Ber om 70 millioner for Exit-huset: – En fair pris

4 hours ago 2


Ørnulf Høyer kjøpte den luksuriøse villaen usett av en beryktet tyv på 90-tallet. – Jeg gjorde et kupp, sier klesgründeren i dag.

Politiet måtte fjerne plomberingen før Høyer-grunnlegger Ørnulf Høyer fikk se sitt nye hjem for første gang. Nå skal det selges. Foto: Adrian Nielsen/E24

Publisert: Publisert:

For mindre enn 20 minutter siden

– Det blir vondt å skulle forlate huset for godt. Lenge trodde jeg at jeg skulle flytte ut med beina først, sier Ørnulf Høyer.

Det er ikke med lett hjerte klesgründeren har bestemt seg for å selge den drøyt 1000 kvadratmeter store villaen i Trosterudveien på Ris – et av de mest eksklusive strøkene på Oslos vestkant.

– Det er et levende hus, som det er fantastisk å bo i. Her har vi markert alle begivenheter i familien – vi har hatt bryllup og sommerfester i hagen. Med årene har vi lært oss å bli glade i å rydde opp etter gjester, sier Høyer.

Les på E24+

Ekspertene: Her skal boligprisene stige mest

Når eiendommen nå blir lagt ut for salg på det åpne markedet, blir det med en prisantydning på 70 millioner kroner – nær syv ganger mer enn det Høyer-grunnleggeren i sin tid betalte for eiendommen.

– Jeg mener at vi har landet på en fair pris. Jeg har tidligere fått tilbud om å selge huset for en høyere sum, sier Høyer.

– Hvorfor velger du å selge nå?

– Jeg har rukket å bli 68 år og snart har alle barna flyttet ut, så nå er det på tide å trappe litt ned, sier Høyer.

Les på E24+

Eksperter: Slik ville vi investert 100.000 kroner nå

I tillegg til villaen i Oslo, har Høyer et stort hus på Nøtterøy og hytte på Hafjell.

– Å ha tre eiendommer å styre med er ikke noe jeg i like stor grad ønsker å gjøre lenger. Planen nå er å flytte fra byen til Nøtterøy og bruke tid på tingene jeg liker best – som jakt, fiske og golf, sier han.

Høyer-grunnlegger Ørnulf Høyer vil bruke mindre tid på å skjøtte eiendom, og mer tid på jakt, fiske og golfspilling. Foto: Heiko Junge / NTB scanpix

«Exit-huset»

Det kan kan hende du allerede har sett Høyers villa på skjermen. Villaen på Ris har blitt brukt i en lang rekke TV- og filminnspillinger.

Huset har vært location i TV-seriene Hvite Gutter og Mammon, komediene Hjelp, vi er i filmbransjen og Tina & Bettina The Movie, og barnefilmene Olsenbanden junior og Doktor Proktors prompepulver.

I TV-serien Exit bodde investoren Jeppe Schiøtt (spilt av Jon Øigarden) i huset i Trosterudveien. Foto: Skjermdump/NRK

Mest kjent er den nok likevel fra NRK-suksessen Exit. I Exit-serien tilhørte huset karakteren Jeppe Schiøtt, en noe usympatisk investor med en umettelig appetitt på kokain og sexarbeidere.

– Noen synes sikkert det er veldig spennende at det er et av Exit-husene. Jeg tror likevel ikke at det har noen spesiell betydning for salget, sier han.

1 av 31Foto: Adrian Nielsen

Kjøpte huset usett av «supertyv»

Det er ikke bare på TV-skjermen at villaen har huset personer som har levd på kant med loven.

Da Høyer kjøpte boligen på slutten av 90-tallet, tilhørte den en av datidens aller største vinningskriminelle i Norge. Historien om hvordan huskjøpet gikk til er noe for seg selv.

Faksimile fra VG, 20. mai 1997

– Jeg kjørte tilfeldigvis forbi, og så et praktfullt hus hvor malingen flasset av veggene og gresset i hagen hadde vokst seg 20 centimeter høyt. Da jeg undersøkte hvorfor dette huset sto og forfalt på denne måten, viste det seg at det hadde blitt plombert av politiet. Eieren hadde blitt bura inn og hadde sittet i varetekt i nesten et år, forteller Høyer.

