Nora Marie Mjølhus
Stavanger
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Debatt
Dette er et debattinnlegg. Innlegget er skrevet av en ekstern bidragsyter, og kvalitetskontrollert av Aftenbladets debattavdeling. Meninger og analyser er skribentens egne.
DEBATT: Hvorfor serveres maten på Hekkan Burger i plastbeger, med gummihansker på siden? På burgerkjeden Hekkan får du servert maten din i plastbeger. Ketchupen og saltet får du i en liten plastemballasje.
«Vi har ikke bestikk», skriver burgerkjeden og tilbyr gummihansker for å unngå søl når du spiser. Plast i overflod Jeg trodde vi var ferdig med engangsplast. Hva er galt med å ha mat på en tallerken, å spise med bestikk, ketchup på flaske, og salt i en bøsse?
Selv om matkurvene blir vasket og hanskene spylt, er det rimelig å anta at levetiden deres er kort. Gummihansker kan heller ikke resirkuleres, når man er ferdig med dem. Er ketchup-posen tom, kan den ikke brukes på nytt. Kan ikke resirkuleres All plast er ikke skapt likt.
Mye plastemballasje er satt sammen slik at det ikke kan resirkuleres. Å gjenvinne plast er dyrt, og ofte kan plast med mat på ikke resirkuleres. Vi må kutte det ut.
Den mest effektive måten å hindre plast i hav, natur og kropp er å kutte eget forbruk. Da blir det for dumt at Hekkan ikke klarer å levere mat på en tallerken, med bestikk, som kan vaskes på nytt. Jeg heier på at de i fremtiden tar mer miljøbevisste valg enn de har gjort til nå.
Publisert:
Publisert: 6. august 2025 11:46