Akkurat nå
En ny bok om Marius Borg Høiby (28) er snart er klar for lansering, får Aftenposten bekreftet.
Det bekrefter Mathias Lord, presseansvarlig i Bonnier Norsk Forlag, til Aftenposten.
– Det kommer en bok 18. november skrevet av forfatter og journalist Kjersti Kvam, bekrefter Mathias Lord, presseansvarlig i Bonnier Norsk Forlag.
Han vil ikke si noe mer om boken på nåværende tidspunkt.
Kjersti Kvam er forfatter og journalist med 25 års fartstid fra magasinbransjen. Hun har også hatt ulike oppdrag som bokredaktør og ledet podkasten Summa summarum.
Havner i retten
For en uke siden lanserte Aschehoug forlag «Hvite striper, sorte får», en reportasjebok om kokain, narkogjenger og sønnen til kronprinsesse Mette-Marit og Morten Borg. Øistein Monsen og Torgeir Pedersen Krokfjord har skrevet boken. På få dager er den blitt en krangel om udokumenterte påstander, anonyme kilder, dementier og anklager.
Forsvarerne til Marius Borg Høiby, Ellen Holager Andenæs og Petar Sekulic har bedt Oslo tingrett om å stoppe boken.
– Vi gjør dette grunnet forlagets manglende vilje til å korrigere faktafeil, sier Petar Sekulic.
Partene er kalt inn til muntlige forhandlinger om en midlertidige forføyning som de to forsvarerne sendte før helgen.
I begjæringen ber de retten stanse boken midlertidig. De henviser til tre forhold. Det gjelder påstanden om kokainsalg på Karl Johan, forsidebilde av Høiby med hvite striper samt omtalen av vinkjelleren og tyveriet av sølvtøy på Skaugum.
Politiet har avvist kokainsalg
Politiet har avvist en av bokens mest oppsiktsvekkende påstander: At kronprinsessens sønn skal ha solgt kokain på Karl Johan mens politiets spanere så på. Også Høiby selv har benektet denne beskyldningen «på det mest bestemte» gjennom sine forsvarere. Slottet mener boken inneholder «en rekke usannheter og insinuasjoner.»
Forlaget har rettet opp flere feil i boken, men ikke påstanden om kokainsalget. Både forfatterne og forlaget har gjentatt ganger uttalt at de er trygge på bokens kildegrunnlag.
Forlaget bestrider kravet om å stanse boken, og viser blant annet til at Høibys advokater skal ha blitt forelagt spørsmål og relevante faktaopplysninger tidligere i år, uten bemerkninger. Forsvarerne sier de kun fikk tilbud om å lese bruddstykker.
Et muntlig rettsmøte er berammet kommende tirsdag.

 8 hours ago
                        2
                        8 hours ago
                        2
                    
















 English (US)  ·
                        English (US)  ·