Tirsdag ettermiddag inntar 29-åringen som erkjenner straffskyld for å ha drept Jonas Aarseth Henriksen, vitneboksen på tinghuset i Hønefoss.
Som TV 2 har fortalt tidligere, ble 29-åringen satt i kontakt med 34-åringen som bestilte oppdraget på den krypterte plattformen Signal.
Statsadvokaten mener 34-åringen, som hadde et sjalusimotiv, bestilte et drap. På den andre siden mener de fire tiltalte at planen kun var å skade Jonas.
Møttes på kebabrestaurant
6. juli 2023 var første gangen den tiltalte 29-åringen møtte bestilleren og en av de andre tiltalte, en 33-åring fra Hønefoss. Møtet fant sted på en kebabrestaurant på Gjøvik, der 29-åringen fikk presentert voldsoppdraget.
– De ønsket at han skulle bli slått i beina med brekkjern, noe jeg sa meg villig til å gjøre for 25.000 kroner. Så ble jeg tilbudt 35.000 i stedet og takket ja til det, sier tiltalte i retten.
29-åringen fikk så overlevert fullt navn, adresse, telefonnummer og navnet på selskapene til Jonas. Deretter skal han ha sagt at han måtte skaffe en bil og en sjåfør som kunne brukes under oppdraget.
Ikke lang tid etterpå kom han i snakk med den fjerde tiltalte, en 31 år gammel mann fra Elverum. 31-åringen er tidligere dømt i samme straffesak som den 29 år gamle skytteren.
– Da sier jeg til ham at jeg har tatt på meg et voldsoppdrag og trenger sjåfør. N.N. (31-åringen, journ. anm.) sier at han kan kjøre meg. Jeg sier jeg skal fikse en bil som han kan ta over.

TV 2 Nyheter: Bak overskriftene
TV 2 Play
29-åringen gikk så til innkjøp av en Ford Focus, som senere ble brukt til og fra åstedet torsdag 17. august 2023, da Jonas ble drept.
Dagen etter kjøpet ble bilen overført til den 31 år gamle sjåføren.
Reiste på flere turer
Den 29. juli, omtrent to uker etter møtet på kebabrestauranten, satt de to mennene fra Innlandet seg i Forden og kjørte mot Tranby, like utenfor Drammen.
Her møtte de 34-åringen som hadde bestilt volden, sammen med 33-åringen fra Hønefoss.
På møtet fikk 29-åringen overlevert drapsvåpenet fra 33-åringen som hadde slipt av serienummeret og montert på en lyddemper.
– På det møtet blir det sagt at det er muligheter for å tjene litt ekstra på hærverk. Han har en 22-kaliber pistol som kan brukes til å skyte dekkene på en lastebil, noe jeg sier meg villig til å gjøre, sier tiltalte.
– Pistol blir et tema fordi det er farlig for vedkommende som stikker en kniv inn i dekkene på en lastebil, fordi det er så høyt trykk, sier han.

Senere i saken vil forsvarerne spille av en YouTube-video som viser hva som kan skje dersom man punkterer et dekk med kniv.
Samme kveld utførte de to kameratene omfattende skadeverk på lastebilen «Hulken», tilhørende et av selskapene til Jonas. Tiltalte anslår at han avfyrte opp mot 18 skudd mot lastebilen denne dagen.
«Nå det starter»
Noen dager senere ble det gjennom «en tredjepart» initiert et møte med Jonas på en bensinstasjon på Jevnaker. Hensikten med dette møtet var å montere en sporingsenhet på bilen hans.
– Før møtet så drar vi ned til Tønsberg og den adressen som jeg har fått. Jeg har med meg et par steiner som jeg kaster gjennom ruta på boligen. Jeg drar derfra og går og fikser et nytt SIM-kort, som jeg skal bruke angående den «trackeren».
Sporingsenheten ble aldri plassert på bilen til Jonas, ifølge tiltalte fordi det var for mange vitner til stede på plassen.
I løpet av de to første ukene i august sjekket skytteren og sjåføren inn på flere ulike hoteller og campingplasser i nærheten av åstedet. I denne perioden ble det også gjort en rekke forsøk på å komme i kontakt med Jonas.
Den 17. august trodde Jonas at han skulle gjennomføre en brønnspyling for en mann som i virkeligheten var offer for et ID-tyveri.

Som TV 2 har fortalt tidligere, har skytteren sagt i avhør at planen var å skade beina til Jonas med et brekkjern.
Etter å ha håndhilst på Jonas og vist ham den aktuelle brønnen, skal tiltalte ha sagt at «det er nå det starter».
– Jeg vet ikke om jeg sier det til meg selv eller for å advare ham, men jeg vet jeg sier det.
Minnes øyekontakt
Skytteren sier at han ble redd for at han selv kunne komme til å bli skadet da han ventet på Jonas, og at det var derfor han la klar pistolen som han hadde i bilen.
Tiltalte hadde blant annet sett på TikTok at Jonas var en godt trent og muskuløs fyr. Jonas hadde mer enn 50.000 følgere på TikTok under navnet «Lastebiljonas».
Obduksjonsrapporten viser at Jonas var 183 centimeter høy og veide 100 kilo. Statsadvokaten har beskrevet ham som muskuløs.
– Jeg slår mot knærne hans. Han trekker en blank gjenstand, som jeg oppfatter som en kniv. Når jeg trekker meg til pistolen, som jeg har lagt frem, så trekker han seg mot bilen andre veien. Jeg plukker opp pistolen, sier 29-åringen.
– Mens jeg tar ladegrep, har jeg øyekontakt med Jonas. Jeg sikter i retning knærne hans og fyrer av et skudd. Jonas faller og roper «ææh».

Skytteren minnes at Jonas spratt opp på beina igjen da han gikk nærmere, fortsatt med pistolen i hånda.
– Jeg følger etter. Jeg kommer opp på terrassen. Når jeg kommer opp, så stopper jeg og sikter i retning av beina hans og fyrer av et skudd til. Jonas fortsetter å løpe, og jeg forflytter meg på nytt. Jeg kommer meg ned til plenen på andre siden av hytta. Jeg stopper opp på nytt og sikter i retning beina til Jonas, og deretter fyrer jeg av to nye skudd.
To av skuddene traff Jonas i ryggen.
– Én mulighet
Etter det siste og fjerde skuddet kom Jonas seg inn i bilen sin, en Mercedes Benz Sprinter. Klokken fem samme ettermiddag ble han funnet sittende bak rattet i bilen, anslagsvis hundre meter nedenfor hytta.
Jonas hadde kjørt av veien før han døde bak rattet, trolig i løpet av kort tid.

– Han sperrer av ganske mye av veien. Så her tenker jeg at jeg har én mulighet til å komme forbi, for det er såpass trangt. Jeg tar god fart og kjører halvveis ut i grøfta for å komme forbi hengeren hans. Det lykkes jeg med.
– Jeg drar derfra. Videre knuser jeg telefonene med brekkjernet.
Tiltalte tok også med seg Jonas sin mobiltelefon fra åstedet.
Familiens bistandsadvokat, Marijana Lozic, sier til TV 2 at familien ønsker at pressen publiserer bildet av bilen som har kjørt av veien.
– Familien ønsker at bildet skal publiseres så verden får se grusomhetene Jonas ble utsatt for og hva de tiltalte valgte å gjøre med ham, sier Lozic.
Mot slutten av sin frie forklaring kommer den tiltalte med en unnskyldning til Jonas sin familie og øvrige etterlatte.
– Jeg angrer veldig på at ting har blitt som de har blitt, og jeg ønsker å ta ansvar for det vi har gjort, sier han.