25 varmegrader ikler de seg regndresser, viser bilder tatt av spanerne.
De bærer utstyr inn i skuret, og gjennom dagen går de ut og inn av skuret en rekke ganger.

Politiet ser ikke hva mennene gjøre inne i skuret, men på meldingstjenesten Anom sendes det en video fra hovedmannen til bakmenn i Litauen.
I videoen rører han med en skje i et hvitt pulver.
«Fantastisk» og «sånn jobber gutter», er svarene som kommer fra Litauen.
Etter noen timer rykker beredskapstroppen frem og pågriper de tre; hovedmannen, kokken og huseieren.
Inne i skuret finner de, ikke overraskende, en amfetaminlab.
– I løpet av de timene har de rukket å produsere 30 kilo amfetamin, og det gjensto 25 kilo amfetaminolje, forteller Melbye.

Forsyner Østlandet
Etter pågripelsen har politiet kapasitet til å dykke dypere ned i meldingsmaterialet fra Anom.
Der viser det seg at det har blitt produsert amfetamin i skuret på Lena også måneden før, i april 2021.
– Jeg har aldri vært borti en etterforskning hvor vi har et sånt innblikk i kommunikasjonen mellom de kriminelle. De snakker åpent om hvor mye de har produsert og hva de skal produsere. Det ender med at de blir dømt for befatning med en stor mengde amfetamin vi ikke har tatt i beslag, sier Melbye.

I tillegg viser meldingene hvordan amfetamin har blitt distribuert til Østlandet og andre deler av Norge. Blant annet er det levert amfetamin fra Toten til både Bergen og Tønsberg.
– På plastposen som var surret rundt narkotikaen som ble funnet i Tønsberg, fant vi fingeravtrykk fra hovedmannen.
I september samme år pågriper politiet nok en litauer. Det skjer etter at etterforskningen har avdekket at han både hentet amfetaminolje i Holmestrand i mai og leverte ni kilo ferdig amfetamin fra Toten til Bergen.
Stopper ikke
Selv om fire personer er fengslet og etterforskningen har kommet langt, får politiet på nytt en melding i november 2021.
Denne gangen har tollvesenet stoppet en lastebil på vei inn i Norge ved Larvik.
På en tank bak førerhuset beregnet for airconditionvæske finner de amfetaminolje.
– Det er den samme lastebilen som kom til Grelland. Det blir besluttet at sjåføren skal pågripes, sier Melbye.

Til tross for at politiet i løpet av et drøyt år har avdekket to amfetaminlaber knyttet til samme nettverk, viser leveransen som ble stoppet i Larvik at produksjonen trolig fortsetter i Norge.
– Det forteller at det er et apparat som fortsetter å rulle til tross for at vi har tatt ut en celle. De gir ikke opp når noen blir tatt, men gjør skadebegrensning og fortsetter.
Strenge straffer
I Eidsivating lagmannsrett dømmes alle fem for sine roller i nettverket.
Huseieren dømmes til fem års fengsel. Lastebilsjåføren som fraktet amfetaminolje inn i Norge dømmes til fem år og seks måneders fengsel.
Kureren som hentet amfetaminolje i Holmestrand og leverte amfetamin til Bergen får ni års fengsel, mens kokken dømmes til elleve års fengsel.
For hovedmannen er dommen enda strengere. Meldinger fra flere krypterte meldingstjenester tyder på at han var involvert både i 2020 og 2021.
Da politiet også fant hans DNA på en sigarettsneip fra amfetaminlaben de avdekket allerede i 2020, ble han funnet skyldig i å ha deltatt rundt begge produksjonsstedene på Toten.
Han dømmes for befatning med over 220 kilo amfetamin i tillegg til nesten 30 liter amfetaminolje.
Straffen er 21 års fengsel.
– Det er ikke ofte noen blir idømt lovens strengeste straff for narkotikalovbrudd, så dette er en streng dom, sier statsadvokat Bærland.
Se Åsted Norge på TV 2 mandag kl. 20.00, og når som helst på TV 2 Play.