– Det finnes ikke andre valg.
En 30 meter høy og ustabil isblokk blokkerer ruten opp Mount Everest fra basecamp akkurat når klatresesongen er i gang i Himalaya.
«Isfall-doktorene» som rigger tau og stiger på den nedre delen av ruten opp verdens høyeste fjell, finner nå ingen vei rundt den massive isbiten som er plassert like under Camp 1, melder BBC.
– Vi har ikke funnet måter å smelte den på så langt, så vi har ikke andre alternativer enn å vente på at den smelter av og faller sammen av seg selv, sier Tshering Tenzing Sherpa fra Sagarmatha Pollution Control Committee til BBC.
Forsinkelsen betyr at forberedelsene ligger uker bak skjema for vårsesongen, når været vanligvis er best for Everest-bestigninger. Frykten vokser for at klatrere igjen vil stå i kø for å nå toppen.
Ang Sarki Sherpa, som har jobbet som såkalt isfall-doktor i årevis, forventer at isblokken vil smelte fordi den nedre delen er svak.
– Vi nådde den 10. april. Sprekken under smelter, sier han.
Han og andre klatrere har ikke sett noen måte å trygt passere isblokken på. En mulig alternativ rute til Camp 1 vil være utfordrende å rigge i år, skriver BBC.
– Det finnes ikke andre valg. Vi brukte fire dager på å utforske området og så på alle sider av fjellet både til høyre og venstre, sier Sarki Sherpa.
Nepals turistdepartement vurderer å frakte team med helikopter til Camp 2 for å åpne ruten derfra.
Gunstig vær forventes bare til slutten av mai. Så langt har 367 personer fått klatretillatelse, de fleste kinesere.

1 day ago
6








English (US)