Høyer ringte namsretten og ble satt i kontakt med megleren/advokaten som sto for salget, og kjøpte huset usett for 9,7 millioner kroner.

– Da politiet hevet plomberingen, og jeg så huset innvendig for første gang, fikk jeg fort bekreftet at det var så flott som jeg hadde sett for meg, forteller han.

– Det er ingen tvil om at jeg gjorde et kupp den gangen, sier han videre.

Villaen har siden overtagelsen gjennomgått betydelige oppgraderinger og utvidelser.

Hvilken gevinst han blir sittende igjen med, hvis huset skulle bli solgt for 70 millioner eller mer, ønsker ikke Høyer å svare på.

Les på E24+

Slik investerer du nå: – Man skal kjøpe dippene som kommer

På spørsmål om hva han kommer til å savne mest, nøler derimot ikke Høyer et sekund. Han sier at det «må bli» Linebu – lysthuset ved svømmebassenget, oppkalt etter hans kone Line Helene Aarø Strandli Høyer.

– Det er en personlig ting. Det er en helt herlig følelse å rusle inn der, spille kort og ta et glass vin på kvelden.

– Vanskelig å prise

Det er jurist og eiendomsmegler Sanna Elisabeth Damhaug i Fjord & Partners som har fått oppdraget med å selge eiendommen. Damhaug sier at boligen allerede har vært markedsført off market.

– Vi har brukt vårt eget nettverk og en boligagent, og allerede hatt enkelte privatvisninger. Vi mener det er lurt å annonsere boligen åpent for å øke sjansen for å nå alle potensielle kjøpere – også de som er bosatt i utlandet og kanskje ikke er aktivt på jakt etter et nytt sted å bo, sier hun.

Damhaug sier det er utfordrende å fastsette en pris, siden det ikke finnes noen helt sammenlignbare objekter. Likevel mener hun bestemt at villaen har kvaliteter som forsvarer en prisantydning på 70 millioner kroner.

– Det er en bolig med helt unik karakter. I tillegg er det nok mange som kjenner det igjen som Exit-huset, som gir en «wow-effekt» i seg selv, sier hun.

Jurist og eiendomsmegler Sanna Elisabeth Damhaug i Fjord & Partnerts har fått oppdraget med å selge boligen. Foto: Adrian Nielsen/E24

Damhaug sier at de er forberedt på at boligsalget kan ta noe tid.

– I denne prisklassen tar salgsprosessene gjerne mer tid enn i «melk og brød»-markedet, men hverken vi eller selger har dårlig tid. Det handler om et livsvalg, ikke et behov for å selge for enhver pris. Vårt mål er å komme over 70 millioner, sier Damhaug.

Hvis du skulle være en finance bro med håp om å sikre deg en selfie i Exit-huset, kan du slå det fra det med det samme.

– I denne prisklassen har vi ikke åpne visninger hvor hvem som helst kan møte opp. Det skjer kun etter avtale, sier Damhaug.

Trapper ned

Ørnulf Høyer forteller at flyttingen fra Oslo til Nøtterøy gjør at han kan redusere arbeidet med kleskjeden.

– Selv om det blir vemodig å forlate denne borgen og den livsstil den har medført, så medfører det at jeg både fysisk og psykisk kan fjerne meg litt fra businessen, vel vitende om at den er godt ivaretatt av en ny ledelse og en investor som har lange briller på, sier han.

Klesgründeren sier at Høyer-kjeden har laget langsiktig strategi med nye måter å tilpasse seg markedet på, som blant annet innebærer nye agenturer, internasjonalisering av Pia Tjelta-kolleksjonen, og åpning av nye Høyer-butikker.

– Dette er kjempespennende, men denne utviklingen vil hovedsakelig den nye ledelsen ta seg av sammen med den nye investoren. Jeg har nemlig som målsetting at flyttingen til Nøtterøy vil medvirke til at jeg reduserer min arbeidsmengde fra 150 til 75 prosent. Selv om mange ikke helt tror på meg.

Read Entire Article