Pete Hegseth til TV 2:
BRUSSEL (TV 2): USAs forsvarsminister og sjefen hans godtar ikke at Nato gjør USA til en taper: – Trump vil ikke tillate at noen gjør Onkel Sam til Onkel «Suger», sier Pete Hegseth (44) .

Ordbruken var noe utenom det vanlige.
Etter to dager i Natos hovedkvarter holdt USAs nye norskættede forsvarsminister Pete Hegseth pressekonferanse.
– Nato er en flott allianse. Den mest suksessfulle alliansen i historien. Men for å lykkes i fremtiden må partnerne våre gjøre mye mer for europeisk sikkerhet, startet Hegseth.
Han lanserte slagordet «Make Nato great again».
– USA er ingen taper
Han siterte general og senere president Dwight Eisenhower. Han var en sterk tilhenger av Nato.
Men mot slutten av presidentperioden sin begynte Eisenhower å tvile på Europas innsats for egen sikkerhet. Hegseth brukte Eisenhowers egne ord:
– Det gjorde Onkel Sam til Onkel «Suger», siterte Hegseth.
Onkel Sam er et kallenavn på USA.
Forsvarsministeren understreket at Trump-administrasjonen liker allianser.
– Men la meg gjøre det helt klart. President Trump vil ikke tillate at noen gjør Onkel Sam til Onkel «Suger».
Hegseth avviste spørsmål om at Trump nå legger seg flat for Vladimir Putin ved å parkere ukrainsk medlemskap i Nato før fredsforhandlinger er i gang, og ved å hevde at det er urealistisk at Ukraina får tilbake land Russland har tatt.

Hegseth forsøkte å tone ned tidligere uttalelser om Nato-medlemskap. Han sa at det ikke var opp til ham som forsvarsminister å bestemme hva som skal på bordet i forhandlingene.
Hegseth mener det bare er én grunn til at forhandlinger om våpenhvile og fred i Ukraina kan komme i gang nå:
– Vladimir Putin reagerer på styrke. Alle hentydninger om at president Trump gjør noe annet enn å bruke styrke er historieløst og usant.
Hegseth fikk spørsmål om Ukraina og Europa får delta i eventuelle fredsforhandlinger.
– Det er ikke min avgjørelse. Vi har brukt vår rolle her til å snakke med våre allierte. Trump har sagt at vi vil ha forhandlinger med både Putin og Zelenskyj.
– Kommer gjerne på besøk
På veien ut av pressekonferansen får TV 2 noen ord med forsvarsministeren. Hans forfedre kommer fra to ulike gårder i Trøndelag.
Under et møte med forsvarsminister Tore O. Sandvik tirsdag fikk han bilder av de to gårdsbrukene.
Den nye forsvarsministeren kvitterte med å si at han føler seg 100 prosent norsk. Han kommer fra Minneapolis i Minnesota. Før han ble minister var han programleder i Fox News.
Han har tjenestegjort som soldat i Afghanistan og Irak, og jobbet med krigsveteraner.
– Jeg snakker dessverre ikke norsk, men mine besteforeldre gjorde det, sier Hegseth til TV 2.

Han fikk en invitasjon av Sandvik til å komme til Norge. Da kan han også besøke forfedrenes hjembygd.
– Jeg vil gjerne komme til Norge, sier Hegseth.
Det er over seks år siden en amerikansk forsvarsminister har besøkt Norge.