Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_ebbb7f831bc3ef9568151a711d3db0bc, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Nederland godkjenner Teslas selvkjøring - NorwayToday

Nederland godkjenner Teslas selvkjøring

1 month ago 29


Første europeiske land som sier ja til FSD.

Tesla

Jan Sarzuelo Dydland

Tesla har fått godkjent sitt selvkjøringssystem i Nederland, skriver Tesla i en pressemelding. Det nederlandske biltilsynet RDW har gitt grønt lys for det såkalte FSD-systemet, som står for Full Self-Driving.

– Sikkerhet kommer først, skriver RDW i en pressemelding.

Systemet har vært under testing i over halvannet år på testbaner og offentlige veier. RDW mener teknologien bidrar positivt til trafikksikkerheten når den brukes riktig.

Til tross for navnet «Full Self-Driving» er ikke bilene selvkjørende. Sjåføren må hele tiden følge med og være klar til å ta over kontrollen. Sensorer overvåker om føreren har øynene på veien og hendene klare til å gripe rattet.

– Når systemet oppdager at føreren ikke er tilstrekkelig oppmerksom, utløses ulike signaler som tvinger føreren til å vise at han er våken, forklarer RDW.

Tesla opplyser at de har testet systemet over 1,6 millioner kilometer i Europa. Over 13.000 personer har prøvd teknologien i ti europeiske land.

Godkjenningen gjelder foreløpig bare Nederland. Tesla jobber for å få tillatelse i flere europeiske land og håper på godkjenning for flere land i løpet av året.

Tek.no har tidligere spurt Tesla Norge om når funksjonen kommer til Norge, men selskapet har ikke ønsket å kommentere dette.

Utrullingen til nederlandske kunder starter i løpet av de kommende dagene.

Bør Norge godkjenne Teslas FSD-system

Read Entire Article