Du må ha sterk personlighet for å lede

6 hours ago 4


E24 kåret i desember i fjor de fremste ledertalentene i Norge i 2024. Eirik Aalvik Stranden, toppsjef i 24SevenOffice Group, vant da. Foto: Skjalg Bøhmer Vold

De unge lederne som virkelig skiller seg ut, kombinerer sterke resultater med sterk personlighet.

  • Petter Meyer og Sverre Haugen

    Partnere i rekrutteringsselskapet MeyerHaugen

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Dette er en kronikk

Kronikken gir uttrykk for skribentens holdning.

Hva har en teknologigründer fra Bergen, en bærekraftsleder i Tromsø og en organisasjonsutvikler i Oslo til felles? De har alle vært blant vinnerne i E24 sin kåring av Ledertalentene.

Vi i rekrutteringsselskapet MeyerHaugen samarbeider også i år med E24 om denne kåringen som løfter frem Norges største ledertalenter under 35 år.

Gjennom mange års arbeid med rekruttering til lederroller – og vår egen topplederpodkast – har vi fulgt utviklingen av lederskap i Norge tett.

Vi ser et tydelig mønster: De unge lederne som virkelig skiller seg ut, kombinerer sterke resultater med sterk personlighet. Det handler ikke bare om hva de har fått til – men hvordan de leder.

I vår vurdering av ledertalentene i E24s kåring bruker vi vår beste praksis fra lederrekruttering. Vi vurderer blant annet hvor komplekst lederansvar kandidatene har hatt, hvilke resultater de har oppnådd, deres innovasjonsevne og evne til å utvikle andre mennesker.

Det som virkelig skiller toppkandidatene fra hverandre, er likevel personligheten deres.

De beste lederne scorer høyt på ambisjon og selvdisiplin. Dette er ledere som har driv, retning og gjennomføringsevne. De venter ikke på endring – de skaper den. Samtidig kjennetegnes de av emosjonell robusthet: De tåler press, står stødig i usikkerhet og bevarer roen når det stormer.

Lederstilene til de som lykkes godt varierer – noen er visjonære innovatører, andre er prosess- og strukturorienterte. Men ett fellestrekk går igjen: De er verdiorienterte og får menneskene rundt seg til å prestere. De bygger kultur, utvikler talenter og skaper team som leverer.

Det er ikke lenger nok å være best alene – man må få andre til å blomstre. Eller som en ung leder sa: «En god leder gjør seg selv overflødig.»

Hodejeger Petter Meyer ser fem personlighetstrekk som skiller seg ut ved unge ledertalenter; robusthet, flink med folk, tilpasningsevne, gjennomføringsevne og integritet. Foto: Skjalg Bøhmer Vold

Unge ledere er ikke bare morgendagens toppsjefer – mange av dem er allerede i dag med på å gjøre norsk næringsliv mer bærekraftig, mer nyskapende og mer menneskelig.

Med denne typen ledere i førersetet går norsk arbeidsliv en spennende og verdidrevet fremtid i møte.

De kombinerer mot og mening – og viser at ledelse kan være både resultatorientert og menneskelig på samme tid.

Rekrutteringsselskapet MeyerHaugen er E24s samarbeidspartner i kåringen av ledertalentene

Read Entire Article