Parkeringskaos ved nytt sykehus: 300 ansatte mangler plass

1 hour ago 3



* Drammens nye sykehus åpner 5. oktober, men mangler nok parkeringsplasser til ansatte.

* Kun 1250 av 1567 ansatte som søkte, fikk parkeringsrett.

* Sykepleierforbundets Live Gusfre sier dette skaper store problemer og bekymring.

* Midlertidig løsning med buss fra parkering på gamle Drammen sykehus koster de ansatte 971 kroner for månedskort.

Det er ikke nok parkeringsplasser for de ansatte.

Av 1567 ansatte som søkte om plass, fikk kun 1250 parkeringsrett.

Det etterlater over 300 ansatte uten parkeringsplass når de skal på jobb.

Saken er tidligere omtalt av Drammens Tidende og Sykepleien.

 Lise Aaserud / NTBFoto: Lise Aaserud / NTB

– Dette skaper store problemer for ganske mange.

Det sier Live Gusfre, fylkesleder for Norsk Sykepleierforbund i Buskerud.

Hun forteller til VG at forbundet har mottatt en strøm av henvendelser fra fortvilte medlemmer.

Vestre Viken helseforetak innrømmer på sine nettsider at parkeringskapasiteten har blitt «mer krevende enn først antatt».

Særlig på dagtid antas det at parkeringskapasiteten vil bli sprengt, påpeker Gusfre.

Må betale for buss fra midlertidig parkering

Som en midlertidig løsning er det åpnet for parkering ved nåværende Drammen sykehus, med rundt 500 parkeringsplasser.

Ansatte som benytter seg av denne løsningen må på eget initiativ ta buss til det nye sykehuset.

Bussturen tar rundt syv minutter, og billetten må de ansatte betale selv.

Men prisen?

32 kroner per tur – eller 971 kroner for å kjøpe et månedskort.

Kveld og helg får de ansatte likevel parkere ved det nye sykehuset dersom det er plass.

Disse kriteriene har avgjort parkeringsretten:

  • Reisetid med kollektivtransport fra hjem til arbeidsplass, dør til dør
  • Antall kollektivavganger i timen
  • Omsorg for barn til og med 3. klasse i barneskolen
  • Helsemessige årsaker som vanskeliggjør reise med kollektivtransport
  • Særskilte årsaker som gjør det nødvendig å kjøre bil til jobb (f.eks. barn med omsorgsbehov, som er eldre enn aldersgrensen i kriteriet som omhandler barn)
  • Særskilt behov for bruk av egen bil i tjeneste

Kilde: Vestre Viken HF

Også økt parkeringsavgift

Fra tidligere har de ansatte betalt 420 kroner i måneden for parkering på dagtid.

Men ifølge Gusfre i sykepleierforbundet har det vært store utfordringer med parkeringskapasiteten, og man er redd for at de samme problemene vil videreføres til det nye sykehuset.

– De ansatte er ikke alltid garantert plass når de kommer på jobb. Og ved det nye sykehuset er det færre parkeringsplasser, sier hun, og legger til:

– Samtidig har avgiften økt, og parkering på dagtid vil koste 790 kroner i måneden. Det skaper stor frustrasjon og bekymring.

Bør ansatte få gratis parkering på jobb?aJa, helt klart!bNei..cBryr meg ikke, jeg sykler eller gårdUsikker

Mistet parkeringsplassen

En av dem som reagerer på parkeringsproblemet, er intensivsykepleier Heidi Øverland.

Hun er særlig kritisk til måten sykehuset har fordelt parkeringsplasser på.

– Jeg fikk først tildelt plass ved det nye sykehuset, men etter at det kom protester, tok sykehuset en ny runde. Da fikk jeg plass ved det gamle sykehuset, sier hun til VG.

 PrivatHeidi Øverland, sykepleier Drammen sykehus Foto: Privat

Øverland har leddgikt og forteller at hun har fått god tilrettelegging for dette av arbeidsgiver.

