Mer enn 280.000 ukrainere lever med en stor bekymring i USA mens de venter på Trumps avgjørelse.

USAs president Donald Trump sa torsdag at han snart vil ta en avgjørelse om hvorvidt han skal oppheve midlertidig juridisk status for ukrainere i USA.
Dette har skapt både frykt og forvirring blant ukrainerne som bor i landet.
En av dem er ukrainske Daria, som kom til USA etter at krigen startet i februar 2022.
– Det har vært som et mareritt. Vi er redde og vi føler oss usikre på alt rundt oss, sier hun til NBC News.
Mer enn 280.000 ukrainere har flyktet til USA etter at krigen startet i Ukraina.
Biden-administrasjonen har gitt midlertidig humanitær beskyttelse til ukrainere, slik at de kan arbeide i landet lovlig og ikke risikerer å bli utvist.

Men nå kan dette endre seg.
– Vi følte oss veldig velkomne her. Akkurat nå føler vi oss dessverre ikke lenger velkomne, sier Daria, som ikke ønsker å oppgi etternavnet sitt av frykt for deportasjon, og hun fortsetter:
– Vi kan ikke reise hjem. Huset vårt ble ødelagt. Det ble bombet etter at vi dro.
Deportasjon
Et slikt skritt vil potensielt kunne sende tusenvis av ukrainere på en rask vei til deportasjon, skriver Reuters.
Den midlertidige beskyttelsen (TPS) som ukrainere i USA har fått, er blitt forlenget til oktober 2026 under Biden-administrasjonen.
Mange ukrainere frykter nå at de kommer til å oppleve det samme som flyktninger fra Venezuela og Haiti har opplevd etter at deres tillatelse ble tilbakekalt.
– Det er et helvete som pågår i Ukraina nå, og jeg ønsker at hele verden skal lytte og se dette helvetet, sier Nadia Mariiash til Reuters og hun fortsetter:
– Det gjør meg veldig vondt å se alt dette.

Lever dag for dag
Til tross for den midlertidige tryggheten hun har funnet i USA, er Mariiash fortsatt urolig og lever med den konstante frykten for mulig deportasjon.
– Jeg føler meg trygg her – men likevel ikke helt – fordi de kan sende meg bort i dag eller i morgen, sier hun videre.
Blant ukrainerne som frykter for deportasjon finner vi også Maryna, som ikke ønsker å bli fullt navngitt av frykt for deportasjon.
– Jeg er redd, fordi jeg vet ikke når noen kommer til å deportere oss. Vi lever dag for dag nå, fordi vi ikke vet hva som vil skje i morgen, sier Maryna til NBC News.
Frykt og forvirring
Pressesekretær i Det hvite hus, Karoline Leavitt, skrev i et innlegg at ingen avgjørelse er tatt ennå. Det stoppet ikke bekymringene hos ukrainerne.
I Telegram-kanaler der ukrainske flyktninger i USA kommuniserer, ble det diskutert hva som vil skje videre.
– Det er ingenting som kan gjøres nå. Vi må bare vente på vår skjebne, skriver en ukrainer inn i kanalen TV 2 har fått tilgang til.
– Jeg fikk jobb og kjøpte bil. Jeg er ikke klar for å pakke sammen alt og dra, skriver en annen.
I gruppen diskuterer ukrainerne at de betaler skatt og at de har lovlige dokumenter som tillater dem å bo i USA, og de vil derfor ikke bli ulovliggjort og kastet ut av landet.
Da svarer en annen ukrainer:
– Jeg husker ikke hvor mange kubanere, venezuelanere og haitiere som betalte skatt og som over natten ble ulovlige og kastet ut av landet, skriver en annen bruker.