Donald Trump:
Dette skjer etter «provoserende uttalelser» fra Russlands tidligere president Dmitrij Medvedev.

Publisert 01.08.2025 19:04 Sist oppdatert 2 minutter siden
USAs president Donald Trump opplyste fredag at han har beordret to atomubåter til å posisjonere seg i områder nær Russland.
Årsaken skal være uttalelser fra tidligere russisk president Dmitrij Medvedev, som Trump omtaler som «provoserende». Det gjør han på sin plattform Truth Social.
– Basert på de svært provoserende uttalelsene fra tidligere president i Russland, Dmitrij Medvedev, som nå er nestleder i Sikkerhetsrådet i Den russiske føderasjonen, har jeg beordret to atomubåter til å bli plassert i de aktuelle områdene – i tilfelle disse tåpelige og oppildnende uttalelsene er mer enn bare det.
Atomubåter betyr i utgangspunktet bare at ubåten er atomdrevet, og den amerikanske marinen har kun ubåter som er drevet av atomkraft.

– Ultimatumspillet med Russland
USA-presidenten spesifiserte verken hvilke uttalelser fra Medvedev han reagerte på, eller hvor ubåtene er sendt.
Medvedev er nå nestleder i Russlands sikkerhetsråd. Uttalelsene Trump trolig viser til, ble publisert i et innlegg på X.
– Trump spiller ultimatumspillet med Russland: 50 dager eller ti. Han bør huske to ting: 1: Russland er ikke Israel eller Iran. 2: Hvert nye ultimatum er en trussel og et steg mot krig. Ikke mellom Russland og Ukraina, men mot hans eget land, skrev Medvedev.

Ultimatum
14. juli ga Trump Russland et ultimatum: Krigen mot Ukraina må stanses, og en avtale må være på plass innen 50 dager.
Denne uken skjerpet han tonen kraftig. Tirsdag varslet Trump at fristen kuttes til 10 dager – med ny deadline satt til 8. august.
Dersom Vladimir Putin ikke etterkommer kravet, truer Trump med omfattende sanksjoner. Russiske varer vil ilegges 100 prosent toll, og land som kjøper russisk olje kan få tollsatser helt opp til 500 prosent.
Til TV 2 forklarer Eirik Løkke, USA-ekspert og Civita-rådgiver, at meldingen fra Trump uttrykker en forverring i forholdet mellom USA og Russland – særlig mellom Trump og Putin.
– Dette er bra fordi Trump har innsett at Putin ikke er noen Europa-venn eller «fin fyr», men tvert imot en trussel som ikke er villig til å gi seg når det kommer til Ukraina.
![[OLGA MALTSEVA, SAUL LOEB] / AFP / NTB [OLGA MALTSEVA, SAUL LOEB] / AFP / NTB](https://www.cdn.tv2.no/images/17747764.webp?imageId=17747764&width=978&height=551)
Økt aktivitet i Barentshavet
Samtidig som Trump sier at han har sendt atomubåter nær Russland, har både Nato og Russland hatt militær aktivitet i Barentshavet, ifølge The Barents Observer.
En Nato-gruppe, «Standing Nato Maritime Group One» (SNMG1), har patruljert i Norskehavet og Barentshavet over flere dager den siste uken. Ifølge en pressemelding fra Nato er målet å «beskytte kritiske sjølinjer» og sikre fri navigasjon i Arktis.
Søndag skjøt Russland opp flere raketter fra ubåter og fra land langs Kolahalvøya, ifølge den russiske nordflåten. Blant annet ble langtrekkende missiler skutt opp fra to atomubåter.