En mannlig psykolog er tiltalt for gjentatte seksuelle overgrep mot sin egen datter.
Det første overgrepet skal ha skjedd i 2002. Da var datteren under ti år gammel.
Deretter voldtok han henne ved flere anledninger i løpet av en periode på over syv år, ifølge tiltalen.
– Han nekter fullstendig straffskyld for å ha gjort noe sånn, sier forsvarer Øystein Storrvik til NRK.
Øystein Storrvik forsvarer mannen.
Foto: Caroline Utti / NRK– Har han en forklaring på hvorfor anklagene kommer?
– Han har en faglig vinkling basert på egen faglig kunnskap på hvorfor dette har skjedd. Men jeg vil jeg ikke si mer, sier forsvareren.
Vil hente eksperter fra utlandet
Psykologen har tidligere vært sakkyndig i en rekke rettssaker rundt om i landet.
– Han har vært en meget vel ansett sakkyndig i en lang rekke rettssaker. Og det gjør saken til en ytterliggere belastning, sier Storrvik.
Rettssaken mot psykologen skal etter planen behandles våren 2026.
– Vi arbeider med å få relevant sakkyndighet på saken fra utlandet. I og med at det er innenfor hans eget fagfelt jobber vi med å få det fra utlandet, sier forsvareren.
Først i oktober i år, 16 år etter det siste overgrepet skal ha skjedd, har det blitt tatt ut tiltale i saken.
Etterforsket i 2010
Politiet etterforsket psykologen for overgrep mot datteren allerede i 2010, ifølge NRK opplysninger.
Den gang holdt ikke bevisene til å ta ut tiltale mot psykologen, får NRK opplyst.
Tiltalen er et resulat av at det har kommet nye forklaringer i saken, ifølge statsadvokat Aud Kinsarvik Gravås.
Statsadvokat Aud Kinsarvik Gravås har tatt ut tiltalen mot psykologen.
Foto: Stian Lysberg Solum / NTB– Jeg vil ikke gå mer inn på det. Det er en sensitiv sak for alle involverte, sier statsadvokaten til NRK.
Monica Lindbeck bistår den fornærmede kvinnen. Hun ønsker ikke å kommentere saken på nåværende tidspunkt.
I tiltalen kommer det frem at psykologens datter har blitt diagnostisert med posttraumatisk stresslidelse (PTSD).
Vitnet parallellt med tiltaleforhold
NRK er kjent med at minst tre av sakene psykologen vitnet i dreide seg om seksuelle overgrep. To av dem handlet om incest.
– En tiltalt med en slik bakgrunn vil ikke bli behandlet noe annerledes enn en tiltalt med annen bakgrunn, sier statsadvokaten.
Alle sakene fant sted i den samme perioden som psykologen er tiltalt for overgrep mot sin egen datter.
I en av sakene var han kalt inn som vitne av forsvareren til en annen mann som var tiltalt for incest.
Under denne rettssaken mente psykologen at det var umulig å vite nøyaktig hva som hadde skjedd, siden det fornærmede barnet forklarte seg mer enn ett år etter overgrepene.
Han sa også at barn ofte ikke klarer å skille fantasi fra virkelighet, dersom de ikke forteller noen tidlig om hva de har opplevd.
I den andre saken rettet han skarp kritikk mot en diagnose det fornærmede barnet hadde fått. Han mente blant annet at spesialistene som hadde satt diagnosen hadde gjort det på helt feil grunnlag.
Tingrettsdommer Ina Strømstad i Oslo tingrett.
Foto: NRKDommer i Oslo tingrett, Ina Strømstad, har i flere år vært tilknyttet dommernes mediegruppe.
Hun forklarer at mannens stilling ikke får betydning for egen sak.
– Han skal selvfølgelig vurderes utfra bevisene som en hvilken som helst annen person, sier Strømstad.
Men tiltaltes profesjon kan potensielt få betydning for tidligere rettssaker.
Kan få konsekvenser for tidligere saker
– Når dommen foreligger må man eventuelt se nærmere på om det har noe betydning for det arbeidet han har gjort tidligere, sier hun.
– Kan det få konsekvenser ved at gamle rettssaker må ses i nytt lys hvis han blir dømt?
– På helt generelt grunnlag kan det selvfølgelig skje. Nå er han ikke dømt ennå, men om han blir dømt og hva han i så fall blir dømt for, og i hvilken grad det er overlapp med de sakene han har vært sakkyndig i vil ha betydning, sier Strømstad.
Spørsmålet er om det kan ha fått betydning for de vurderingene han har gjort den gang, forteller hun.
Publisert 29.10.2025, kl. 07.34























English (US) ·