Lerøy har kuttet alt russisk fôr etter krigen

13 hours ago 6


Mens Norges største oppdrettere fortsatt fôrer laksen med russiske ingredienser fire år etter krigen startet, har Lerøy tatt avstand.

KONKURRENTENE til Lerøy, Mowi og Salmar, har nytt godt av billig fôr laget på ingredienser fra Russland i flere år. Nå møter de motbør fra butikkjedene, som sier de ikke var klar over praksisen.KONKURRENTENE til Lerøy, Mowi og Salmar, har nytt godt av billig fôr laget på ingredienser fra Russland i flere år. Nå møter de motbør fra butikkjedene, som sier de ikke var klar over praksisen. Foto: Emilie Holtet / NTB
  • Lerøy stoppet bruken av russiske ingredienser i laksefôret etter Ukraina-krigen, i motsetning til konkurrentene Mowi og Salmar.
  • Dagligvarekjedene Rema 1000, Coop og NorgesGruppen sier de ikke visste om den russiske handelen.
  • Mowi og Salmar vil nå fase det ut i takt med at ekstratoll innføres.

Selv om fôrhandelen med Russland ikke er ulovlig på grunn av unntak i sanksjonene, har Lerøy stoppet kjøpene for å ta avstand fra krigen.

– Etter fullskalainvasjonen av Ukraina ba Lerøy fôrleverandørene fase ut russiske råvarer til fôret vårt. Fôret Lerøy bruker til vår laks og ørret inneholder ikke russiske råvarer, uttaler Lerøys toppsjef Henning Beltestad i en e-post til E24.

Det står i kontrast til laksegigantene Mowi og Salmar.

Bilde av Henning Beltestad Henning Beltestad

Sjef for Lerøy Seafood

Les også

Resultatrushet starter: – Blir alltid store utslag

– Beklagelig

I starten av april skrev E24 at oppdrettsgiganten Mowi og fôrprodusenten Skretting (som blant annet leverer til Salmar) er blant dem som fortsatt kjøper fôringredienser fra russerne.

Begge har sagt de vil fase ut dette etter at regjeringen har varslet høyere toll for å redusere handelen med Russland.

Etter at Nettavisen fulgte opp E24s sak krevde Rema 1000, Coop og NorgesGruppen at Mowi droppes som underleverandør til deres egne lakseprodukter.

Mandag viser en E24-sak at også Salmars laks fôres med russiske ingredienser, men at butikkene likevel vil fortsette å selge denne fisken.

Dagligvarekjedene sier de ikke har vært klar over handelen med Russland.

– Dette er en bransjeutfordring, og det er varslet utfasing, og vi er svært positive til at det nå tas tydelige grep, sier kommunikasjonssjef Kine Søyland i NorgesGruppen til E24.

– Samtidig er det beklagelig at vi ikke tidligere har vært kjent med at oppdrettsnæringen benytter fôrråvarer fra Russland, legger hun til.

Norges handel med Russland

  • I 2021 importerte Norge russiske varer for 21,9 milliarder kroner, tilsvarende 2,6 prosent av samlet norsk import.
  • Deretter har importen falt i tråd med sanksjonene til 2,8 milliarder kroner i 2025.
  • I fjor økte total import fra Russland til Norge med 16 prosent, mens fiskefôr/råvarer økte med over 70 prosent.
  • Norsk eksport til Russland har vært lav etter Russland i 2014 innførte importforbud på flere norske varer som svar på vestlige sanksjoner etter overtagelsen av Krim.
  • Eksportverdien til Russland har falt hvert år siden 2021 og utgjorde 521 millioner kroner i 2025, mot 3,8 milliarder kroner i 2021.
  • Siden Russland invaderte Ukraina 24. februar 2022, har landet blitt utsatt for stadig strengere sanksjoner fra vestlige land. Norge har i all hovedsak fulgt EUs sanksjoner. Handel med fiskefôr og matvarer er ikke underlagt sanksjoner.
  • Regjeringen har varslet økt toll senere i år for å begrense handelen.

Kilde: SSB

Skilte seg tidlig ut

Det er i hovedsak fire store produsenter av laksefôr til norsk oppdrett: Biomar, Cargill, Skretting og Mowi.

Rett etter at Russland gikk til full krig mot Ukraina i februar 2022, var det bare Biomar som stoppet sin russiske handel.

– Gitt den meget krevende situasjonen i Ukraina har BioMar valgt å ta et etisk standpunkt mot handel med Russland, sa Biomar-sjef Håvard Yngve Jørgensen til E24 i 2022.

Både Cargill og Skretting har tidligere argumentert for å opprettholde handelen av hensyn til matforsyningen, noe de har fått kritikk for.

Cargill har senere stoppet, mens Skretting (som blant annet leverer fôr til Salmar) og Mowi vil fase ut i år, samtidig som tollen skal økes.

Les også

Laksegigant kjøper fortsatt råvarer fra Russland

Read Entire Article