Omfattende russiske luftangrep mot Ukraina, også mot Kyiv

1 day ago 3



Russland gjennomførte søndag et massivt luftangrep mot Ukraina med både droner og raketter. Minst én person er drept i Kyiv, der det brøt ut flere branner.

Brannfolk driver slokkingsarbeid etter rakettangrepene natt til søndag. Foto: Ukrainas nødetater, / AP / NTB

Publisert: 06.04.2025 07:13 | Oppdatert: 06.04.2025 11:37

Det er det første angrepet i sitt slag siden USA hevdet å ha forhandlet frem våpenhvileavtaler med begge land i mars.

Dagen før ble minst 19 mennesker, deriblant ni barn, drept i et russisk angrep mot Kryvyj Rih, hjembyen til president Volodymyr Zelenskyj.

– Ønsker ikke fred

– Droner og raketter, konstante angrep på Ukraina. Russland øker intensiteten i angrepene sine og viser at de ikke ønsker en våpenhvile, at de ikke ønsker fred, sier Zelenskyjs stabssjef Andrij Jermak i en melding på Telegram søndag.

Han har også lagt ut en video der brannmannskap forsøker å slukke en brann i en bygning som har fått omfattende skader.

Luftvernsirenene gikk over store deler av Ukraina, også ved grensen til Polen, som sendte opp jagerfly for å sikre polsk luftrom mot angrep.

Boligblokk rammet i Kharkiv

Ordfører Vitalij Klitsjko meldte tidligere om tre sårede.

– Eksplosjoner i hovedstaden. Luftforsvaret er i aksjon. Hold dere i tilfluktsrommene, skrev Klitsjko på Telegram ved 4-tiden.

Kharkiv-guvernør Oleh Synegubov har lagt ut et bilde av en boligblokk som bærer tydelig preg av å ha blitt rammet – og skriver at det jobbes med å få informasjon om ofre.

Read Entire Article