Han har snakket om det hele uken, forteller moren til NRK.
Seks meter og 30 centimeter.
Enda en centimeter inn i historiebøkene.
– Det er f*** sykt, beskriver han det selv.
«Mondo» svevde over lista og fikk seierskysset av forloveden. Nok en gang.
– Svensken som er født til å fly, bryter en ny barriere, sa NRKs kommentator Jann Post.
For selv etter 14 verdensrekorder flytter han lista.
– Lista blir bare høyere
Både eksperter, konkurrenter og publikum gir seg ende over for stavhopperen, som hele tiden flytter grensene for hvor høyt det er mulig å hoppe.
- Bli med på rekordhoppet, sett gjennom fotografenes linse:
– Du gjør ikke dette med mindre du har et hode som er så til de grader satt opp for de store anledningene. Du skal være så uredd, kaldt, rolig og sterkt mentalt for å gripe disse mulighetene når du har dem, sa NRKs friidrettsekspert Vebjørn Rodal.
– Det er vanvittig hvilket nivå han tar stavsporten til. Vi har ikke satt makan noensinne. Gutten som så å si er født til å bli stavhopper viser hvilke barrierer han kan bryte, sa friidrettskommentator Christina Vukicevic.
SE REKORDHOPPET: Her svever han over lista på 6 meter og 30 centimeter.
Og selv visste også Duplantis at det måtte noe ekstra til for å bryte akkurat denne barrieren.
– Det er vanskelig å forklare, men foran hoppet visste jeg at jeg behøvde et veldig bra, nesten perfekt hopp. Det ble det. Det er sykt, sa Duplantis til NRK etter rekordhoppet.
Og han vet det er spesielt.
– Jeg forsøker å være så takknemlig som mulig fordi jeg vet hvor stort dette er. Jeg vil bare nyte det.
– Det er året han har satt flest verdensrekorder. Og det er vanskeligere nå enn tidligere i karrieren, for lista blir bare høyere. Men han bare fortsetter utviklingen, sier Post.
– Fra en annen planet
NRK-kommentatoren er langt fra den eneste som måper over fenomenet. Også konkurrenter tyr til superlativer.
– «Mondo» er fra en annen planet. Han gjør utrolige ting, ting som mange trodde var umulig, sier Kurtis Marschall som tok VM-bronsen, ifølge BBC.
– 6,30 er utenomjordisk for alle oss andre, sier Renaud Lavillenie til NRK.
Han satte verdensrekord i 2014 da han hoppet 6.16 meter. Dette er også sist gang en person som ikke het Duplantis hadde rekorden.
Mange mener en barriere ble brutt da han passerte lista på 6,30 meter. Samtidig tror ikke det norske stavesset, Sondre Guttormsen som endte på en 6. plass i konkurransen, at maksnivået er nådd.
– Jeg tror han har en del centimeter igjen, sier Guttormsen.
– Finnes det en maksgrense?
– Nei, det gjør det ikke. Har du en som løper like raskt som Usain Bolt og har like god lengdespenst som Carl Lewis, så kunne man nok hoppet enda høyere. Men jeg tror «Mondo» pusher grensene bra, svarer han.
– Tror ikke han har noen grenser
For VM-gullet i Tokyo får han i overkant av 687.000 kroner. For centimeteren som sikret verdensrekorden? Hele 982.000 kroner. Til sammen om lag halvannen million inn i banken for svensken.
Summen er ikke medregnet personlige avtaler, blant annet fra hans skosponsor Puma.
– Vær så snill, la oss hvile, skrev Puma i en humoristisk kommentar på Instagram etter Duplantis sin verdensrekord nummer 13, satt i august.
De personlige avtalene er konfidensielle, men det er grunn til å tro at det kan trille inn millionsummer på konto fra sponsorene også.
For hver verdensrekord – og medfølgende seier – har han håvet inn store pengesummer. Én centimeter av gangen har han jobbet seg sakte, men sikkert opp mot seks meter og 30 centimeter.
Og det stopper neppe der.
– Hvor høyt er det mulig å hoppe?
– Vi får se. Jeg tror ikke han har noen grenser for seg selv. Han er fremdeles ung. Vi får se om noen år. Det er ingen grunn til å endre noe. Han pusher grensene og vi kan stole på ham for noen flere verdensrekorder. Det er utrolig å se ham hoppe, sier stavhopper Renaud Lavillenie.
TOK REKORDEN: Franske Lavillenie hadde verdensrekorden før Duplantis.
Foto: Aleksandra Szmigiel / Reuters / NTBHan ble nummer åtte i stavhoppkonkurransen i VM – og var den siste som hadde verdensrekord før Duplantis tok over showet.
– Er det noe maks høyde for ham?
– Det vet vi ikke. 6,30 er utenomjordisk for alle andre. Det har vært en lang sesong, og han karte det i sitt siste forsøk i sitt siste hopp for sesongen. Det er mulig han er mer fresh i fremtiden. Vi må ikke sette et tak, men nyte øyeblikket og ikke tenke på den neste muligheten. Nyte denne verdensrekorden og så får vi se i fremtiden, sier Lavillenie.
Jæger i hundredelsdrama 01:05
Publisert 16.09.2025, kl. 22.04