– Ingen grunn til å tro at EU kommer til å gi seg med dette, advarer industrigiganten Elkem.

Som TV 2 nylig kunne melde, sendte EU-kommisjonen forrige mandag et forslag ut til EUs medlemsland om innføring av helt nye handelsbarrierer for å beskytte europeiske smelteverk mot konkurranse.
Kommisjonen ville innføre toll på såkalte ferrolegeringer – en viktig eksportvare for Norge.
Så ble forslaget trukket, uten noen nærmere forklaring. Det har TV 2 fått opplyst fra informerte kilder.
Hjemme i Norge venter industrien nå nervøst på nye oppdateringer fra Brussel. Harald Solberg, administrerende direktør i Norsk Industri, sier han er veldig bekymret.
– Det er helt avgjørende for industrien i Norge at Norge kommer på innsiden av eventuelle beskyttelsestiltak fra EUs side, advarer han.
Frykter for investeringene
I forslaget som ble trukket, var det ifølge TV 2s kilder ikke lagt opp til noe unntak for Norge.
Lekkasjene om forslaget skaper nå økt frykt for at Norge skal bli plassert på utsiden av EUs tollmur.
– Det vil over tid kunne føre til usikkerhet rundt investeringer i norsk industri, sier Solberg.
Han påpeker at Norge er svært avhengig av handel.
– Norge produserer veldig mye som vi ikke har mulighet til å forbruke selv. Vi kan ikke spise ferrolegeringer, vi er nødt til å ha handelspartnere å selge det til. Da er EU et helt avgjørende marked for oss. Hvis posisjonen vår i det indre marked utfordres, så er det veldig alvorlig.

Norsk Industri-sjefen mener spørsmålet i ytterste konsekvens kan bli om EØS-avtalen er nok.
– Hvis dette skjer, må vi vurdere veldig nøye hvordan vi kan knytte oss enda tettere til EUs handelspolitikk.
Frykter nye tollsjokk
Smelteverkene som risikerer å bli rammet, har ifølge Norsk Industri mellom 2500 og 3000 ansatte.
De fleste er hjørnesteinsbedrifter i lokalsamfunnene der de ligger.
Industrigiganten Elkem produserer ferrolegeringer ved tre av sine smelteverk i Norge.
– Om det er riktig at Norge og Island ikke får unntak fra beskyttelsestiltakene som skal innføres på ferrolegeringer, er det dypt bekymringsfullt, sier Elkems kommunikasjonssjef Marianne Stigset.
Ifølge henne har saken betydning langt utover bedriftene som produserer ferrolegeringer.
– Det er ingen grunn til å tro at EU kommer til å gi seg med dette. Det vil høyst sannsynlig komme beskyttelsestiltak mot andre industrier framover, sier hun.

– Opp mot 70 prosent av norsk eksport går til EU, så om vi mister tilgang til det indre markedet, er det en dårlig nyhet.
Iherdig diplomati
Fra regjeringens side har det vært drevet iherdig diplomati for å avverge at Norge rammes av de mulige tollbarrierene.
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) har flere ganger diskutert saken direkte med EU-kommisjonens sjef Ursula von der Leyen, inkludert da de to møttes i København i begynnelsen av oktober.
– Vårt budskap, som EU godt kjenner, er klart: Norge bør ikke omfattes av slike beskyttelsestiltak, sier Maria Varteressian (Ap).
Hun er statssekretær med ansvar for EØS-saker i Utenriksdepartementet.
– Vi er en integrert del av det indre marked gjennom EØS, og norske produkter bidrar til verdiskaping og arbeidsplasser i Europa. Dette er samarbeid som tjener både Norge og EU, sier Varteressian.
Inntil videre er ingenting avgjort i saken, men eventuelle tiltak som rammer Norge, må notifiseres senest 20. oktober hvis EU skal rekke de fristene som gjelder i EØS-avtalen.
Det er 30 dager før EU-kommisjonen skal ta sin endelige beslutning i saken 19. november.