Nær halvparten av bildene og videoene som politiet har kategorisert som overgrepsmateriale hos Ullensaker-mannen, var tatt av mannen selv.
- Nær halvparten av bildene og videoene som politiet kategoriserte som overgrepsmateriale hos Ullensaker-mannen, er tatt av mannen selv.
- Mannen er siktet for ovegrep mot 16 barn i sin tid som barnehageansatt.
- Politiet fant hjemme hos mannen blant annet våpen, sexleketøy og ulovlige sexdukker.
Den tidligere barnehageansatte ble pågrepet av politiet 19. mai i år, etter at politiet hadde fått flere tips om at han skulle ha lastet ned overgrepsbilder fra internett.
Allerede i første avhør fortalte han politiet at han selv hadde begått overgrep mot barn fra barnehagen i tiden da han var ansatt i de to barnehagene.
Han fortalte at politiet ville finne videoer og bilder av overgrepene på datamaskinene som politiet hadde funnet hjemme hos mannen.
Gjennom sommeren har politiet arbeidet med å gjennomgå materialet.
Det viser seg at et stort antall av filene som viser overgrep, er bilder og videoer som mannen selv har tatt.
– Vi har kategorisert rett i overkant av 342.000 filer som overgrepsmateriale. Av dette er litt under halvparten egenprodusert materiale. Det er omkring 150.000 bilder og videoer, sier Jeanette Svendsen til VG. Hun er påtaleansvarlig i saken for Øst politidistrikt.
15 av de 16 barna som har status som fornærmet, er avbildet på mannens materiale.
Denne uken ble mannen siktet for overgrep mot 16 barn i perioden 2015 til 2020. Han er siktet for grov voldtekt og forsøk på voldtekt av barn under 14 år, voldtekt og seksuell handling.
Svendsen sier at det store antallet bilder ikke sier noe om antallet overgrep som mannen er siktet for.
Les også: Sjokkbeskjeden foreldrene fikk mandag
– Det er for eksempel mulig å ta ut flere stillbilder fra en video. Da blir både videoen og stillbildene kategorisert som overgrepsmateriale.
Hun vil per nå ikke si noe om hvor mange overgrep mannen er siktet for.
Hjemme hos mannen ble det funnet flere mobiltelefoner, nettbrett, samt våpen og sexleketøy.
– Vi fant blant annet flere sexdukker som er ulovlige fordi de er kopier av barn. Hvor mange vil jeg ikke gå ut med, sier Svendsen.
Så langt har politiet ikke funnet indikasjoner på at mannen har søkt helsehjelp for sin seksuelle dragning mot barn.
Politiet foretar nå tilrettelagte avhør av flere av barna.
– Vi legger opp til ett avhør om dagen. De skal bli ivaretatt både før og etter og underveis. Det er krevende dager for alle, så man skal være skjerpet når man går inn i disse avhørene. Vi har lagt opp til at alle skal få den tiden de trenger.
Til Romerikes Blad har mannens forsvarer, Dag Svensson, sagt at klienten hans erkjente straffskyld umiddelbart etter pågripelsen.
Har du tips til oss?
Send oss informasjon, bilder eller video