Butikkene merker økt salg, og unge poster om det i sosiale medier. Er vi på vei til å få et gjensyn med en gammel kjenning?

Publisert 12.03.2025 18:28
– Det er mange som blir overrasket når de ser den, sier Espen Thomassen Fornes.
I hånden holder han en gammel Nokia-telefon.
Både han og kompisen, Karsten Benjamin Ekhougen Larsen, er blant dem som har funnet fram såkalte «dumme» mobiler og børstet støvet av dem.
Nå kan det se ut som at flere unge velger å gjøre som dem, og det har de to studentene forståelse for.

– Jeg lurer på om det kommer til et punkt der folk tenker at nå er det nok. Bare gjennom de siste fem årene føler jeg at folk har blitt litt mer bevisste på hvor mye tid man bruker på sosiale medier og internett, sier Fornes til TV 2.
– Ingenting slår dopaminkicket
For Fornes, som nå kun bruker en eldre Nokia-mobil, handlet skiftet fra smarttelefon om et behov for å ikke være tilgjengelig hele tiden.
– Jeg synes det er litt deilig å ikke være koblet til internett når jeg er utenfor huset mitt, forteller han.
Larsen, på sin side, forteller at han bruker fliptelefonen av praktiske grunner. Han bytter mellom smarttelefon og fliptelefon.

– Jeg er liksom ikke frelst av noen av delene, men jeg kjøpte denne mest fordi jeg ødela alle smarttelefonene mine, smiler han.
Likevel innrømmer han at han tror det kan ha noe for seg å teste en «dum» telefon.
– Jeg tror det er viktig å kjede seg, og at det er en ting vi sakte, men sikkert mister. Nå er det bitt sånn at ingenting slår dopaminkicket av å scrolle, mener Larsen.
– Har sovet mye bedre
I slutten av januar gjennomførte CBS News et eksperiment der de utfordret fire tenåringer til å bytte ut smarttelefonene sine med en fliptelefoner. Målet var å se hvilken effekt en fliptelefonene ville ha på ungdommenes hverdag.
Resultatene fra eksperimentet viste at ungdommene opplevde flere endringer, og tilbakemeldingene til CBS News var i stor grad positive.
– Jeg har sovet mye bedre, og er mye mindre sliten i løpet av dagen, forteller en av deltakerne til CBS News.
Både tenåringene som deltok i eksperimentet, og foreldrene deres, merket dessuten en endring i hva ungdommene brukte tid på.
En av deltakerne forteller at hun har lært viktigheten av å prioritere et liv utenfor mobilskjermen. En annen forteller at han fikk bedre tid til å snakke med de han bryr seg om.
– Jeg snakket mye mer med foreldrene mine, og gikk mye mer ut med vennene mine, forteller han.

– Huet mitt blir grøt
Både Fornes og Larsen, har også merket endringer ved seg selv etter at de testet ut de enklere mobilvariantene. Begge to forteller til TV 2 at de er mindre trøtte etter at de la smarttelefonen til side.
– Jeg blir litt mindre trøtt i hverdagen når jeg ikke bruker smarttelefoner. Hjernen min slapper ikke av når jeg driver og scroller, huet mitt blir iallfall grøt av det, forteller Larsen, og legger til:
– Jeg merker at hver gang jeg bytter over fra smarttelefon til fliptetelefon, så er det som om et eller annet mangler. Det føles nesten som en avhengighet.
Fornes tror også at han har blitt bedre på å være til stede i det som skjer rundt ham.
– Før pleide jeg å høre mye musikk når jeg var ute, mens nå merker jeg at jeg setter mer pris på å ha det stille, sier han.
Flere blir opptatt av å ta pauser
Medieforsker og psykolog Mehri Agai har de siste fire årene hun forsket på digital frakobling blant unge.

Hun merker også at unge ser ut til å være mer interesserte i å koble seg av smarttelefonene.
– Jeg tror folk opplever at det å frakoble er noe man må gjøre for å kunne overleve i den digitale hverdagen vi har, forklarer Agai til TV 2.
Hun opplever at stadig flere unge har blitt opptatt av å ta seg en pause fra den digitale verdenen, spesielt etter framveksten av plattformer hvor informasjonen bare fortsetter å komme, som Tiktok.
– Fremveksten av sånne typer medieplattformer, og at mobiltelefonen har fått en helt sentral funksjon i hverdagen vår, har gjort behovet for digital frakobling mye mer aktuelt, forteller Agai til TV 2.
– Blir gradvis oppmerksom på gnisningene
Til TV 2 beskriver Agai at hun tror mange kjenner på en stadig metning over å være tilgjengelig hele tiden, og at summen av det «digitale støyet» gjør at mange blir fristet til å ta en pause fra internett.
– Det er ikke at man kommer til et punkt der man bestemmer seg for at man har fått nok, men mer at man gradvis blir oppmerksom på gnisningene som gjør at man til slutt velger å koble seg av, forklarer medieforskeren.
Hun påpeker imidlertid at hun er usikker på om fliptelefoner er det nye. Hun tror heller mange unge vil «dumme ned» smarttelefonene sine.
– Det er utrolig vanskelig å navigere i hverdagen uten en smarttelefon, fordi det er jo ikke bare sosiale medier den rommer, men så mye annet kritisk for at vi skal leve livene våre slik vi ønsker, sier Agai til TV 2.
Kommet for å bli
Og det er ikke bare Fornes og Larsen som ser ut til å være interessert i en mer avkoblet hverdag. Både Elkjøp og Power kan bekrefte til TV 2 at salget av «dumme» mobiler har økt den siste tiden.
– Dumme telefoner er i vinden blant de unge, forteller Silje Ensrud, PR- og kommunikasjonssjef i Power.

Også kommunikasjonssjef i Elkjøp, Kristian Willanger, merker at yngre målgrupper i større grad er interessert i de enklere mobilvariantene.
– Vi får flere spørsmål om hvordan man kan bruke telefonene mer vettig, og merker en stabil økning i salg av retro-telefoner, forteller Willanger til TV 2.

Både Ensrud og Willanger sier til TV 2 at de tror økningen handler om at flere unge ønsker seg fri fra skjerm i perioder.
Willanger påpeker dessuten at han ikke tror de «dumme» mobilene er noen døgnflue.
– Jeg tror ikke at smarttelefonen vil forsvinne, men jeg tror at vi vil se et stabilt og økende salg når det kommer til de enklere variantene, sier han til TV 2.