– Men parkeringen blir ikke tilrettelagt, selv om jeg huket av for «medisinske utfordringer» i søknadsskjemaet.

Hun har fått beskjed om at sykehuset skal foreta en ny vurdering av parkeringsplasser etter 1. januar 2026.

– Jeg er kjempeglad i jobben min, men dette ble jeg kjempesint av. Jeg tenkte først at «nå sier jeg opp». Nå får vi bare se, og gjøre det beste ut av det. Men det blir jo ikke akkurat flere plasser etter 1. januar.

Hun legger til:

– Vi er flere som føler at prosessen har vært uryddig, sier Øverland.

Ønske om sykkel og kollektivt

En mulig forklaring på den begrensede parkeringskapasiteten er et ønske om å få flere ansatte til å velge sykkel eller kollektivtransport til jobb.

Men ifølge Gusfre i sykepleierforbundet fungerer ikke kollektivt for dem som jobber turnus.

– Mange av våre medlemmer jobber på ulike tider av døgnet, og kollektivtilbudet er rett og slett ikke tilpasset de arbeidstidene, sier hun.

I tillegg er mange ansatte bosatt i områder der kollektivtilbudet ikke er fleksibelt nok for en travel hverdag.

– Spesielt vanskelig er det for de som har barn som skal hentes og leveres, men også for andre som vil få en strevsom hverdag for å komme seg til og fra jobb, sier Gusfre.

Sykepleier Heidi Øverland bor selv i Skoger, rundt en mil syd for Drammen. Derfra er det ikke direkte kollektivforbindelse til det nye sykehuset, som ligger på Brakerøya.

  Heidi ØverlandFoto: Heidi Øverland

– For min del blir det veldig krøkkete, da bussen går en gang i timen. I byen må jeg skifte til en annen buss eller tog, men ikke alle går direkte til jobb, sier Øverland.

– Vil ta noe tid

Kristin Fagerhaug, direktør for Klinikk for intern service i Vestre Viken HF har besvart VGs spørsmål.

Hun sier hun har stor forståelse for at begrensede parkeringsmuligheter ved det nye sykehuset skaper frustrasjon blant de ansatte.

– Hva er grunnen til at det nye sykehuset mangler parkeringsplasser for de ansatte?

– Antall parkeringsplasser er bestemt gjennom kommunens reguleringsplan for det nye sykehusområdet, og denne har som premiss at sykehusområdet skal utvikles med bedre kollektivtilbud som på sikt kan føre til endring i reisevaner.

Per i dag er ikke kollektivtilbudene fullt utviklet når hele sykehuset flytter inn den 5. oktober, sier Fagerhaug, og legger til:

– Det vil ta noe tid å se hvordan besøkende og ansatte kommer seg til det nye sykehuset, og hvordan dette vil fungere i praksis.

Ser på parkeringshus

– Hvordan skal dere finne en løsning for de ansatte som står uten parkeringsplass?

–Det jobbes med en løsning knyttet til parkeringshus, men da prosessen ikke er sluttført kan vi ikke si noe konkret om fremtidige løsninger ennå.

Parkeringsmodellen skal justeres i løpet av første kvartal 2026. Da vil det bli tildelt plasser fortløpende når plasser frigis, sier Fagerhaug.

– Hvor lenge kan dere leie parkeringsplasser på det gamle sykehuset, som en midlertidig løsning?

– I første omgang har vi mulighet til å benytte parkeringsplassene ved gamle Drammen sykehus i 1 til 2 år, men når det nye sykehuset er i full drift, vil vi overvåke parkeringen nøye. Dette for å skaffe oss det nødvendige grunnlaget for å se på blant annet hvor mye vi kan overbooke, sier hun.

Tips oss illustrasjon

Har du tips til oss?

Send oss informasjon, bilder eller video

Read Entire Article