Høiby åpnet om kokainbruk: Derfor straffes han ikke

6 hours ago 2



Et av de få lovbruddene Marius Borg Høiby (28) har erkjent, blir han ikke straffet for.

 Haakon Mosvold Larsen / NTB
TILTALT: Marius Borg Høiby, her under regjeringens feiring av prinsesse Ingrid Alexandras myndighetsdag i 2022, nekter straffskyld for de mest alvorlige delene av den omfattende tiltalen. Foto: Haakon Mosvold Larsen / NTB

Publisert 20.08.2025 08:06

Onsdag 14. august i fjor, ti dager etter at han ble pågrepet av politiet første gang, kom beklagelsen fra Høiby.

«Forrige helg skjedde noe som aldri skulle ha skjedd. Jeg utøvde kroppskrenkelser og ødela gjenstander i en leilighet i alkohol- og kokainrus etter en krangel», skrev han.

Uttalelsen slo ned som en bombe, særlig fordi Høiby var åpen om sine rusproblemer.

«Jeg har over lengre tid slitt med rusbruk, noe jeg har vært i behandling for tidligere. Denne behandlingen skal jeg nå gjenoppta og ta på største alvor», skrev han.

Stemplet som misbruker

Mandag denne uka var tiltalen klar. Høiby må i retten svare for 32 lovbrudd som påtalemyndigheten mener å kunne bevise.

De mest alvorlige tiltalepunktene er fire voldtekter, samt varig mishandling av ekskjæresten Nora Haukland (28). Dette har Høiby tidligere nektet straffskyld for.

 NTB / TV 2
EKSKJÆRESTER: Etter at Nora Haukland gikk i nye avhør i forrige uke, mener påtalemyndigheten å kunne bevise at hun levde under et mishandlingsregime da hun var sammen med Marius Borg Høiby. Foto: NTB / TV 2

Etter at tiltalen kom, har Høibys forsvarere sagt at de vil gå nøye gjennom den med sin klient før de svarer på hvordan han stiller seg til anklagene.

Det eneste offentligheten vet at 28-åringen erkjenner, er at han natt til 4. august i fjor var voldelig mot ekskjæresten sin, som i pressen har blitt hetende Frogner-kvinnen, at han samme natt ødela flere av hennes gjenstander, og at han sendte melding og drapstruet en annen mann.

Fordi Høiby selv skrev at han gjorde dette i kokainrus, har TV 2 spurt statsadvokat Sturla Henriksbø om hvorfor han ikke er tiltalt for noen narkotikalovbrudd.

– Politiet har ikke funnet grunnlag for å opprette noen saker som gjelder narkotika. Det er i tråd med de retningslinjene Riksadvokaten har gitt, om at man ikke skal bruke straff for å forfølge rusmisbrukere. Han faller innenfor den kategorien, sier Henriksbø.

Statsadvokaten innledet sin pressekonferanse med å understreke at det har vært viktig for politiet og påtalemyndigheten ikke å behandle Høiby verken strengere eller mildere fordi han er del av kongefamilien.

Reiste til London

Den andre gangen Høiby ble pågrepet, var han på en hytte på Skeikampen i Gausdal sammen med tre kamerater.

 Lage Ask / TV 2
SLO TIL: Maskerte politifolk slo til mot denne hytta på Skeikampen fredag 13. september i fjor. Foto: Lage Ask / TV 2

Etter det TV 2 forstår, ble det beslaglagt marihuana i forbindelse med pågripelsen. Heller ikke dette er det opprettet straffesak på.

At Henriksbø omtaler Høiby som en rusmisbruker, ønsker ikke 28-åringens forsvarere å kommentere.

Høiby satt varetektsfengslet en uke i november i fjor, etter å ha blitt pågrepet for tredje gang.

Da han ble løslatt, reiste han til London med moren sin, kronprinsesse Mette-Marit.

 Erik Edland / TV 2
SIST OM BORD: Mette-Marit tok SAS-avgangen klokken 17.20 fra Oslo Lufthavn til Heathrow onsdag 27. november i fjor. Foto: Erik Edland / TV 2

Høibys daværende forsvarer, advokat Øyvind Bratlien, sa den gang at han reiste rett på rehabilitering for å få hjelp med rusproblemene sine.

TV 2 har spurt Høibys nåværende forsvarere, advokatene Ellen Holager Andenæs og Petar Sekulic, om hvordan rehabiliteringen har gått. 

– Det er noe av det han skal forklare seg om i retten, så det ønsker vi ikke å gå inn på nå, sier Andenæs.

Høiby takket nei

Mandag ble det kjent at totalt 16 kvinner har hatt status som fornærmet underveis i etterforskningen av ulike seksuallovbrudd, der Høiby har vært mistenkt.

Bevisgrunnlaget har vært videoer og bilder politiet fant blant hundretusener av mediefiler på Høibys databærere.

I tiltalen er seks kvinner fornærmet, i tillegg til to politibetjenter og en mann som Høiby angivelig har truet på livet.

For de ti andre kvinnene er sakene henlagt enten på bevisets stilling eller fordi de er foreldet.

Etter pressekonferansen spurte TV 2 om Henriksbø har vurdert muligheten for en forvaringsstraff for Høiby, gitt det høye antallet fornærmede.

– Med den terskelen som er for å bruke forvaring, så mener jeg at forvaring ikke er en aktuell reaksjon sånn som saken står akkurat nå, sier han.

 Jonas Fæste Laksekjøn / NTB
STORT OPPMØTE: Statsadvokat Sturla Henriksbø skal gå i retten med påtalemyndighetens sak mot kronprinsessens eldste sønn. Foto: Jonas Fæste Laksekjøn / NTB

– Det har også å gjøre med hvor mange forhold man kan bevise at han har utført. Politiet har opprettet saker som gjelder 16 fornærmede, men de fleste av dem er henlagt, så man kan ikke bruke det tallet som et argument for at han skal dømmes til forvaring. Man må se på hva han kan dømmes for.

Henriksbø sier at Høiby ble spurt om å gjennomføre en forenklet personundersøkelse i forbindelse med etterforskningen, men at han svarte nei. Heller ikke dette ønsker forsvarerne å kommentere.

Ifølge statsadvokaten er det sannsynlig at en rettssak vil begynne i midten av januar og vare i omtrent seks uker.

Read Entire Article