Flere ting tyder på at Trump kan vinne tollkrigen: – Trump har alltid en plan

1 month ago 31



BRUSSEL: Å true hele verden med høye tollsatser ble sett på som et sjansespill. Nå ser det ut til at USAs president Donald Trump lykkes med strategien sin.

USAs president Donald Trump og EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen møttes i Skottland søndag. Før møtet var det usikkert om en handelsavtale ville komme på plass. Foto: Evelyn Hockstein, Reuters / NTB

Publisert: 28.07.2025 08:43

– Gratulerer med en avtale, sa USAs president Donald Trump søndag og trykket hånden til EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen.

Trump beskriver handelsavtalen med EU som den største noensinne. Den kan ha forhindret en svært ødeleggende handelskrig.

Men det betyr også langt høyere toll på varer som produseres i EU og selges i USA.

Von der Leyen innrømmer at tollen vil bli utfordrende for enkelte europeiske selskaper. Likevel forsvarte hun avtalen.

– 15 prosent må ikke undervurderes, men det var det beste vi kunne få til, sa hun.

Nå tyder flere ting på at Trump kan vinne tollkrigen han startet.

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article