Forvalter Tangens milliarder: Slukes av svensker

13 hours ago 9


Gabler Investments forvalter oljefondssjef Nicolai Tangens milliardformue. Nå kjøpes de opp.

Nicolai Tangen solgte seg i 2020 ut av hedgefondet han startet – og lot Gabler få ansvaret for å forvalte pengene. Foto: Skjalg Bøhmer Vold

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Kortversjonen

Söderberg & Partners ab, som driver med finansiell rådgivning og kapitalforvaltning, kjøper Gabler Investments as for et ukjent beløp.

Gabler Investments er forvaltningsdelen til norske Gabler as.

Tangen valgte Gabler da han kuttet båndene til Ako Capital, hedgefondet han startet og ledet. Han solgte seg ut av Ako Capital-fondene da han ble oljefondssjef i 2020, og overlot forvaltningen til Gabler Investments.

Tangens formue var den gang på nesten åtte milliarder kroner. Disse ble plassert i bankinnskudd og statspapirer, for å unngå interessekonflikter.

Hverken Tangen eller de andre kundene av Gabler Investments blir påvirket av oppkjøpet, opplyser Söderberg & Partners til E24.

– Jeg kan bekrefte at Nicolai Tangen er kunde i Gabler Investments, men utover det kan jeg ikke si noe mer om det, sier Gabler-sjef Aksel Bjerkvik på telefon til E24.

Les på E24+

Uro i aksjemarkedet: Dette har nordmenn handlet

– Pratet med en håndfull

Heller ikke de rundt 30 ansatte i Gabler Investments vil bli påvirket, ifølge den nye eieren.

Handelen kommer i stand etter at Gabler har gjort en strategisk gjennomgang og funnet ut av at de vil fokusere på kjernevirksomheten, forsikring og pensjon.

For Söderberg & Partners er oppkjøpet er et viktig strategisk steg i selskapets ambisjon om å styrke tilbudet innen formuesforvaltning, ifølge en melding.

Gabler-sjefen sier at han mener prisen er god.

– Vi tror andre eiere kan være bedre til å utnytte potensialet Gabler Investments har. Vi har pratet med en håndfull potensielle samarbeidspartnere, og det var viktig at de kunne tilby noe annet i tillegg til penger, nemlig industrielt samarbeid, sier Bjerkvik.

Aksel Bjerkvik

Gabler-sjef

Virksomheten skal fortsette som i dag med base i Bergen og Oslo, opplyser talsperson Johanna Lindberg i Söderberg & Partners i en e-post sendt til E24.

Vurderer nye oppkjøp

Prosessen som ledet opp til handelen startet for omtrent et år siden, ifølge Bjerkvik.

Gabler ser nå på mulige samarbeid og transaksjoner rundt om i Norden, opplyser toppsjefen.

– Vi skal bygge videre på innen pensjon- og forsikringsadministrasjon i Danmark, Sverige og Finland. Vi har helt konkrete prosesser på gang, og ser på muligheten for å gjøre oppkjøp innen disse forretningsområdene, også i Norge, sier Bjerkvik.

Söderberg & Partners’ morselskap er kontrollert av grunnlegger og styreleder Per Olof Söderberg og en gruppe ansatte.

Det sveitsiske familieselskapet PG3 er største eier i Gabler med en eierandel på 70 prosent. Resten er eide av ledere og nøkkelansatte i Gabler.

Read Entire Article