– Det vil være veldig, veldig, veldig vanskelig

1 month ago 31



Ukrainas president sier at støtten fra USA er kritisk.

 Thomas Kienzle / AFP / NTB
TALE: Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj er tilstede på sikkerhetskonferansen i München. Foto: Thomas Kienzle / AFP / NTB

Publisert 15.02.2025 09:49 Sist oppdatert nå

Mens verdens topper er samlet under den årlige sikkerhetskonferansen i München, med håp om å finne en diplomatisk løsning på krigen, fortsetter de russiske angrepene med full styrke.

Lørdag formiddag skal Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj holde en tale – følg den her.

Det vil være «veldig, veldig, veldig vanskelig» for Ukraina å overleve uten amerikansk støtte, sier Zelenskyj til NBC News.

– Det vil trolig være veldig, veldig, veldig vanskelig. Men selvfølgelig har man i alle vanskelige situasjoner en sjanse, sier den ukrainske presidenten til kanalen.

– Men vi vil ha en liten sjanse til å overleve uten støtte fra USA. Jeg mener den er veldig viktig, kritisk, sier han videre, og legger til at han ikke ønsker å tenke på å kjempe mot Russland uten USA i ryggen.

Ukraina vil ha sikkerhetsgarantier, var budskapet fra Zelenskyj da han fredag møtte USAs visepresident J.D. Vance i München.

Fredag kveld møtte statsminister Jonas Gahr Støre og lederne for de andre nordiske landene og Baltikum til et hastemøte om Ukraina i München fredag kveld.

Møtet kom i stand etter president Donald Trumps uttalelser om forhandlinger med Russlands president Vladimir Putin om en fredsløsning for Ukraina.

– Vi må spille hovedrollen. Det er vårt land som er invadert, sier Ukrainas øverste diplomat i Norge til TV 2.

Read Entire Article