«Alma er palma»

2 hours ago 5


ARENDAL (VG) Kan «Ingen kommentar» hjelpe Høyre å drukne de siste restene av Sindre Finnes-skandalen i en brottsjø av selvironi?

Jobbet i VG siden 2000. Tidligere kommentator og USA-korrespondent (2008-11). Programleder i podkasten Giæver og gjengen.

E-post

 Nordisk Film Distribusjon / Nordisk Film DistribusjonAnders Baasmo som «Sondre» og Laila Goody som «Alma». Som de sier i filmen: Alma er palma Foto: Nordisk Film Distribusjon / Nordisk Film Distribusjon
Onsdag 13. august kl. 19:46

– Det er forfriskende å ta imot krass kritikk fra mennesker man egentlig ikke respekterer i det hele tatt, sa Erna Solberg da hun ble «roastet» på VGTV tirsdag.

Da hadde roasterne tøyset med alt fra sexlivet til henne og ektemannen, til vitser om at Finnes foretok aksjekjøp i Ozempic, basert på innsideinformasjon, hver gang hun gikk på apoteket.

 Øystein Klock / Nordisk Film DistribusjonPia Tjelta som den slu spin-doktoren Karianne. Foto: Øystein Klock / Nordisk Film Distribusjon

Og onsdag kveld var det nye runder. Denne gang uten Høyre-lederens medvirking. En sal fullpakket av kommentatorer satt og lo godt av filmen som heter nettopp «Ingen kommentar», og som ga en frijazz-komedie-tolkning av skandalen som ble rullet opp etter kommunevalget for fire år siden

Viktig å huske på, at da arbeidet med denne filmen startet, var Høyres håndtering fortsatt ansett som en suksess. Solberg hadde tilsynelatende ridd stormen av. Hun hadde håndtert både medier og det som må ha vært av indre opposisjon.

Høyres strategi så ut til å være å sitte stille i båten for så å seile inn til ny valgseier i 2025 i smult farvann, mens Sp og Ap kavet i livbøyene.

Men suksess-smaken hadde falmet kraftig da publikum ramlet ut av Arendal kino etter visning, og Nettavisen presenterte en ny måling som ga partiet en oppslutning på 13,2.

Sånn sett vil nok filmen oppleves bitrere for Høyre nå, enn den ville ha gjort for et år siden. For som salige Karl Marx sa: Historien gjentar seg to ganger. Først som tragedie. Og så som farse.

Og Høyre har uansett større problemer å stri med for tiden enn denne filmen.

Dette er en kommentar. Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.

Read Entire Article