Deltar på toppmøte om våpenstøtte

1 month ago 50



BRUSSEL (TV 2): Forsvarsminister Tore O. Sandvik er en av få NATO-kolleger, som får et eget møte med USAs nye norskættede forsvarsminister idag.

 Saul Loeb/AFP/NTB
HØRING: Pete Hegseth under høringen i Senatet, som han så vidt klarte å komme seg gjennom. Onsdag møter han NATO-kollegene for første gang. Foto: Saul Loeb/AFP/NTB

Publisert 12.02.2025 07:36 Sist oppdatert 15 minutter siden

Onsdag møtes NATOs forsvarsministere for å snakke om våpenstøtte til Ukraina. Det første ministermøtet i forsvarsalliansen etter det amerikanske valget. 

For første gang leder Storbritannia, ikke USA, møtet i The Ukraine Defense Contact Group. Den består av NATOs 32 medlemsland pluss ytterligere 25 land.  

– Vi vet lite om hvordan amerikanerne kommer til å legge seg i ulike saker, sier en høytstående kilde i NATO-hovedkvarteret i Brussel. 

Bortsett fra signalet om at Europa må ta et mye større ansvar for sin egen sikkerhet, er det usikkert hva Trump-administrasjonen vil mene i ulike forsvarsspørsmål. 

Donald Trump har antydet at NATO-landene må bruke fem prosent av BNP på forsvar. I dag er målet minst to prosent, og fortsatt sliter flere land med å oppfylle dette målet. 

 Frode Sunde / TV 2
DEBUTANT: Tore O. Sandvik har vært en sentral politiker i Arbeiderpartiet i mange år. Onsdag deltar han på sitt første NATO-møte som forsvarsminister. Foto: Frode Sunde / TV 2

Nykommere på NATO-møte 

Under den første møtedagen i NATO-hovedkvarteret er det planlagt et møte mellom Norges nye forsvarsminister Tore O. Sandvik og USAs nesten like ferske forsvarsminister, Pete Hegseth. 

Blant NATOs 32 forsvarsministere står et bilateralt møte med USAs forsvarsminister høyt. 

Pete Hegseth ble kraftig kjørt i høringen i Kongressen, før han ble godkjent som forsvarsminister. Det var betydelig tvil om han var kvalifisert til å lede det amerikanske forsvarsdepartementet. 

Han ble reddet av stemmen til visepresident JD Vance, ellers hadde han ikke blitt godkjent. 

 Sail Loeb/AFP/NTB
TØFFE HØRINGER: Pete Hegseth overlevde med nød og neppe høringen i Kongressen, Han ble grillet om både sex og alkohol. Foto: Sail Loeb/AFP/NTB

Peter Brian Hegseth (44) kom direkte fra Fox News hvor han var helge- programleder for programmet «Fox and Friends». Morgenshowet er et av de mest populære på den konservative kanalen. Han har også vært politisk kommentator på den Trump-vennlige kanalen. 

Hegseth har en militær karriere bak seg, og har vært utstasjonert både i Irak og Afghanistan. Han har dessuten ledet organisasjoner for militærveteraner. 

Beskyldninger om sexovergrep

Etter at det ble klart at Hegseth var Trumps foretrukne kandidat til forsvarsminister-posten, ble flere saker med opplysninger om seksuelle overgrep kjent. Det ble også kjent at Hegseth hadde hatt problemer med alkoholmisbruk. 

Hegseth benektet disse beskyldningene, da han ble grillet i kongresshøringen. Han ble godkjent med 51 mot 50 stemmer, hvor visepresident JD Vance stod for den 51. stemmen. 

Hegseth er den nest yngste forsvarsministeren i USAs historie, etter Donald Rumsfeld. Han har bare sittet i forsvarsministerstolen siden 25. januar. 

Hegseth er fra Minneapolis i Minnesota. Han har norske aner på begge sider av familien.

Han har ofte trukket fram sin norske bakgrunn og stoltheten over de skandinaviske røttene sine.  Hegseth har sagt at verdien av hardt arbeid og motstandsdyktighet er noe som kommer fra hans norske bakgrunn. 

Enda ferskere er Tore O. Sandvik (55) som ble utnevnt til forsvarsminister 4. februar. Han har tidligere vært fylkesordfører i Trøndelag og vikarierte som klima- og miljøminister i fjor. 

 Piroschka Van De Wouw / Reuters/NTB
HAR MØTTES: En fredsplan for Ukraina blir temaet på sikkerhetskonferansen i München etter NATO-møtet. Trump, Macron og Zelenskyj møttes i Paris i fjor. . Foto: Piroschka Van De Wouw / Reuters/NTB

Ukraina-krigen vil dominere det to dager lange møtet i Brussel.  Begge forsvarsministerne reiser videre til München Security Conference. En fremtidig fredsplan for Ukraina blir en av hovedtemaene på årets konferanse. 

– Vi tror ikke det kommer en ny fredsplan, men at vi får elementer av en plan, sier den høytstående kilden. 

Read Entire Article