Lager vin til norskekunder fire kilometer fra frontlinjen

12 hours ago 2



MYKOLAJIV (TV 2): Oleksandr nekter å gi opp selv om russiske styrker bare er fire kilometer unna.

Publisert 17.08.2025 06:05

Oleksandr Pasjkovskij ser seg rundt ute på vinmarkene og smiler. 

– Avlingen ser ganske lovende ut, sier han. 

Forsiktig sjekker han vinrankene og viser TV 2 klaser med druer som til høsten skal ende opp som vin her hos Beykush Winery.

Jordsmonnet og klimaet sørger for at det er optimale forhold for å dyrke både internasjonale og mer tradisjonelle ukrainske druesorter på vingården TV 2 besøker 

Den ligger på en halvøy i Mykolajiv-regionen, helt sør i krigsherjede Ukraina. 

På den ene siden er Dnipro-elvens utløp, på den andre ligger Svartehavet. 

Lange sommere, mye sol og lite nedbør sørget for at dette området en gang var et populært turistmål. 

Det er ikke vanskelig å forstå, for det er et vakkert område. Men minefeltene, som ligger like rett ved siden av vingården, minner oss på at krigen er farlig nær.

– De russiske stillingene befinner seg på den andre siden av vannet. Fire kilometer unna, rett over vannet, sier Oleksandr og peker.

 Bent Skjærstad
SPENT: Halvøya der vingården ligger er strategisk viktig. Flere steder ser vi minefelt og ukrainske stillinger. Foto: Bent Skjærstad

Lar seg ikke skremme

Fra der vi står kan vi se over til området russerne kontrollerer, men den ukrainske soldaten som følger oss under besøket ber oss om å ikke ta bilder i den retningen.

Med jevne mellomrom angriper russerne halvøya med artilleri og droner, men Oleksandr lar seg ikke skremme. 

– De fleste angrepene rammer steder som ligger bare et lite stykke unna, nær byen Ochakiv. Der ligger en ukrainsk marinebase. Vi har ikke opplevd så mange angrep her, forteller han.

Store deler av de som jobbet på vingården og innbyggerne flyktet da den russiske fullskalainvasjonen startet. Sammen med kollegaen Olga Romashko har Oleksandr valgt å bli. 

De to vinmakerne forsøker så godt de kan å holde hjulene i gang. 

 Bent Skjærstad
NEKTER Å GI OPP: Oleksandr og Olga jobber begge som vinmakere hos Beykhus Winery. I stedet for å rømme, velger de å bli og satse. Foto: Bent Skjærstad

– Vi har ikke noe annet valg. Det er dette vi brenner for, sier Olga.

Å gi opp og la seg knekke av invasjonen er ikke et alternativ for de to.

Å holde driften gående er deres egen måte å kjempe mot russerne.

– Dette er vår måte å yte motstand på, sier Oleksandr.

Snudde tragedie til suksess

Størstedelen av vinen de produserer ble tidligere solgt i Ukraina. Men etter fullskalainvasjonen startet, kollapset dette markedet. For at Beykush Winery skulle overleve, måtte Oleksandr, Olga og eierne av vingården satse andre steder.

– Vi har nå etablert oss i utenlandske markeder. Rundt 65 prosent av alt vi produserer, eksporteres til utlandet, forteller Oleksandr mens han viser oss rundt i produksjonshallen.

Nå har de hele verden som sitt marked og selger rundt 80.000 flasker i året.

– Hovedmarkedene våre i dag er Japan, USA, Estland, Tyskland og Skandinavia, forteller de.

Også i Norge selges vinene fra Beykush. 

Nå satser de stort og utvider produksjonen. 

 Bent Skjærstad
SATSER STORT: Mens vi besøker vingården ble ny årgang tappet om i produksjonslokalene. Nå håper vinmakerne på enda større suksess i tiden som kommer. Foto: Bent Skjærstad

– Vi har nettopp plantet nye vinranker. Alvarinho og Timorasso. De to druetypene er våre bestselgere internasjonalt. Nå utvider vi åkeren og planter flere ranker, for å produsere mer vin.

At vingården har overlevd krigsårene, og at de har lykkes med å erobre nye markeder, ser de på som en triumf.

Nå kjemper de videre for at krigen ikke skal ødelegge alt som er skapt her. Håpet er at de klarer å beholde levebrødet sitt, og samtidig skape arbeid for andre. 

– Vingården har kostet tid og krefter, og vi har opparbeidet oss mye kunnskap. Det er ikke noe vi lett kan gi opp, så derfor fortsetter vi å lage vin, sier Olga. 

Read Entire Article