SSB anslår at Norges Bank vil nøye seg med tre rentekutt frem til utgangen av 2026.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 10 minutter siden
Saken oppdateres..
Det viser nye prognoser fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
– Klar oppgang i norsk økonomi og overraskende høy lønnsvekst gjør at vi kun venter ett rentekutt til i år og to til neste år. Styringsrenta kommer da ned til 3,5 prosent mot slutten av 2026, sier forskningsleder Thomas von Brasch.
Norges Bank kunngjør den neste rentebeslutningen torsdag. Spenningen om hva sentralbanken vil gjøre har steget flere hakk.
Norges Bank satt ned styringsrenten fra 4,5 til 4,25 prosent i juni. På det tidspunktet hadde SSB prognoser om to rentekutt i år, og tre kutt neste år.
Les på E24+
Her vil SAS åpne nye lounger: – Noe mange setter svært høyt
Nå endrer SSB prognosen.
Både økonomene og markedet er splittet i synet på om det nå blir et rentekutt eller ikke:
- Flere av økonomene som følger sentralbanken tett, har snudd i sitt syn. De venter nå at Norges Bank heller vil utsette rentekuttet til desember.
- Det skjedde etter nye løypemeldinger om prisveksten og tilstanden i norsk økonomi. Tallslippene svekker argumentene for rentekutt, mener de.
- Prisene i rentemarkedet tilsier at sannsynligheten for et rentekutt er på 56 prosent, viser data fra Bloomberg.
Lavere boligprisvekst
SSB venter en boligprisvekst på 4,5 prosent i år, og en vekst på litt under 4 prosent neste år.
Det er litt ned fra prognosen i juni der de ventet 5,5 prosent boligprisvekst i 2025, og 4,1 prosent boligprisvekst i 2026.
SSB skriver at rentekuttet i juni og forventninger om ytterligere rentekutt fremover gjør at de ser for seg en noe sterkere prisutvikling i høst enn normalt.