To av tre nordmenn har lest rådene om egenberedskap som kom i fjor høst, og mange oppgir å ha gjort tiltak for å være forberedt, ifølge DSB.
Publisert: 10.02.2025 19:30
Kortversjonen
- To av tre nordmenn har lest DSBs brosjyre om egenberedskap, og 73 prosent planlegger eller har gjort tiltak.
- Elisabeth Aarsæther, direktør i DSB, fremhever den store interessen og mange forespørsler om brosjyren.
- Kronprins Haakon åpnet Sikkerhetskonferansen 2025 i Oslo, der han poengterte viktigheten av beredskap grunnet globale sikkerhetsutfordringer.
Sammendraget er laget ved hjelp av kunstig intelligens (KI) og kvalitetssikret av Aftenpostens journalister.
I en undersøkelse fra Ipsos gjort for Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) kommer det fram at andelen nordmenn som er bekymret for krigshandlinger i Norge, har økt fra 23 prosent i 2023 til 29 prosent i 2024.
Det er særlig kvinner som er bekymret for dette, viser undersøkelsen.
Samtidig er det også klart at to av tre innbyggere, altså 67 prosent, har lest hele eller deler av direktoratets nye brosjyre om egenberedskap.
I tillegg svarer 73 prosent av de som har lest brosjyren, at de enten har gjort eller planlegger å gjøre tiltak for å forbedre sin egenberedskap på grunn av informasjonen i brosjyren.
– Gode tall
– Dette er særdeles gode tall. Interessen for brosjyren underbygges ved at DSB i tiden etter utsendelsen har fått hundrevis av henvendelser fra folk som vil vite mer, sier direktør i DSB, Elisabeth Aarsæther.
Ifølge henne er det mange som sier de vil dele ut brosjyren i foreninger, organisasjoner og borettslag.
Ipsos-undersøkelsen ble gjennomført i perioden uke 50 til 51 i 2024 og baserer seg på 1000 intervjuer.
Undersøkelsen blir sluppet samme dag som Sikkerhetskonferansen 2025 finner sted i Oslo. Det er DSB som arrangerer konferansen, og den ble innledet av kronprins Haakon.
«Beredskapsvenn»
– God morgen, alle sammen. Kjære beredskapsvenner, sa han i åpningstalen sin.
Ordet «beredskapsvenn» ble årets nyord i 2024. Kronprinsen påpekte at det er et alvorlig bakteppe for det – og for sikkerhetskonferansen.
– Ordet springer ut av risikoen for at hverdagen brått kan endre seg. At ting vi tar for gitt, som lys og varme, vann i springen, eller nærbutikken på hjørnet, plutselig ikke er tilgjengelige lenger. Det er både vanskelig og ubehagelig å forestille seg. Det er likevel viktig at vi tar dette innover oss, sa han.
Krig, klimaendringer, pandemi, terrorisme. Kronprinsen påpeker at samfunn over hele verden står overfor alvorlige sikkerhetsutfordringer i dag.