Ny banne-sak i bilsporten - F-ordet kostet dyrt

3 weeks ago 22



Bilsporten fortsetter kampen mot banning. Denne gang gikk det ut over en av rally-stjernene.

Adrien Fourmaux fotografert i Umeå sist torsdag. Foto: JONATHAN NACKSTRAND / AFP / NTB
  • Ole Kristian Strøm, VG

    Ole Kristian Strøm, VG

Publisert: 17.02.2025 10:44

Franske Adrien Fourmaux (Hyundai) fyrte av det engelske F-ordet under et direkteintervju i helgens VM-rally i Sverige.

Det kostet ham 30.000 euro (350.000 kroner) i bot - men 20.000 (233.000) er gjort betinget, slik at han slipper å betale den delen om han ikke bryter regler i løpet av de neste 12 månedene.

Saken vekker oppsikt etter at Formel 1-førerne Max Verstappen og Charles Leclerc begge straffet etter banning i 2024:

  • Leclerc sa ordet «fuck» for å beskrive følelsen han hadde etter å ha kjørt av banen i en duell med Lando Norris.
  • Verstappen på sin side brukte ordet «fucked» for å beskrive bilens setup i Aserbajdsjan Grand Prix da han ble spurt om ulikt setup mellom ham og teamkollega Sergio Pérez.

Franskmannen fikk en bot på 10.000 euro. Halvparten av den ble betinget i ett år. Verstappen på sin side ble straffet med samfunnstjeneste. Den sones i form av å hjelpe til med et grasrotprosjekt i Rwanda. Det skjedde i forbindelse med at han dro til FIAs premieutdelingsarrangement, som denne gang gikk i Rwandas hovedstad Kigali.

Formel 1-førerne reagerte på straffene med å sende et åpent brev til det internasjonale bilsportforbundet FIA.

På vegne av førerorganisasjonen GPDA skrev George Russell et brev til FIA (det internasjonale bilsportforbundet) – uten å få respons.

I brevet – som ble sendt etter Brasil Grand Prix – ber de om at førerne blir behandlet «som voksne» og ba FIA-president Mohammed Ben Sulayem fra Emiratene «vurdere sin egen tone og språk når han snakker til sjåførene, eller om dem».

Formel 1-førerne tok også opp bruken av bøter og ba om åpenhet om hvordan disse pengene eventuelt blir brukt.

Adrien Fourmaux da? Han har beklaget både til arrangører og til publikum via sosiale medier. Han lå veldig bra an i VM-rallyet, men rotet det til på lørdag.

Da han ble intervjuet etter en etappe søndag - av den norske offisielle reporteren Molly Pettit Grøndal - brukte han altså bannord for å beskrive hvordan han og kartleseren hadde ødelagt for sitt resultat i rallyet.

PS: Oliver Solberg (23) ga seg selv best mulig start på jakten på VM-tittelen i WRC2-klsasen da han vant Rally Sverige for tredje gang på rad. Det skjedde i hans 100. offisielle billøp i karrieren. Solberg junior kjører i år Toyota Yaris. WRC1-klassen ble vunnet av Elfyn Evans, også han Toyota.

Read Entire Article